Nejčerstvějším úspěchem této sportovní organizace je potvrzený limit A pro účast na Letních paralympijských hrách v Pekingu 2008, což se podařilo při závodech spasticky postižených sportovců v Bílině u Teplic Anežce Vejražkové z Třtice, která v běhu na 100 metrů dosáhla času 15,85 sec. Napodobila tak dalšího člena TJ Léčebna Košumberk – boccistu Procházku, který také poletí na paralympiádu.

„Anežka, která soutěží ve zdravotní třídě F 38, není na první pohled zjevně nijak postižená. Až při chůzi či běhu je patrné, že není vše v pořádku. Kromě vozíčkářů a například lidí s nejrůznějšími amputacemi je tu také velká skupina lidí se spastickým postižením (neurologického původu) v různém rozsahu (chodících i vozíčkářů). Velmi zjednodušeně to lze přiblížit třeba tak, že některý sval či svaly jsou neustále v „křeči“ – spasmu, který umožňuje pouze omezený pohyb. Anežka má nejvýraznější dysfunkci na levé noze. Podle rozsahu hendikepu jsou ustanoveny zdravotní třídy, aby bylo možné porovnávat podobně postižené sportovce,“ řekla nám Petra Vomočilová, vedoucí košumberské výpravy. „Spasticita je většinou způsobena vrozenou dětskou mozkovou obrnou, která ovlivňuje nervovou soustavu. Může postihnou třeba jen ruku, nebo celé tělo,“ dokončila Vomočilová.

Celkem se za TJ Léčebna Košumberk zúčastnilo závodů v Bílině deset závodníků různého věku i postižení. Za zmínku stojí 2. místo Richarda Kulhavého ve sloučené kategorii mužů chodících (A-M). V kategorii vozíčkářů (W-M30) se za světovým rekordmanem Romanem Musilem z NOLY Teplice umístili hned dva Košumberáci – stříbro vybojoval Jiří Kubelka a bronz získal Vlastimil Nečas.

Pro atletický potěr zatím není ve slučovaných kategoriích nejdůležitější dosažené umístění. Jde především o to, podat maximální výkon a získávat zkušenosti od starších a zkušenějších. „Za náš klub startuje řada mladých sportovců ze všech koutů republiky. Lukáš Štěpják z Hradce Králové, Petr Dolan z Lukavice, Marek Hrnčál z Luže či Ondřej Vlasák ze Senojed. Díky nám mají možnost závodit a vyzkoušet si své schopnosti. Je potěšující, že i mezi handicapovanou mládeží roste zájem o atletiku. Třeba i mezi námi se podaří vychovat nějakého dalšího rekordmana. A i když ne, bude nám stačit radost, kterou jim sport přináší,“ uzavírá Vomočilová.

Jaroslav Hantl, TJ Léčebna Košumberk