Opět se ukázalo, že sport na dlouhých nožích už v Čechách není jen Martina Sáblíková.

Rychlobruslařská kometa z Vrchlabí Karolína Erbanová potvrdila na letošním mistrovství Evropy výkonnostní vzestup.

Sedmnáctiletá bývalá hokejistka o víkendu v norském Hamaru šokovala vítězstvím na pětistovce, poprvé v kariéře si vyzkoušela pětikilometrovou trať a společně s Martinou Sáblíkovou zajistily České republice tři účastnická místa na příštím kontinentálním šampionátu. V celkovém hodnocení obsadila deváté místo.

„Deváté místo je úžasné. Jsem spokojená. V něco podobného jsem před mistrovstvím ani nedoufala. Nevěřila jsem, že budu do desítky,“ svěřila se Erbanová novinářům.

Ti se na studentku vrchlabského gymnázia „slétli“ už po úvodní částí víceboje. Trať na 500 metrů česká dívka senzačně vyhrála.

„Je to něco fantastického. Vůbec mi to nedochází. V něco podobného jsem vůbec nedoufala,“ líčila své dojmy po závodě. Loni na ME Erbanová v úvodní pětistovce skončila čtrnáctá.

Vedle triumfu na nejkratší trati evropského šampionátu bude k jejím největším zážitkům patřit premiérový start na pětce. Tuto trať přitom do neděle nejela ani v tréninku.

„Prvních pět kol to bylo jako v tréninku, to jsem si říkala, že tuhle trať budu jezdit. Pak to najednou přišlo. Čtyři kola před koncem jsem si říkala, že je to hrozné, a pomalu to ubíhalo. Myslela jsem jen na to, jak je to hrozné,“ popsala Erbanová.

Rodačka z Vrchlabí se zároveň snažila držet pokynu trenéra, aby nezačala moc rychle, jezdila kola za 35 až 36 sekund a soustředila se na techniku. „Ta je nejdůležitější,“ řekla. Nad tím, jaký čas by měla zajet, aby se udržela v elitní desítce, nebo jak jely její soupeřky, nepřemýšlela.

„Já jsem jen myslela na to, abych vůbec dojela. Ale celkově jsem si to užila,“ uvedla Erbanová.

Krátce po dojezdu však nebyla skoro schopná ani chodit. „Strašně mě bolely nohy. Já si vždy na závod utáhnu brusle a pak necítím chodidla. Byla jsem ráda, že jsem ráda,“ pousmála se česká rychlobruslařka, kterou při jízdě podporovala i vedle trati se rozcvičující Sáblíková. „Slyšela jsem ji. Ono se nesmí fandit z prostředku nebo když se rozjíždí, ale pomohlo to,“ podotkla.

Erbanová se nyní už může plně soustředit na olympiádu, na kterou se v průběhu sezony kvalifikovala.

„Uvidíme, jak to tam bude vypadat. Zatím je vidět, že nás trenér dobře připravil. Ještě potrénujeme a já se budu těšit,“ řekla Erbanová, která na rozdíl od Sáblíkové dny do startu her ve Vancouveru nepočítá.

„Jen se občas podívám k Martině, kolik dní zbývá. Kdybych to sledovala pořád, byla bych nervózní,“ sdělila dívka. Před odletem za oceán ji teď ještě čeká soustředění v Itálii.

(bog, čtk)