Je to patrné i v Česku a konkrétně také na Chrudimsku.

Zdejší Golf & Country Club Svobodné Hamry (GCCSH) existuje již od roku 1994 a věnuje se především výchově mládeže. Před čtyřmi lety získal tento oddíl od České golfové federace statut Tréninkového centra mládeže a v současné době má 46 členů ve věku 4 – 18 let. „Uvedená spodní věková hranice možná někoho překvapí, ale už v tomto věku lze seznamovat děti s golfem nenásilnou, zábavnou formou,“ usmívá se golfový instruktor Petr Grubner.

V nejprestižnější soutěži družstev mládeže (do 18 a 16 let) se družstva GCCSH opakovaně probojovala do finálových bojů mezi osm nejlepších družstev republiky. Jeho členům se daří i na turnajích jednotlivců. Například nedávno prošli v Karlových Varech cutem do závěrečných kol dva členové klubu. V rámci mistrovství ČR žáků a kadetů obsadil David Kšír 19. místo po výsledcích 83, 80 a 83, na mezinárodním mistrovství juniorů obsadil mezi dorostenci Bedřich Petráň III. 26. místo (77, 77, 84).

Golfový areál ve Svobodných Hamrech se rozkládá na březích řeky Chrudimky v malebné krajině Vysočiny. Hřiště je devítijamkové, ale už začaly práce na tom, aby se postupně rozšířilo na osmnáctijamkové. Vedle golfu je zde i možnost výcviku a projížděk na koních. V areálu se pořádají vedle různých turnajů i Dny otevřených dveří, kde je vítána široká veřejnost a do činnosti klubu se mohou zapojit samozřejmě i dospělí.

Zatím poslední akcí bylo červencové sportovní odpoledne Tréninkového centra mládeže za účasti známých hokejistů Aleše Hemského (Edmonton Oilers – NHL) a Josefa Vašíčka (Lokomotiv Jaroslavl – KHL). Při této příležitosti zapůjčilo vedení HC Eaton Pardubice i pohár, který tento klub letos vybojoval v extralize. Zároveň proběhla zajímavá beseda, autogramiáda a zájemci měli možnost vyfotit se s hráči i u zmíněného poháru.
Zájemci se dozvědí řadu zajímavostí o činnosti klubu včetně tréninkových možností na www.gccsh.cz.