Očekávané finále první futsalové ligy dnes od 20 hodin otevírá své brány.

Tipy mnohých odborníků se splnily. Utká se v něm úřadující šampion Era–Pack Chrudim s ambiciózním nováčkem nejvyšší soutěže Balticflorou Teplice. Ten funguje na plně profesionální bázi s cizinci několika národností včetně ruského trenéra. Jediným Čechem je v tomto týmu kapitán české reprezentace Martin Dlouhý, nepočítaje náhradního brankáře Kalinu.

„V mančaftu už je znát předstartovní horečka. Všichni se už těšíme na vrchol sezony a věříme, že se nám podaří dokráčet již k šestému mistrovskému titulu,“ předesílá chrudimský trenér Ota Stejskal. Ihned však dodává: „Neznamená to ovšem, že bychom soupeře nějak podceňovali, ba právě naopak. Motivaci máme pořádnou, vždyť už před sezonou se Tepličtí netajili tím, že nás chtějí sesadit z trůnu.“

V základní části Era–Pack nováčka zdolal doma 3:1 a na severu Čech dokonce 8:2. Zvláště druhá hladká výhra by mohla být pro chrudimské futsalisty zavádějící. „To si nemyslím,“ ubezpečil hned Stejskal. „I když v hlavách některých hráčů může případné podcenění soupeře lehce hlodat. Zápasy play off jsou ovšem o něčem jiném, bude to taktický boj, rozhodnou individuální chyby. A já věřím, že my jich uděláme co nejméně,“ nenechává se zviklat chrudimský kouč.

Prezident Balticflory Michail Žák ze dvou proher v základní části žádnou vědu nedělá: „Dnes už jsme silnější. Věřím, že alespoň jeden ze dvou zápasů v Chrudimi vyhrajeme.“

Era–Pack má oproti Teplicím nespornou výhodu – sehranost. „Více méně ani nemám důvod ke změnám v sestavě,“ liboval si chrudimský Ota Stejskal. „I když případné korektury nevylučuji,“ připustil kouč.

Balticflora je oproti poslednímu mistrovi ještě futsalovým škvrnětem. „Skládáme družstvo teprve deset měsíců. Nicméně zkusíme překvapit. Nemáme co ztratit. Nervózní musejí být v Chrudimi,“ přehrává roli jasného favorita na Chrudim Michail Žák.

Teplický předseda před finále vyvíjel úsilí, aby vrchol sezony pískali zahraniční rozhodčí, ale nakonec neuspěl. „Chtěl jsem, aby finále bylo rozhodováno nezaujatě. Netvrdím, že nemáme arbitry, schopné takové zápasy řídit. Nicméně ze zápasů v naší lize máme zkušenosti, že sudí, ať už vědomě či podvědomě, se přiklánějí na stranu našich soupeřů,“ cítí se Michail Žák ublíženě.

Hvězdy série

FK Era–Pack Chrudim

1. Lukáš Rešetár
Nejlepší futsalista loňského roku válí i letos. Vybírat hvězdy je ale těžké, v rubrice by se mohl objevit klidně celý tým.
2. Cacau
Mozek chrudimské hry. Devětatřicetiletý Brazilec stále dokáže vymýšlet originální řešení zapeklitých situací.
3. Michal Mareš
Dlouhé roky česká futsalová jednička. Zkušenosti by mohl vyvážet. Jen škoda, že často s bratrem trpí na zranění.
Balticflora Teplice

1. Douglas Graciano
Vysoký útočník válí v hravé a individuálně skvěle vybavené „brazilské čtyřce“.
2. Oleg Isajev
Sice se spoluhráči ještě není dokonale sehraný, ale dokazuje, že je to futsalista s velkým „F“.
3. Martin Dlouhý
Jediný Čech, který se nejspíš dostane v barvách Teplic na hřiště. Kapitán reprezentace je futsalistou pro velké momenty.

PETR NOVÁK, PAVEL RYŠAVÝ