Na první dubnovou neděli 5. dubna se chystá v této obci, která je jakousi bránou do Železných hor, opět tradiční pestrý sportovní program, kterému bude vévodit jubilejní, již 35. ročník CKP Ceny Nasavrk v silničním běhu na 15 kilometrů.

Úvod Českého běžeckého poháru

Tímto závodem odstartuje sedmidílný čtrnáctý ročník Českého běžeckého poháru, který je tradičně prezentován jako odkaz Emila Zátopka. Součástí poháru bude i Pardubický vinařský půlmaraton Chateau Vartely (18. dubna) a závěrečná Velká pardubická cross country na dostihovém závodišti (18. října).

Ale vraťme se k Nasavrkům. Závod na náročné kopcovité trati v délce 15 kilometrů opět přilákal silnou konkurenci, v níž by měli jako obvykle dominovat afričtí vytrvalci z Tanzanie a Keni. Kvalitními soupeři by jim měli být běžci z Ukrajiny, Polska, Francie a Slovenska. Z českých závodníků má největší ambice trojnásobný vítěz z Nasavrk Róbert Štefko, který také drží traťový rekord časem 45:07 z roku 2000.

Okruh favoritů

„Největším favoritem bude zřejmě osmý muž z nedávného Pražského půlmaratonu Paul Chopa z Tanzanie. Před týdnem na něm dosáhl času 1:01:33, a to je skvělá vizitka. Na startu bude i jeho krajan Pascal Sarwar. Z tábora keňských běžců bude ve startovním poli nepřehlédnutelný Wilson Chemweno, vítěz podzimní cross country v Pardubicích, o přední umístění budou jistě bojovat Ukrajinec Babaryka či Polák Draczynski. V kategorii žen by měla být nejvýše česká jednička Petra Kamínková, několikanásobná vítězka Českého běžeckého poháru. Její největší konkurentkou zřejmě bude Polka Dorota Ustianowská,“ přiblížil protagonisty zakladatel závodu Jan Rýdlo, který zároveň celou akci bude velmi zasvěceně moderovat. Startérkou hlav〜ního závodu a lidového běhu na 1,5 km bude běžecká legenda Jarmila Kratochvílová.

Již tradiční symbiózu s běžci tvoří v Nasavrkách bikeři, kteří absolvují 4. ročník AVE Ceny Nasavrk MTB na 42 nebo 22 km. Někteří ze ctitelů kol, kteří zároveň mají rádi zlatavý mok, absolvují 1. ročník Rychtář pivního triatlonu. Ten spočívá ve 22 km jízdy na kole, 1500 metrů běhu a vypití čtyř půllitrů piva. Diváci se nebudou určitě nudit při vystoupení gymnastické skupiny Létající chlapci z Kolína ani při dalším sportovně kulturním programu.