„Při předchozích třech pokusech o účast ve Final four jsme k tomu měli nejblíže před třemi lety v domácím prostředí proti Kairatu Almaty, kdy nám k postupu chyběly čtyři minuty, ale herně jsme podali nejkvalitnější výkony právě nyní v Lisabonu. Kvy plnění postupového snu nám chybělo trochu štěstí v rozhodujících momentech zápasů s favority,“ chválil svůj tým František Tichý, prezident chrudimského klubu.

Nabídky gigantů

A spokojenost prvního muže Era–Packu je opravdu na místě. Vždyť jako jediný tým dokázal sebrat body pozdějšímu vítězi skupiny Sportingu Lisabon po remíze 4:4 a také s dalším favoritem, španělským šampionem El Pozo Murcia, sehrál velmi vyrovnanou partii, i když nakonec odcházel s porážkou 1:3.

„Faktem je, že oba tito favorité byli velmi překvapeni našimi výkony a vzbudili jsme respekt i u ostatních špičkových týmů z Pyrenejského poloostrova. Svědčí o tom například pozvání na přátelská utkání se Sportingem, který by s námi chtěl ladit formu před dubnovým Final four, zájem projevil i další účastník a loňský vítěz finálového turnaje Benfica Lisabon. Ze španělských klubů to byla nejen Murcia, ale i náš loňský soupeř Interviú Madrid, nebo také futsalová Barcelona,“ potěšil zájem těchto renomovaných klubů Františka Tichého.

„K těmto nabídkám nám vedle kvalitních výkonů na turnaji pomohla i osobnost a přátelské vystupování našeho hrajícího trenéra Cacaua, který několik let působil ve španělské lize. Musíme vše ještě zvážit. Soupeři nám nabízejí veškerý pobyt zdarma, ale doprava by nebyla lacinou záležitostí. Naše úspěšná reprezentace se projevila i na zvýšeném tlaku z tuzemska na vedení klubu, abychom odešli hrát do jiného města,“ dodal v této souvislosti František Tichý, jehož potěšila i slova uznání od trenéra Sportingu Orlanda Duarteho, jenž léta vedl portugalskou reprezentaci, a ocenění ze strany trenéra španělské reprezentace Venancia Lopeze.

Trenér českého mistrovského týmu Jaroslav Bartušek byl s vystoupením svých svěřenců v Lisabonu také spokojen: „Předvedli jsme ve všech utkáních velmi solidní výkony. Oproti našim předešlým účastem na turnajích Elite round byl znát značný kvalitativní posun. Ve všech třech zápasech jsme dokázali praktikovat presing, což je velmi náročné na fyzičku. Myslím, že naše postupové šance byly docela velké.

V úvodním zápase s domácím Sportingem jsme byli opravdu blízko k senzačnímu vítězství, s Murcií se na nás lepila smůla. Co Španělé měli za šance, tak to pochytal Meller, a co neměli, to jsme jim dali sami v podobě vlastního a polovlastního gólu. Na závěr jsme přestříleli rumunského šampiona, přestože v závěru nebezpečně hrozil při power play. Celkově jsem s naším vystoupením v Lisabonu velice spokojen včetně organizačního zajištění turnaje,“ konstatoval Bartušek.

Smolař kapitán

Kapitán Era–Packu, reprezentační brankář Tomáš Meller, se zamýšlel mimo jiné i nad tím, jaké by měl jeho tým postupové šance v jiné skupině Elite round než v této lisabonské „skupině smrti“.

„To je těžké uvažování. Snadné by to nebylo asi nikde, když se podíváme na postupující do Final four. Jsou to loňský vítěz této Ligy mistrů Benfica Lisabon, náš starý známý Kairat Almaty a poprvé také italský šampion z Montesilvana, který dokázal vyřadit favorizovaný ruský Jekatěrinburg na jeho půdě.“ Klíčem k případnému postupu Era–Packu bylo podle Mellera úspěšnější zvládnutí koncovky utkání se Sportingem.

„Podařilo se nám otočit skóre z 0:2 na 3:2 a za tohoto stavu jsme měli dvě tři velké šance. Kdybychom alespoň některou z nich proměnili, mohli jsme vyhrát, ale to je ono pověstné kdyby,“ ohlížel se za klíčovým zápasem Tomáš Meller. Ten také z týmu nejvíce „odnesl“ strastiplný návrat z Lisabonu.

„Kvůli nepříznivému počasí letiště ve Frankfurtu rušilo nebo odkládalo některé spoje, takže jsme tam přiletěli až v úterý ráno po půlnoci a museli čekat na dopolední spoj do Prahy. Celou noc jsem já a asi i většina členů výpravy oka nezamhouřil a navíc jsem v Ruzyni zjistil, že se mi jako jedinému ztratilo zavazadlo. Snad doma najdu nějaké staré futsalky, abych nemusel v dohrávaném utkání na Slavii chytat v bačkorách,“ konstatoval s trpkým úsměvem chrudimský brankář. Více štěstí měla menší část výpravy Era–Packu, která cestovala z Lisabonu přes Curych a dorazila do Chrudimě již v pondělí odpoledne.

Po návratu z Portugalska mají chrudimští futsalisté náročný program. Včerejší ligový zápas Chrudimi se Slavií Praha skončil po uzávěrce vydání a hned v pátek je čeká další utkání Jetbull Futsal ligy v hale Kajotu Helas Brno.