Teroristický útok v Nice, pokus o vojenský převrat v Turecku. Letošní léto potřísnila krev. Naštěstí Česká republika je podobné bolesti ušetřena, a tak nemusí být v naší zemi vyhlašován výjimečný stav. A mohou se konat masové akce, jako třeba Czech Open.

Nicméně oba dva incidenty se nepřímo dotýkají i pořadatelů Mezinárodního festivalu šachu a her.

„V noci z pátku na sobotu mi volal generální manažer Jirka Petružálek a ptal se, co říkám na situaci v Turecku. Trochu se zděšením v hlase. Oprávněné, protože kromě Turků k nám z Istanbulu létají také Kazaši a Kyrgyzové. Ale zatím se ke mně žádná odhláška nedostala. To samé platí pro Francouze, kteří přijedou na hlavní šachový turnaj," vysvětluje ředitel festivalu Jan Mazuch.

„Jsem rád, že u nás zvítězila demokracie"

Festival duševních sportů. I tak je nazýván pardubický Czech Open. Jenže klid v duši těžko může mít turecká výprava. Soustřeďte se na hru, když se ve vaší zemi střílí do lidí a chtějí svrhnout prezidenta. Před bránou do Evropy totiž došlo k nepovedenému vojenskému převratu. „Naštěstí," předesílá Hakan Özgür, vedoucí tureckého týmu mankalových her.

Co říkáte na dramatickou situaci ve vaší zemi?
Tím, že jsme do České republiky dorazili už zkraje minulého týdne, nejsem úplně informován. Jsem ale velice znepokojen, protože jsme daleko od domova. Každopádně jsem rád, že se podařilo povstalce rychle zastavit a zvítězila demokracie. Ve státech, kde je demokratický režim, totiž nebývají problémy. Situace tam je stabilizovaná. Kéž by tomu tak bylo do budoucna také u nás.

Překvapilo vás, že došlo 
k takovému rozštěpení tureckých ozbrojených sil?
Vědělo se, že naše armáda není jednotná, ale útok na vládu a hlavně civilisty mě zaskočil. Opakuji – jsem rád, že zvítězila demokracie nad násilným způsobem převzetí moci.

Máte zprávy o vaší rodině? Jsou všichni v pořádku?
Ano, díkybohu. Mé rodině se nic nestalo. Největší obavu jsem měl o syna, který je stejně jako já mimo domov. V těchto dnech se účastní Mezinárodní gymnáziády v Trabzonu. Naši zemi reprezentuje 
v šachu. Volal jsem představitelům naší asociace 
a ti mě ubezpečili, že jsou všichni v pořádku.