Půlpán prošel turnajem bez jediné porážky a pouze třikrát se svými soupeři remizoval. Lepší než on byl pouze ruský šachista Alexandr Liberman. Jejich vzájemný souboj skončil na turnaji remízou. Oba šachisté získali během soutěže shodný počet bodů i stejný střední bucholz, pro ruského hráče nakonec rozhodovalo až druhé pomocné hodnocení.

Přestože nevyhrál, i druhé místo je pro Jakuba Půlpána velkým úspěchem. Mladý chrudimský hráč, který v tomto roce slaví teprve desáté narozeniny, se rovněž stal jediným českým šachistou, který se letos v turnaji jednotlivců v rapid šachu dostal na stupně vítězů.

A jak viděl svoje účinkování na Czech Open 2008 samotný Půlpán? “Nejobtížnější pro mne byla partie s německým hráčem Hilgendorffem, který skončil nakonec až čtvrtý. Ve střední hře jsem ztratil figuru za dva pěšce, ale soupeř měl málo času a figuru zase ztratil. Pak jsem ale udělal chybu zase já a nakonec z toho byla remíza,“ přiznal Půlpán. „Napínavá byla také poslední partie, kterou jsem chtěl za každou cenu vyhrát, protože jsem si myslel, že bych mohl být první. Ruskou hráčku se mi podařilo porazit až v koncovce,“ dodal na závěr.

Pokud zrovna neabsolvuje šachové turnaje, navštěvuje stálý hráč TJ ŠO DDM Chrudim základní školu ve Slatiňanech. Nyní má ale stejně jako jeho vrstevníci prázdniny a může se proto intenzivně a pilně připravovat na mistrovství Evropy v černé Hoře kde v září nesmí chybět.

Nezbývá než tomuto mladému nadějenému hráči popřát, aby dobře reprezentoval nejen svůj mateřský oddíl, ale Českou republiku a přivezl nějaký podobný úspěch.

(spa)