Jmenovaný měl v šedesátých letech minulého století reprezentovat naši republiku v kategorii juniorů na závodech v Drážďanech. Nakonec z toho sešlo, ovšem velký elán pro sport zejména v chroustovickém oddíle u něho zůstal až do vzpomínaného 16. 12. 1994.

Mladší bratr převzal otěže

Otěže cyklistiky v oddíle TJ Chroustovice po něm převzal jeho mladší bratr Jiří (na snímku), který nám přiblížil celou tu „etapu" až do dnešních dnů.

„Bratr začínal s cyklistikou v roce 1958 v Jiskře Holice, když v tomto městě absolvoval učební obor automechanik. V mládežnických kategoriích se mu podařilo vyhrát sedm závodů. Postupně se podílel na úspěších chroustovické cyklistiky. Tento klub existoval v letech 1983 až 1991 a za tu krátkou dobu byl třikrát vyhlášen nejlepším oddílem Československa s počtem do 50 členů. V té době se Chroustovičtí ocitli 16x na stupních vítězů v rámci kraje i v rámci ČSSR. Největšími talenty byli Petr Douděra, Michal Vavroušek (syn Václava), Radim Kijevský a Soňa Vavroušková (moje dcera). Prvně jmenovaný Douděra se nakonec k cyklistice vrátil, jezdí veteránské soutěže a umísťuje se na předních místech. Michal jako inženýr dosáhl vysoké kariéry v pojišťovnictví, cyklistiku má už jen jako hobby. Radim úspěšně bojuje rovněž ve veteránských soutěžích, kde též patří k nejlepším. Soňa vystudovala teologickou fakultu a spolu s manželem se věnují svým ratolestem, s kterými provozují cykloturistiku."

Dvacáté výročí novodobé historie

„V říjnu roku 2015 si připomeneme dvacet let novodobé historie klubu cyklistů Luže Košumberk. Ten byl původně založen již v roce 1897 jako Klub cyklistů Košumberk," pokračuje Jiří Vavroušek. „K tomuto jubileu již dnes připravujeme pět závodů silniční cyklistiky a jeden cyklokrosový. Konkrétně na Velikonoční neděli (6. dubna) to bude už 14. ročník o Čokoládového zajíce vypsaný pro všechny kategorie. Pak se 8. srpna uskuteční v Luži kritérium, a hned o den později se tamtéž pojede silniční okruh. Následně 12. září uspořádáme závody do vrchu, konkrétně na Svatou Kateřinu u Borové, nazvané Velká cena Polanky. A další den, tj. 13. září, jsou v plánu silniční okruhy Memoriál Václava Vavrouška."

Můžete zrekapitulovat právě skončený rok 2014 ve vašem klubu?

Co se týče letošní činnosti, zde to bylo poněkud slabší, protože mládí nemá o sport zájem. Nábor mladých cyklistů se nám stále nedaří, nechtějí sportovat ani za peníze. Přitom za každý získaný bod obdrží závodník 1 Euro! Radost nám tak dělali pouze bývalí odchovanci chroustovické cyklistiky v kategorii „Masters". V závěru roku 2014 se díky příznivým povětrnostním podmínkám dalo trénovat, takže první část přípravy na novou sezonu již začala. Ještě na Štědrý den jsme dokonce uskutečnili společnou vyjížďku.

Kdo tedy vlastně ve vašem klubu závodí?

U nás jde o jakýsi rodinný klan. Můžeme se pochlubit i tím, že poslední odchovanec reprezentant v dráhové cyklistice Jan Salášek je opět jeden z nás, je to totiž synovec mé manželky. A to bylo v roce 2005, kdy jsem obdržel od Olympijského svazu cyklistiky vyznamenání Za rozvoj České cyklistiky.

V nominaci na Sportovce roku 2014 okresu Chrudim nemá cyklistika žádné zastoupení. Proč?

Důvod je zcela jasný. V současné době nemá náš okres zastoupení ve vyšších soutěžích, proto se cyklistika v této nominaci neobjevila. V okrese Chrudim jsou sporty číslo jedna fotbal, futsal a hokej. Přitom v minulosti to bylo jiné, cyklistice patřilo po fotbale a hokeji u nás třetí místo. Navíc východní Čechy byly její baštou. Třeba vítězové Závodu míru patřili kromě Jana Veselého všichni k Východočechům (Jan Smolík Hradečák, Vlasta Moravec od Rychnova nad Kněžnou). A to samé v cyklokrose. Reprezentanti Červínek, Fišera, Šimůnek, Kvapil, Hasoň všechno Východočeši.

S jakým předsevzetím jde Jiří Vavroušek do roku 2015?

Stále budeme shánět nové adepty tohoto těžkého, ale zato krásného sportovního odvětví, ve kterém bychom se nejen nováčkům rádi věnovali. Za odměnu čekají naši mládež zajímavé ceny, o kterých všichni dobře vědí. Tak přijďte mezi nás, rozhodně nebudete litovat.

JAROMÍR DOLEŽAL