Nejen prvoligový A tým mužů dělá čest Heřmanovu Městci. Reprezentačními výběry mládeže postupně prošli v minulosti již někteří odchovanci klubu – Tomáš Vojtěch (U16) či Tomáš Kadaňka (U20). V letošním roce se do širšího kádru U18 propracoval Roman Jošt, který se stal stabilním hráčem prvoligového A týmu mužů.

Kategorie U14 však čekala s pozvánkou na reprezentační kemp hned na čtyřlístek heřmanoměsteckých nadějí. Obdrželi ji Ondřej Běloušek, Jan Doležal, Filip Lebduška a Jan Böhm.

Byť jsou všichni věkově v kategorii mladších žáků a ve věku 11ti let, jejich talent neunikl reprezentačnímu trenérovi Martinu Komárkovi. Všichni čtyři se věnují hokejbalu již od kategorie přípravek a postupně se stávají osobnostmi mezi spoluhráči již v takhle nízkém věku. Přibližme si je trochu.

Ondřej Běloušek

„Pozvánka do reprezentace je pro mne super. Absolvoval jsem už kemp v prosinci a jsem rád, že jsem obdržel pozvánku zase. Vždycky doufám, že se dostanu dál,“ uvedl Ondra Běloušek a pokračoval:

„Škoda, že jsem ještě oproti ostatním malý, protože jsem někdy nezvládal silově. Jinak jsem se však cítil dobře.“ Byť je Ondrovi teprve 11 roků, věnuje se hokejbalu už 4 roky a má za sebou už nejednu zkušenost. Dvakrát se účastnil finálového turnaje MČR přípravek, v květnu loňského roku vedl tým coby kapitán k historickému umístění na 9. příčce v konečném pořadí celé ČR. „Rád bych se udržel v kádru reprezentace i do budoucna. Zahrát si za Českou republiku na MS je můj sen, stejně tak se i dostat do A týmu Ježků.“

Jan Doležal

Na rozdíl od Ondry se Honza Doležal hokejbalu věnuje dva roky. Přesto už má za sebou dva reprezentační kempy. „Pro mě je to obrovská zkušenost, účast na kempu mě moc obohatí“. Cíle mají s Ondrou Bělouškem stejné: „Rád bych jednou reprezentoval Českou republiku!“

Na rozdíl od Ondry by však Honza Doležal s Heřmanovým Městcem hrál ještě výše: „Sleduju 1. ligu a je to parádní hra, co naši muži předvádějí. Věřím, že se dostanou do extraligy a já bych si tuhle soutěž moc rád za áčko v Heřmaňáku jednou zahrál.“

Filip Lebduška

Ze všech čtyř benjamínků má Filip Lebduška s republikovým hokejbalem největší zkušenosti. V červenci loňského roku se dostal na kemp talentované mládeže ČR v Litomyšli, kde absolvoval tvrdou týdenní přípravu se čtyřicítkou nejlepších hráčů mládeže z ČR pod vedením reprezentačních trenérů všech věkových kategorií.

Na podzim však v nominaci U14 chyběl. Pozvánka na únorový sraz ale přece jen přišla: „Pozvánka pro mě byla dost překvapivá, protože se mi podzim moc nepovedl. O to víc jsem rád, že jsem se kempu mohl zúčastnit,“ uvedl Filip Lebduška.

Filipovi zřejmě pomohla účast v týmu mladšího dorostu. Dostal důvěru trenérů a v náročné soutěži si nevedl vůbec špatně. „Na Filipovi je vidět, že nastupuje se staršími. Je zvyklý řešit situace ve větší rychlosti – určitě ho tréninky a zápasy v dorostenecké kategorii posouvají výše,“ chválil Lebdušku hlavní trenér U14 Martin Komárek.

Stejně jako Honza Doležal věří Filip v extraligu: „Áčko sleduji jak to jen jde, chci na sobě hodně pracovat, abych jednou mohl hrát za Heřmaňák extraligu“

Jan BÖhm

Nejvyšší ze čtyřlístku benjamínků Jan Böhm absolvoval svůj první reprezentační kemp. Své zkušenosti mu však mohl předat jeho starší bratr Radek, který loni reprezentoval Pardubický kraj v kategorii U15 a nyní hájí barvy Jokeritu Chrudim.

Paradoxně se tak oba bratři mohou potkat proti sobě v NHbL mladšího dorostu, pokud se Honza do kádru prosadí obdobně jako Filip Lebduška. „V Heřmanově Městci jsem druhým rokem, jinak jsem hrál za Chrudim. Brácha je můj vzor a jak říkají kluci – i já bych rád hrál jednou extraligu. Na kempu se mi moc líbilo. Jsem rád, že jsem dostal šanci ukázat se před reprezentačními trenéry. Měl jsem ze svých výkonů dobrý pocit.“

Jak si povede kvarteto nadějí, ukáže čas. Pozvánky do reprezentace však naznačují, že heřmanoměstecký hokejbal není jen áčko v 1. lize, ale že klub pracuje na rozvoji s mládeží.

„Na úrovni jaké hraje náš A-tým je nutné dobře pracovat s vlastními odchovanci. Podařilo se nám v posledních dvou letech účastnit finálovýh turnajů MČR přípravek, daří se s mladšími žáky, mladší dorost bojuje ve velmi silné Národní hokejbalové lize. Rádi bychom ustálili mládežnické kolektivy u nás a vychovávali hráče pro budoucnost klubu v nejvyšších soutěžích – naše budoucnost je jasně dána kvalitní prací s mládeží,“ uzavřel předseda klubu Josef Kozel. (pn + dop)