V pátek vyběhnou dvojice běžců žáků místních ZŠ na první úsek štafety od památníku zničené obce Zákřov. Štafetu zahájí představitelé Olomouckého kraje a obce Tršice a navážou první stuhy mírového poselství letošního ročníku. Z obce Tršice již pokračují atleti do Olomouce, kde u ZŠ Hálkova budou navázány stuhy města Olomouc a představitelé Židovské obce připomenou svojí stuhou smutné výročí zahájení židovských transportů Javoříčko (zničeno 5. 5. 1945) - budou se opět střídat běžci ZŠ do obce Kozov atleti pak pokračují na Moravskou Třebovou, kde po slavnostním přijetí nastupuje trojice cyklistů přes Poličku (přidají se místní atleti) do Hlinska a Ležáků, kde má štafeta krátký odpočinek spojený se zhlédnutím filmu Ležáky.

Ve 22.00 hodin naváže stuhu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, představitelé Chrudimě a Miřetic. Mistryně světa a světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová zahájí další úsek štafetového běhu směr Nasavrky Seč Čáslav Kolín Běchovice PRAHA 15. 6. v cca 7.15 hodin. Tradičně před Staroměstskou radnicí navážou stuhy zástupci hlavního města a pravděpodobně i Středočeského kraje. Štafeta bude položena na zahájení pietního aktu v Lidicích v NE 17. 6. Na štafetový kolík připojí svoje stuhy celkem 31 oslovených měst a obcí na trati štafety.

Záštitu nad akcí převzali, jako každoročně, hejtmani jednotlivých krajů, jedná se ještě o připojení poslední stuhy prezidentem republiky přímo v Lidicích.

Běžce a trojici cyklistů (úsek Moravská Třebová Hlinsko) čeká trať 310 km dlouhá s malou pauzou v Památníku Ležáky. Běžci budou absolvovat úseky 10 km dlouhé (za den a noc každý nejméně 2x), mladí běžci pak úseky 5 km. Nápomocni jim budou i jezdci na historických kolech a závodní koloběžce.

Sportovní záštitu má již několik let světová rekordmanka a mistryně světa Jarmila Kratochvílová, která rozběhne štafetu z Památníku Ležáky.

Tato tradiční sportovně společenská akce je vyjádřením sportovců a naší mladé generace k válečným hrůzám, které se již nesmí opakovat . A aby se neopakovaly, nesmí být nikdy zapomenuty …

Všichni běžci, cyklisté, žáci ZŠ a představitelé měst dostávají štafetová trika a tradiční štafetové medaile letošního ročníku .

Jan Rýdlo, JR RUNNING SPORT-intersport