Na konci května se v areálu chrudimské restaurace Festuňk zúčastnil již 5. ročníku kultovní adrenalinové akce nesoucí název DropFest. 15 jezdců z Pardubického kraje se představilo divákům v půlhodinovém „jamu", což je ukázka různých triků skoků, jejichž náročnost hodnotí přísní rozhodčí. Ti udělují jezdcům za jejich skoky a obtížnost provedení triků ve vzduchu body, které se na konci sčítají.

Marel byl dvojnásobným obhájcem vítězství, tentokrát měl ale v závěru smůlu, když při finálovém skoku upadl a přivodil si zranění nohy, kvůli kterému dostal bodové srážky. I přesto skončil na krásném druhém místě, z vítězství se nakonec radoval Aleš Dryml z Ústí nad Orlicí. Akce samotná měla výbornou atmosféru, neboť jezdci jsou „jedna velká rodina" a navzájem se při skocích podporují.

Druhých závodů se David Marel zúčastnil v polovině července v Moravičanech u Mohelnice, kde se uskutečnil 2. ročník Crazy jump 2015. Tyto závody byly velice nabité na adrenalinové disciplíny, navíc nechyběla exhibice na pitbiku (malá krossová motorka), ukázky jízdy na trialovém kole, pro veřejnost osm metrů vysoká lezecká stěna, ale třeba i pétanque.

Závod v Dirt jumpu na MTB začal kvalifikací, do které se přihlásila necelá dvacítka jezdců. Ti se utkali o postup do finále, když každý ze závodníků měl k dispozici tři jízdy a hodnotila se ta nejlepší. Byly zde k vidění triky jako backflip no hand (salto vzad s puštěním rukou), 360 v různých provedení, frontflipy (salta vpřed) a clifhangery (jezdec stojí v letu nad kolem a je zaháklý pouze nárty za řidítka), při kterých se publiku tajil dech a tuhla krev v žilách. Do finále postoupil Marel s dalšími devíti nejlepšími.

Zde už nebylo na co čekat. Jezdci měli k dispozici pět jízd a porota hodnotila zase pouze tu nejlepší. Za vynikající atmosféry jak mezi závodníky, tak diváky, zvítězil právě mladý Chrudimák. Druhé místo obsadil Martin Adámek ze Zubří, bronzový skončil teprve šestnáctiletý Jakub Hejl z Velkého Meziříčí. Cenu za "best trick" (nejlepší trik) si odvezl Pavel Valuš z Olomouce.

Další závod čeká na Davida Marela již tuto sobotu, a to v Zubří u Valašského Meziříčí.

RADEK PECINA