Na vítěze úvodní etapy Sergia La Fuenteho z Uruguaye ztratil na sedmapadesátikilometrovém měřeném úseku mezi argentinskými městy Mar de Plata a Santa Rosa de la Pampa dvě minuty a 13 sekund. Z rozhodnutí technických komisařů však čtyřiapadesátiletý český jezdec jede pouze mimo soutěž a nemůže zasáhnout do celkového pořadí.

Při technické přejímce v Argentině se totiž Macháček, který žije v Konopáči u Heřmanova Městce, dozvěděl, že spolu s šesti soupeři nebude smět startovat, protože jejich stroje nevycházejí ze sériového modelu a po úpravách neodpovídají předpisům. Silvestra tak podle Českého rozhlasu strávil sepisováním protestu.

Třebaže se nakonec na start postavil, podle svého webu se nebude moci objevit v celkové klasifikaci soutěže. Stejně dopadli například i Poláci Rafal Sonik nebo Lukasz Laskawiec, druhý muž úvodní etapy. „Tuto změnu provedla FIM během roku, ale její výklad je nejednoznačný. Pokud se podíváme na všechny quady, tak žádný není sériový,“ uvedl Macháček na svých stránkách.

V první etapě Rallye Dakar v Argentině zahynul domácí motocyklista Jorge Martínez Boero, který utrpěl smrtelná zranění hlavy a hrudníku. Po havárii zemřel při převozu vrtulníkem do nemocnice.

(čtk, re)