O víkendu bude zdejší zimní stadion hostit první ročník futsalového Mitropa Cupu 2009. Turnaje se zúčastní zástupci čtyř středoevropských zemí – Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska.

„Vedení našeho klubu usilovalo o založení turnaje s konfrontací s mistrovskými celky okolních států. Až na Poláky se to povedlo,“ sdělil Ota Stejskal, trenér mistrovského týmu Era–Pack Chrudim. Dnešním soupeřem Východočechů budou Rakušané.

„Ve svých řadách mají i hráče chorvatské národnosti, takže uvidíme, čím nás překvapí. Maďaři se zdají být v poslední době v útlumu, ale v kádru mají zkušené hráče. Košický celek známe. Náš tým, mimo reprezentantů, měl v týdnu odpočinkový program, ale turnaj absolvují všichni hráči,“ uvedl trenér Stejskal.

Program: sobota: 17.00 RCS Košice – Colorspektrum Aramis, 20.00 FK Era–Pack Chrudim – Stella Rossa Vídeň. Neděle: 15.00 utkání o 3. místo, 18.00 finále. Vstupné zdarma.

ROZHOVOR S EVŽENEM AMLEREM:

Proč vznikl právě tento turnaj?

Spouštěcím impulsem bylo mé osobní setkání s představiteli rakouského futsalu a navázání na období první republiky. Tehdy byla potřeba konfrontace předních československých, rakouských a maďarských fotbalových klubů se silnými soupeři, kterých se na domácích scénách nedostávalo. Z původního Středoevropského (MITROPA) poháru vznikla nakonec prestižní soutěž UEFA. Futsal je v podobné situaci. I přední české (a nejen české) týmy potřebují častou mezinárodní konfrontaci. ERA Pack Chrudim přerostl české poměry a pokud chce dále růst, potřebuje nové impulsy.

Jakým mechanismem byla vybrána Chrudim k uspořádání prvního ročníku?

Byl jsem u zrodu myšlenky, a tak nově vytvořený mezinárodní výbor nějak přirozeně svěřil čest uspořádat první ročník České republice. Chrudim pak byla zcela nasnadě.

Proč má záštitu nad soutěží Centrum Paraple?

Jsem předsedou Unie českých fotbalových rozhodčích. Pokladám současný stav českého fotbalového rozhodcovství za alarmující. Dle mého názoru nebyl nikdy horší. Je třeba usilovné a dlouhodobé mravenčí práce, abychom se pozvedli z opravdu neutěšené situace. Na mezinárodní špičce již několik let nemáme zástupce, na úrovni nejnižších soutěží chybí aktivní rozhodčí. Není možnost výběru, není možnost zbavit se těch, kteří rozhodčím nedělají dobré jméno. Buď tam budou ti, co jsou k dispozici, nebo budou zápasy neobsazeny.

Taková je situace. V rámci pozitivních kroků Unie českých rozhodčích vyvíjí několik aktivit. Vytvořila unikátní virtuální trenažér, který se na mezinárodní scéně (nikoliv v Česku) již používá. Zásadním způsobem se účastní na tvorbě vzdělávacího procesu pro rozhodčí na úrovni středních škol i univerzity, ale také se snaží zapojit do aktivit znevýhodněné skupiny.

V rámci této aktivity spolupracujeme s centrem Paraple a dáváme šanci se podílet na fotbalovém a futsalovém rozhodování i tělesně postiženým. Není to utopie, je to už realita. Centrum Paraple nás v této aktivitě plně podporuje a vychází vstříc. Jsem vděčný ERA Packu Chrudim, že se zapojil do této chvályhodné činnosti. Na tomto turnaji bude národní premiéra aktivní účasti handicapovaného rozhodčího. Díky patří zejména pánům Lörinczovi a Tichému.

Co si od víkendové futsalové události v Chrudimi slibujete?

Pěkný sport s možností mezinárodní konfrontace našeho nejlepšího futsalového týmu. Ale nejen to. Těším se i na zážitek z Mikulášského večera či skvělý pocit, že i lidé s handicapem se postupně zapojují do běžné sportovní činnosti. Vždyť sport je jen součástí života společnosti.