To se ale ještě střely Romana Mareše, Nerise, nebo Maxe mezi tyče nevešly. Až v 9. minutě zavelel ke změně skóre nejmladší hráč chrudimské sestavy Slováček a střelou z pravé strany pokořil brankáře Rakvaaga poprvé 1:0. Chrudimský tým i nadále diktoval tempu hry a krátce po první brance mohl zvýšit Rešetár, ale minul.

Druhý úder přišel ve 14. minutě, kdy Max vybojoval míč, přisunul ho Romanovi Marešovi a ten zvyšoval na 2:0. Zdálo se, že ERA-PACK si dokráčí k utkání pohodlně k výhře, což by si za převahu a aktivitu i zasloužil, ale soupeř byl proti. Ostatně, před jeho sílou varoval i trenér Cacau. Vegakameratene to dokázalo v poslední minutě první půle. Thomas Klaussen se obdivuhodně prodral celým hřištěm a vstřelil překvapivou branku, kterou snížil na 2:1, a uzavřel tak první část hry.

Vstup ERA-PACKu do druhé půle byl razantní, gólově se ale neprojevil a tak přišel šok - Lasr Magnus Klaussen vyrovnal na 2:2! Ale český tým se nerozkoukával a nevzpamatovával dlouho… Už ve 28. minutě přišlo znovu vedení po brance Maxe, kterého skvěle našel Roman Mareš - 3:2. A tím jen začala smršť, kterou rozpoutali naši hráči před norskou brankou.

Za dvě minuty se štěstím zvýšil Vladyka, když se míč odkutálel pod brankářem Rakvaagem, krátce nato se mezi střelce krásně zapsal i Rešetár, který trefil šibenici. A když se ve 33. minutě mezi střelce zapsal i Neris brankou na 6:2, nebylo o vítězi utkání pochyb. V závěru utkání se na hrací ploch dostal i Michal Mareš ml., který tak okusil atmosféru utkání vrcholné soutěže.

Zaslouženou výhrou, byť s dramatickou zápletkou, vstoupil ERA-PACK Chrudim úspěšně do UEFA Futsal Cupu, ale čekají ho ještě dvě těžké prověrky. Jedna v neděli (od 16:30) s belgickým mistrem Chatelineau Futsal, v úterý (19:00) pak s domácí Akademií Pniewy.

ERA-PACK Chrudim - Vegakameratene 6:2 (2:1)

Branky: 9. Slováček (Mareš M.), 14. Mareš R. (Max), 28. Max (Mareš R.), 30. Vladyka (Mareš M.), 31. Rešetár (Cacau), 33. Neris (Vladyka) - 20. Klaussen T., 25. Klaussen L.
Chrudim: Meller, Žďánský - Mareš R., Mareš M., Slováček, Max, Cacau, Vladyka, Rešetár, Neris, Mareš M. ml.
Vegakameratene: Rakvaag, Floystad - Klaussen L., Nielsen, Ovesen, Hovik, Klaussen J., Klaussen Ch., Wiseth, Moen, Thoresen, Grimso, Klaussen T.

Ve druhém utkání UEFA Futsal Cupu ERA-PACK po obrovské bitvě podlehl belgickému Chatelineau 4:2, když celé utkání byl aktivnější, ale soupeř trestal vysokou produktivitou z několika málo šancí, které si vytvořil. Přesto má náš tým svůj postupový osud stále ve svých rukách.

Začátek prvního poločasu přinesl možná až nečekaně vysoké tempo a už ve 4. minutě otevřel skóre Leo, který využil zaváhání v chrudimské obraně. Dostal se k nedůrazně odehranému míči a nechytatelně ho poslal do sítě - 1:0. ERA-PACK pak převzal iniciativu, tlačil se před belgickou branku a vytvářel si i šance, Michal Mareš dokonce nastřelil tyč. Uhodilo v 9. minutě, kdy Roman Mareš tvrdě pálil na zadní tyč a s pomocí teče Salhiho skončil míč za zády Buranella - 1:1.

Jenže trvalo to jen tři minuty, než se Chatelineau vrátilo do vedení. ERA-PACK ztratil míč, Iano prošel po pravé straně celým hřištěm a strhl vedení spět na stranu svého týmu, když z úhlu propálil Mellera - 2:1. Nepříznivý výsledek vyburcoval chrudimské hráče k aktivitě a ti donutili soupeře k pěti faulům v 17. minutě, jenže zkušený protivník se již dalšího nedopustil. A když bez využití zůstaly i šance Maxe a Rešetára, skončila půle nepříznivým výsledkem.

Oba celky vlétly po přestávce do hry s velkou chutí a ve 26. minutě po Nerisově přiťuknuti Cacau nezadržitelně srovnal na 2:2. I v dalších minutách byla Chrudim aktivnější a snažila se prodrat přes pevnou obranu soupeře a velkou příležitost k jejímu překonání měl ve 31. minutě Roman Mareš, který ale v těžké pozici při akci 3 na 2 přestřelil branku. Bohužel hned vzápětí se potvrdilo známé pravidlo nedáš-dostaneš. Zico napřáhl ke střele ze 13 metrů a ta skončila u tyče Mellerovy branky -3:2.

Několik náznaků šancí zůstalo nevyužito a tak trenér Cacau sáhl ve 35. minutě k power-play, na místo brankáře šel Max. O minutu později tým hezky zakombinoval a Nerisův nástřel před branku musel s námahou vykopávat brankář soupeře. Převaha ERA-PACKu pokračovala i nadále, ale na rozdíl od předchozího dne Chatelineau početní převahu dobře bránilo. Našemu týmu se i přes enormní snahu nepovedlo vyrovnat, největší šancí byla dělovka Maxe, kterou zastavila konstrukce branky soupeře. Naopak, po nepřesné přihrávce Cacaua se čtvrt minuty před koncem trefil přes celé hřiště do odkryté branky Jaca.

Chatelineau Futsal - ERA-PACK Chrudim 4:2 (2:1)

Branky: 4. Leo, 11. Iano, 31. Zico, 40. Jaca - 9. Salhi (vl. gól), 26. Cacau (Neris).
Chatelineau: Buranello, Arnaud - Jaca, Chaibai, Liliu, Salhi, Leo, Zico, Claus, Rahou, Nico, Iano

Jasnou výhrou nad polským týmem Akademia Pniewy poměrem 5:2 zakončil ERA-PACK svou postupovou cestu v Main round UEFA Futsal Cupu. Druhé místo ve skupině znamená postup do listopadové Elite round, jejíž pořádání se vedení klubu pokusí získat na domácí půdu.

Úvodní branka Michala Mareše již na začátku druhé minuty zápasu vlila českému týmu do žil sebevědomí a již v 7. minutě byl stav 2:0, když skóre navyšoval tentýž hráč, když využil neuvěřitelnou chybu v rozehrávce soupeře. Tento vývoj polský tým, kterému ještě na jaře pomáhal titul získat český reprezentant Jan Janovský, evidentně zaskočil. A to ještě zdaleka nebylo vše. Další šance měli Slováček, Roman Mareš, a tu největší Max, i tak se ale skóre neměnilo. Pniewy se snažily o korekci výsledku ještě před odchodem do šaten, nicméně Žďánský jim nedovolil snížit…

Po změně stran se hrálo tak trochu jiné utkání. Stejně jako v závěru prvního poločasu totiž polský celek pokračoval v power-play a to vždy trochu změní rytmus utkání. Jenže tou dobou již měl ERA-PACK dvougólový náskok a k postupu mu stačila i remíza. Po pár minutách byly na kontě obou soupeřů dvě šance, chrudimský Neris, ani pniewský Mika je nedokázali využít.

Až ve 28. minutě přišla situace, která potěšila každého futsalového příznivce, toho chrudimského ale zvláště. Michal Mareš rozehrál autový kop na Rešetára tak šikovně, že ten v pohodě zasunul do sítě - 3:0. To byl již slušný náskok a proto sebevědomí ERA-PACKu nemohla narušit ani situace ze 30. minuty, kdy Mika snižoval na 3:1. Když o chvilku později Žďánský vychytal jednu z šancí Akademie, uspěl Roman Mareš, který vybojoval na polovině hřiště míč a poslal ho do odkryté branky -4:1. Tentýž hráč pak zvýšil i na 5:1 a ani snížení Despotoviče v poslední minutě nemohlo nijak ohrozit vítězství i postup ERA-PACKu Chrudim.

Český sedminásobný mistr tak může slavit účast v Elite round, stejně jako před rokem postoupil ze druhého místa se ziskem 6 bodů. Teď je třeba hráčům i realizačnímu týmu poděkovat a začít se chystat na listopadovou Elite round, setkání 16 nejlepších týmů kontinentu. A zda bude ERA-PACK usilovat o pořadatelství? Tak na to se zeptáme klubového prezidenta po jeho návratu z úspěšné mise v polské Poznani

FK ERA-PACK Chrudim - Akademia Pniewy 5:2 (2:0)

Branky: 2. Mareš M., 7. Mareš M., 28. Rešetár (Mareš M.), 33. Mareš R., 38. Mareš R. - 30. Mika (Lezcyk), 40. Despotovič
ERA-PACK: Žďánský, Meller - Mareš R., Mareš M., Slováček, Max, Cacau, Vladyka, Rešetár, Neris, Bouška.
Pniewy: Neagu, Foltyn - Stanislawski, Pieczynski M., Pieczynski D., Leczyk, Mika, Despotovič, Solecki, Lebiedzinski, Mójta, Jasinski.