Javier Rodríguez Nebreda (* 26. 3. 1974), jak zní jeho celé jméno, je důkazem toho, že největší futsalová esa se nutně musejí rodit v daleké Brazílii. Přestože jeho kariéra se pomalu blíží do finiše, stále ukazuje, že je hvězdou první třídy. Do profesionálního futsal vkročil v San Andreu už v 17 letech, kde si jeho talentu všimli v Industrias García. Tam vydržel do roku 1998, kdy přestoupil do Playas de Castellón a odstartoval tak nejzářivější roky tohoto klubu.

Dvakrát s ním vyhrál neoficiální Pohár mistrů a forma Castellónu vydržela i v době, kdy se UEFA rozhodla uspořádat první ročníky UEFA Futsal Cupu. V prvních dvou letech triumfoval právě Rodríguezův klub soutěži téměř bezkonkurenčně a dotáhl své snažení až k vítěznému konci. Do toho sbíral i ligové triumfy, tituly mistra světa i Evropy, zkrátka co si víc přát…

Proto futsalovou Evropou zacloumala novinka z léta roku 2006. Javi Rodriguez přestoupil do tehdy ještě nevýrazného týmu sportovního velkoklubu - FC Barcelona. Není to ale zase tak překvapivé, tehdy 32 letý útočník je rodákem z katalánské metropole a cíl vedení klubu byl jasný - právě kolem této hvězdy vystavět silný tým, který stejně jako fotbalisté nebo basketbalisté barcelonského klubu bude hrát prim doma i v Evropě. A to se jim podařilo. Na domácí titul si sice musel klub počkat do letošního jara, ale v současné době hraje ve skvělé formě, a ač nenasazený, je největším favoritem na zisk UEFA Futsal Cupu. Pro Javi Rodrígueze by triumf znamenal, že by vítěznou trofej zvedl nad hlavu po devítileté přestávce.

A jeho zkušenosti s českým futsalem? Pro něj vysloveně pozitivní. Proti našemu národnímu týmu nastoupil poprvé v roce 1997 v Brně a hned se uvedl gólem, proti Čechům se mu ale dařilo i v klubovém dresu. V roce 2001, při tehdy ještě neoficiálním Poháru mistrů, si v dresu Castellónu s chutí zastřílel proti Bakovu nad Jizerou a jeho tým zvítězil vysoko 15:1. Zajímavostí je, že ve druhém poločase stál v brance českého týmu Ota Stejskal, který dovedl v minulosti ERA-PACK k pěti ligovým titulům z pohledu trenéra. Zatím naposledy si Rodriguez zahrál proti české reprezentaci v lednu 2010 v semifinále ME a i tehdy se trefil - ve 4. minutě otevíral skóre…

Jak bude jeho kariéra vypadat dál? Po MS 2008 v Brazílii byl rezolutní, co se týká reprezentační kariéry. „Rozhodně to bylo moje poslední MS,” tvrdil po skončení šampionátu, ze kterého si odvezl stříbrnou medaili. „Ve 34 letech neuvažuji o tom, že bych hrál na dalším šampionátu, šanci musejí dostat mladí. Sice se díky velkému počtu cizinců v naší lize již neobjevuje tolik talentů jako dříve, ale i tak jsem si jistý, že nová generaci dostane šanci.” Jenže i dva roky nato vybojoval na ME 2010 pro Španělsko zlato. To ukazuje, že o konci kariéry neuvažuje a jeho kvality si budou moci „vychutnat“ 17. listopadu i hráči ERA-PACKu Chrudim ve vzájemném souboji.

Hráčské úspěchy Javi Rodrigueze

159 utkání ve španělské reprezentaci
2x vítěz španělské ligy (2000, 2001)
1x vítěz španělského poháru (2011)
1x vítěz španělského super poháru (2004)
2x vítěz UEFA Futsal Cupu (2002, 2003)
2x mistr světa (2000, 2004)
1x vicemistr světa (2008)
4x mistr Evropy (2001, 2005, 2007, 2010)
1x nejlepší hráč ME (2010)
1x nejlepší střelec MS (2004)