I díky například loňské velmi vydařené zimní sezóně, kde rozdílem třídy vyhrála všechny tři nejvyšší soutěže různých disciplínách klasického lyžování na úrovni ČR ve starším žactvu. Nebyl závod, ze kterého by si neodvezla zlatou medaili a tu poslední v řadě, jí na krk zavěsila sama olympijská vítězka Kateřina Neumannová.

Zima skončila, medaile se pověsily k ostatním cenným kovům, kterých má každý dobrý sportovec celou řadu, a čeká se na další sezónu.
Ale to u Tkadleců neplatí. Táta Libor je zkušený „biatloňák“ a zatvrzelý sportovec. Mimo jiné, je to bývalý mistr republiky a tak, když je léto, mají všichni rozhodně co dělat. Soustředí Aničku v Novém Městě na Moravě v Klubu Biatlonu a k tomu ještě ve známém Klubu Biatlonu v Letohradu. Nové Město mají za humny a v Letohradu je reprezentace, tak se v podstatě rozjela úspěšná třístranná spolupráce. Je to neobvyklé, ale ovoce to přináší na všechny strany.

Píle a dřina

V letošní sezoně Českého Poháru biatlonu, který se skládá ze šesti závodů a mistrovství republiky Anička navozila celou řadu medailí, jak už tak bývá jejím dobrým zvykem. To jí vyneslo na vytoužené 1. místo v celém ČP a navíc získala titul mistra republiky za 1. místo v MČR. Těmito skvělými výsledky potvrzuje svoji vysokou vyrovnanost a kvalitu výkonu po všech stránkách. Je za tím vším obrovská dřina, píle a vytrvalost. Hodiny strávené při trénincích teoretických, ale i těch praktických, co více bolí, také hodiny relaxů, a přesně plánovaných odpočinků. Však sestavit tréninkový deník pro mládež, aby se svěřenec nepřetáhl, ale podával výsledky, to je kumšt. Mezi tím dlouhé hodiny strávené v autě, při cestě na závody nebo tréninky a ještě chodit do školy. To je život dnešního mladého závodníka.

Škola je důležitá, na dnešní sportovce se kladou vysoké nároky na vzdělání a inteligenci. Už dávno není vše jen o svalech a talentu, vše se musí poctivě trénovat a pilovat, je třeba se domluvit alespoň dvěma cizími jazyky. Co se týče závodění, mít zdravý rozum je rozhodně důležitým faktorem vedoucím k úspěchu.

Nejlepší příklad

V dorostu se děcka srovnají a vítězí jen ti, co mají všech těch vlastností asi tak na 120%. Však on táta Libor ví, k čemu dceru vede. Sám byl úspěšný, stal se mistrem republiky, ale byla jiná doba. „Ven“ se moc nesmělo, vše stálo hodně peněz a sponzoři nebyli, a tak závodění časem pověsil na hřebík.

Letos chtěl motivovat své mladé svěřence, a tak oprášil „flintu“ a tenisky a nastoupil do Českého poháru Biatlonu mezi muže, kteří rozhodně ví co dělají. Možná si chtěl zazávodit, možná chtěl jen poměřit síly s těmi, co zůstali. Vyhrál ale všechny pohárové závody a mistra republiky jakbysmet! Co na to říci: dokázal, že jablko nepadá daleko od stromu a co mohl, to předal.

Otevřená kapitola

Přejme si, abychom po nadcházející zimní sezoně, mohli přidat další řádky, které budou posouvat Aničku na čím dál tím větší sportoviště a snad jednou o ní uslyšíme třeba v hlavním televizním přenosu, jako nedávno o Katce Neumannové, Lukáši Bauerovi a dalších úspěšných sportovcích, kterým rádi fandíme a jsme právem hrdí na to, že čestně reprezentují naši vlast. A to, jak všichni dobře víme, půjde jen s naší všeobecnou podporou.

Věřme, že nám to naše skvělá a talentovaná mládež vrátí a třeba v podobě zlatých krůpějí, deroucích se do lesklých očí, jako tomu bylo v Turíně 2006, když se Katka Neumannová, hned po přejetí cílové čáry a získání zlaté olympijské medaile vrhla do objetí s malou Lucií, která tam prostě čekala na mámu, až si splní svůj celoživotní cíl a sen.

Milan Žemlička