Do Hlinska se domácí šampionát vrací už počtvrté. Naposledy se tu jel před šesti lety, kdy triumfoval Zdeněk Štybar. Toho však v zítřejším závodě neuvidíme, protože z cyklokrosu přešel k silniční cyklistice.

V mužském pelotonu se tak do role favoritů staví vítěz Toi Toi Cupu Tomáš Paprstka, Michal Boroš, Adam Ťoupalík, bývalý člen hlineckého týmu Luboš Petruš, ale i obhájce Radomír Šimůnek mladší, který se loni dočkal kýženého titulu a letos by na něj rád navázal.

„Trať, která je už měsíc vytyčená a je na ní v současnosti sníh, je víceméně stejná jako v předchozích letech. Udělali jsme ji o něco více technickou, ale převýšení zůstává," řekl na tiskové konferenci v Praze ředitel závodu Leoš Chvojka.

Velké starosti pořadatelům ale dělá předpověď počasí. Podle níž by mělo být v den závodu až mínus 16 stupňů Celsia. „Pořídili jsme dřevěné zábrany, které mají zabránit zavátí trati, ale s tím mrazem lze bojovat jen těžko. Doufám, že nedojde k tomu, že by hlavní rozhodčí musel závod zrušit s tím, že by ohrožoval zdraví jezdců," uvedl Chvojka.

Mezi ženami touží zopakovat triumf z loňského roku v Kolíně další trojnásobná šampionka Martina Mikulášková. Tři domácí tituly má i Pavla Havlíková

Barvy hlineckého klubu budou hájit Břetislav Rohel a závodníci do 23 let Adrian Šírek a Daniel Mayer.