Chrudimští šachisté odjížděli k utkání proti ČSOB Praha oslabeni o dva hráče základní sestavy Bujnocha a Daneše, kteří byli nahrazeni Onderkem a Koníčkem. Konkurent se nijak netajil, že bude usilovat o výrazné vítězství, a tím i zachování možnosti postupu do extraligy v případě, že vedoucí družstvo ŠK Novoborský „B“ prohraje či remizuje se zachraňující se Plzní. Třetí konkurent na postup Pankrác Praha hrál v Polabinách Pardubice.

Chrudimským šachistům k záchraně stačilo remizovat 4:4 a začátek se vyvíjel velmi dobře. Michal Novotný přehrál domácího Netušila a když soupeř Davida Onderka odmítl remis a hrál násilně na výhru, ukázal náš borec, že nic nezapomněl ze svého umění z mládí a zapsal si tak další výhru. Jako náhradník má 100% bilanci(3/3). Škoda pro Chrudim, že jej časově náročné zaměstnání odvádí od šachovnice. Výsledek 2:0 pro Chrudimáky vydržel do třech hodin hrací doby. Kapitán Pavel Němec sice partii strategicky prohrál, ale díky taktické pohotovosti hrozil věčným šachem.

Soupeř pod dojmem probíhající takřka vyhrané partie remis odmítal tak dlouho, že se sám dostal do prohrané pozice. Bohužel pro Chrudimské nenašel Němec v časové tísni správné pokračování vedoucí k výhře a musel se spokojit s remízou věčným šachem. Od tohoto okamžiku se začaly postupně partie hostů kazit a nakonec museli zaknihovat pět proher.

S napětím pak očekávali zprávu, jak dopadl výsledek konkurenta na sestup Sokola Vyšehrad Praha v zápase proti Holdií Praha. Obě bývalá extraligová družstva si nic nedarovala a k nebývalé radosti chrudimských hráčů vyhrála domácí Holdia 4,5:3,5. Tím Východočechům zachránila prvoligovou účast v další sezoně.

K dramatickému finále je nutno ještě podotknout, že vedoucí ŠK Novoborský „B“ nezvládl psychicky zápas s oslabenou Plzní a prohrál. Tím umožnil postoupit vítězi s Chrudimí ČSOB Praha do extraligy, jelikož tito měli postup zajištěn jen díky jediné vyhrané partii navíc před konkurentem z Pankráce, který porazil Polabiny 4,5:3,5 jen se čtyřmi výhrami proti pěti ČSOB. Takže i nepřímo Chrudim vlastně rozhodla, kdo postupuje do nejvyšší domácí soutěže.

Z celého družstva je potřeba vyzvednout všechny hráče! První čtyři Tůma, Šťastný, Jarábek, Hlaváček nastoupili v 10 zápasech z 11. Host z Polabin Novotný a kapitán Němec měli stoprocentní docházku. Sedmý Bujnoch a osmý Daneš zvládli 9 utkání. Z náhradníků ještě nastoupili Onderek, Krys ml. a Koníček. Chrudimští odehráli hodně smůlovatou sezonu, když pětkrát prohráli 3,5:4,5.

Hlavně zbytečně prohrané utkání s Karlovými Vary zapříčinilo nervozní konec soutěže. Štěstí se však vrátilo v přímém souboji o sestup s Plzní, který sice Chrudim na šachovnicích prohrála 2,5:5,5 ale díky špatně napsané soupisce hostů, byly poslední čtyři šachovnice zkontumovány ve prospěch Chrudimských, a ti tak vyhráli 6:2.

Bohužel z chrudimského družstva odcházejí na příští sezonu dvě hlavní opory Radek Bujnoch (72,2% získaných bodů) a host z Polabin Michal Novotný (54,5%) do Polabin Pardubice, které zbrojí na postup do extraligy. Hrát nebude s největší pravděpodobností ani host Jaroslav Daneš (54,5%). Takže kapitána Pavla Němce s vedením oddílu čekají nemalé starosti, jak postavit družstvo pro příští ročník.

(PaNe)