První dubnovou neděli tato obec na Chrudimsku pravidelně ožívá nebývalým sportovním ruchem. Nebude tomu jinak ani v neděli 5. dubna, kdy bude připraven jubilejní 35. ročník mezinárodního dilničního běhu na 15 km – CKP Cena Nasavrk. To ovšem zdaleka nebude všechno.

Hlavní závod bývá každoročně přehlídkou špičkových vytrvalců a ani letos by ve startovním poli neměli chybět ani borci z Keni, kteří vždy patří k hlavním favoritům. Svědčí o tom i traťový rekord Keňana Stephena Arigy na obrátkové trati v čase 44:49 z roku 2001. Mezi ženami drží traťový rekord Polka Justyna Baková za 51:49 téhož roku, na klasické trati jsou rekormany Robert Štefko za 45:07 z roku 2000 a Alena Peterková za 52:18 z roku 1994. I letošní jubilejní ročník je součástí Českého běžeckého poháru a odkazem legendárního vytrvalce Emila Zátopka.

Prakticky každý si může zaběhnout lidový běh pod názvem Běháme pro zdraví se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR v délce 1,5 km. A že to zvládne opravdu každý, dokazuje z minulých let to, že se na startu i v cíli objevili závodníci třeba tlačící kočárek s miminkem, nebo držící na vodítku svého psího miláčka.

V posledních letech se stává v Nasavrkách tradicí, že zde zároveň startuje i závod bikerů, tentokrát to bude již 4. ročník AVE Ceny Nasavrk MTB na trasách 42 nebo 22 km, takže i zde je patrné, že vedle špičkových závodníků se jej budou moci zúčastnit i méně výkonní cyklisté na kratší, tzv. hobby trase.

V době, kdy nebudou běžci a cyklisté na náměstí, tak zde bude probíhat pestrý doprovodný program, při jehož sledování si přijde na své vpravdě celá rodina. Rostoucí popularitu má také Běh pivařů, při němž účastníci na obrátce vypijí půllitr piva a vracejí se zpět do cíle. Atraktivní bude rovněž vystoupení Létajících chlapců z Kolína, kteří předvedou unikátní gymnastické kousky, exhibiční vystoupení předvede se svojí vítěznou čtyřkolkou z letošního ročníku Rallye Dakar její pětinásobný vítěz Josef Macháček z Konopáče u Heřmanova Městce, o dobrou náladu se bude starat hudební skupina Vousáči a George&Company. Součástí programu bude běžecká a divácká tombola o množství cen především z oblasti sportu a elektro.

Přihlášky zasílejte do pátku 27. března na web. adresu www.beh–nasavrky–mtb.cz, kde najdete i instrukce k úhradě startovného. Pro přihlášené závodníky činí 300 Kč, kdo se přihlásí až v den závodu na místě, uhradí startovné 350 Kč. Pokud vyznačíte na přihlášce ubytování, bude zajištěno ve včelařském Domově mládeže v ceně cca 250 Kč. Pro účastníky, kteří nemají vlastní dopravu, bude přistaven autobus LAS Chrudim v Pardubicích před nádražím ČD v 8.40 hodin a po slavnostním vyhodnocení odvoz cca v 15 hodin z náměstí v Nasavrkách. V lidovém běhu startují všichní příchozí bez rozdílu věku a předchozí přihlášky.

„Věřím, že si k nám najde opět cestu široká veřejnost, ať už jako účastníci některého ze závodů, nebo jako diváci, protože se tradičně nebude první dubnovou neděli v Nasavrkách nikdo nudit,“ uvedl hlavní organizátor a zakladatel silničního závodu v Nasavrkách Jan Rýdlo z pořádající agentury JR RUNNING SPORT – intersport. Ten zároveň bude celý program zasvěceně moderovat včetně rozhovorů se zajímavými hosty. Na závěr této pozvánky optimisticky dodal: „I když to zatím v předvečer kalendářního jara nevypadá na příznivé počasí pro příští dny, tak jsem na termín 5. dubna objednal u svatého Petra příznivou předpověď a doufám, že nám počasí tak jako obvykle v minulých letech při Ceně Nasavrk klapne!

Bližší informace na tel./fax: 469 677 290, 603 513 297,případ. mailu: jr.running@wo.cz.

Fotografie z předchozího ročníku najdete
zde.