Biker Pavel Boudný se stal v Peci pod Sněžkou počtvrté mistrem republiky v cross country horských kol. Druhý dojel v elitní kategorii stejně jako při loňském šampionátu Milan Spěšný, třetí skončil Filip Eberl. Až sedmý přijel do cíle i kvůli defektu světový král minulé sezony Jaroslav Kulhavý.

Boudný navázal na triumfy z let 2005, 2006 a 2009. Spěšného porazil o 54 vteřin. Eberl zůstal zpět o dalších 29 sekund.

Dosavadní trojnásobný český král a loňský mistr světa Jaroslav Kulhavý měl hned v prvním kole defekt, který mu sebral naděje na další vavřín. Ještě hůř dopadl Jan Škarnitzl, který se při pádu zranil a ze závodu odstoupil.

„Splnilo to účel jen z tréninkového hlediska. Člověk si nevyzkoušel tu maximální intenzitu, když jsem vypadl z přední skupiny. Chtěl jsem navíc ozkoušet kolo, takovou novinku ohledně převodu, ale nevyšlo to. Mrzelo mě, že jsem to nezkusil," řekl Kulhavý.

Mezi ženami uspěla počtvrté Tereza Huříková, která měla jen osm soupeřek, z toho dvě závod nedokončily. Pro titul si dojela s velkým náskokem deseti minut. Stříbro má Lucie Veselá, bronz po těžkém pádu získala Pavlína Šulcová, rodačka z Hlinska.