Podívejte se s Deníkem, jak bydlí v Brazíli čeští futsalisté. Prohlédněte si snímky hotelu, kde jsou ubytovaní, v galerii!

Dnes jsme se probudili opět do zastřeného rána, ale počasí se tu během dne velmi rychle mění a naštěstí většinou k lepšímu. Jinak tomu nebylo ani dnes. Na programu dne byla již konečně návštěva prvních zápasů naší skupiny, ve kterých měli možnost naši hráči vidět soupeře pěkně naživo. Bylo se na co dívat a skupina to bude moc a moc těžká, což potvrdila i překvapivá remíza Iránu s mistry světa ze Španělska. Smírně se rozešla i Lybie s Uruguayí. Pak následoval odpolední trénink a rehabilitace. V dnešním povídání bych se však ale chtěl trochu zaměřit na turnaj jako takový, na ubytování, organizaci a na další postřehy související s naším pobytem.

Celé Mistrovství světa 2008 ve futsalu se koná ve dvou městech. Boje ve skupinách probíhají v hlavním městě pořadatelské země Brasilia a v Rio de Janeiru, ve kterém se turnaj bude dohrávat i finálovými boji. Výpravy jsou ubytovány v luxusních pětihvězdičkových hotelích. Ten náš se jmenuje SHERATON Barra. Jsou to jakési dvě šestnácti patrové věže. Hotel je architektonicky zajímavě řešen. Každý pokoj má svůj balkon a z něj je vidět jak na moře, tak i na druhou stranu na pohoří, které obepíná skoro celé město. A ranní pohled na vrcholy zahalené v mracích je naprosto úchvatný, stejně tak jako na vlny oceánu… Je zde k mání prakticky vše, co si může náročný nocležník přát. V tomto hotelu jsou ubytování všichni účastníci naší kvalifikační skupiny. Pro pět výprav je zde připraveno internetové centrum s pěti počítači s nepřetržitým připojením na internet. Nemusím podotýkat, že tato místnost je v častém obležení a kapacita zcela nepostačuje potřebám. Naštěstí se v blízkosti hotelu nachází poměrně dost kavárniček s označením oblíbeným nápisem „wi-fi free“. Zde můžete nad lahodným mokem komunikovat jak dlouho chcete a za dozoru povětšinou milých obsluh. Káva zde přímo na brazilské pláži vyjde v přepočtu na 20Kč a třetinka piva na necelých 40Kč a to jsou ceny vskutku lidové. Hotelová strava není nijak nadstandartní, ale lze si z nabídky bez problémů vybrat, protože jídlo je servírováno formou „švédského stolu“, takže si všichni jedlíci přijdou na své a o množství jídla tedy není nouze a hlady zde rozhodně netrpíme.

Každý tým má k dispozici prakticky 24 hodin denně svého patrona. Tím naším je sympatický, anglicky mluvící André, který se o nás staral před nedávnem na Grand-Prix de Brazil ve Fortalezze a nějaké české výrazy již tedy pochytil. Nutno dodat, že většinou ty nepublikovatelné…Dále máme k dispozici autobus, ale chceme-li na výlet mimo časový harmonogram akce, musíme zažádat 24 hodin dopředu, jinak máme smůlu. Operativní řešení nenadálých situací u pořadatelů prakticky neexistuje a vše „nenalajnované“ dopředu je velkým problémem. K dispozici máme i sponzorský terénní vůz, ale s jeho využíváním je to obdobné.

Logem celého šampionátu je papoušek a pro tuto akci byl vyroben i speciální míč.

Ota Stejskal