Podívejte se v galerii na snímky přímo z Brazílii, tentokrát z návštěvy u sochy Ježíše Krista v Riu.

Co by to bylo za šampionát, kdyby neexistovalo technické zabezpečení zápasů. Od hotelu odjíždějí do arény vždy dva autobusy se soupeři a dvě jejich doprovodná sponzorská auta s jejich patrony. Společnost všem dělá celá eskadrona policejních motorek, která řídí dopravu tak, aby nedošlo k prostojům v kolonách. Těch si užijí mužstva při cestách na tréninky a na výlety až dost. Při nich policejní doprovod není.

Před utkáním samotným nastupují za znění znělky šampionátu oba soupeři společně za rozhodčími a vlajkonoši, kteří nesou vlajky obou států a FIFA Fair-Play. Jsou hrány obě hymny a všichni je ctí postojem. Pak rozhodčí, vylosují s kapitány obou týmů nezbytné - stranu a míč. K utkání jsou nominováni vždy čtyři rozhodčí. Hlavní, vedlejší, časomíra a náhradní, který pendluje mezi střídačkami a zajišťuje dozor nad tím, aby byla dodržována pravidla i v těchto prostorech. Oba soupeři před zápasem obdrží rozlišovací tílka z emblémem FIFA a ty na sobě musí střídající hráči mít. U každé ze střídaček je chladicí box s nápoji, které zajišťuje sponzor turnaje. Na zápasy je dodávána voda a energetický iontový nápoj. Na hotelu pak mají mužstva pro pitný režim k dispozici v libovolném množství celé spektrum nápojů, které firma vyrábí v provedení normálním nebo light.

V okolí hřiště pro zápas je šest podavačů míčů a ty zajišťují, aby hra měla spád. Pro každý zápas je připraveno osm míčů. Šest je jich v oběhu a dva u stolku rozhodčích. Zápasy snímají televizní kamery a každý tým dostane bezprostředně po svém utkání záznam tohoto zápasu na DVD a i diváci doma u TV mají možnost tato utkání sledovat prostřednictvím tohoto média přímým přenosem. Pro akreditované komentátory z různých TV či rozhlasových stanic je připraven dostatek komentátorských míst.

Po zápase neexistuje odchod přímo z kabiny do hlediště, ale všichni musíme povinně projít tzv.mix zónou, aby si hráče nebo trenéry mohli „odchytnout“ novináři nebo zástupci jiných sdělovacích prostředků. Chcete-li se dívat na utkání soupeřů, mají mužstva vyhrazena svou zónu v hledišti, ze které je to pohodlně možné. Pokud se na hřišti odehraje něco zajímavého, je to opakováno na velké kostce nad hřištěm a divák má tak velký komfort. Sednete-li si však do jiné než vyhrazené zóny , jste ihned upozorněni hosteskami, že vaše místo je jinde. Tady to mají pořadatelé zajištěno velmi pedantním způsobem, protože to striktně dodržují i když je poloprázdná hala.

Poznají vás podle visaček, které jsou vyrobeny ihned po příletu výpravy do místa dějství šampionátu. Každý je tedy vyfocen a do druhého dne je vyrobena plastová karta, kterou po celý den nosí všichni členové výpravy na krku a hráčům slouží i jako registrační průkaz. Je na nich vyznačeno jméno, funkce, tým a zóna do které máte oprávnění vstoupit. Jak v hale, tak i v hotelu.

O vyplnění přestávek zápasů se svými různými pohybovými kreacemi stará maskot turnaje pestrobarevný papoušek v nadživotní velikosti, který je zde velmi oblíben a každý se s ním rád vyfotí. O přestávce nastoupí dvě úklidové čety, z nichž jedna setře hřiště a druhá dá do pořádku obě střídačky (ty se dokonce vydezinfikují).

Diváků na zápasy ve skupinách moc nechodí a tak je to řešeno zřejmě povinnou účastí žáků zdejších škol, kteří obdrželi bílá nebo modrá trika s emblémem šampionátu a tito se tedy starají o atmosféru utkání. Je jich dohromady tak čtyři tisíce a jižní krev rozhodně i při povinném fandění nezapřou. Tyto skupiny „diváků“ jsou usazovány tak, aby v kamerách byl vidět efekt plného hlediště, protože toto množství přihlížejících by se v desetitisícové hale ztratilo. O občerstvení se starají prodavači, kteří ve svých mobilních chladicích boxech mají připraveny nápoje a prodají vám i drobné pochoutky. Bufety a jiná občerstvení jsem v aréně moc neviděl, ale zřejmě se to zlepší v další fázi turnaje, kdy diváků bude chodit nepoměrně více.
Do Brazílie dorazila i malá skupinka našich fanoušků, kterým patří velký dík za fandění ze všech sil a hlavně za to, že za tímto účelem vážila cestu i do tak vzdálených krajů. Věřím, že odměnou jim bude postup našeho týmu ze skupiny, protože počasí je zatím velmi špatné pro koupání v moři a chytání bronzu na krásných brazilských plážích.

Dnes se ihned po našem zápase přesouváme letecky do hlavního města Brasilia. O našem stěhování Vás budu samozřejmě informovat a rozepíši se již také o naší „východočeské enklávě“, která nás zde reprezentuje.

Ota Stejskal

Jak dopadne česká reprezentace na MS v Brazílii? Tipněte si výsledek! HLASOVAT V ANKETĚ MŮŽETE ZDE!