O dojmy jsme požádali mimo jiné i motoristu, pětinásobného vítěze Rallye Dakar a výherce ankety o Nejúspěšnější sportovci Chrudimska za rok 2009 JOSEFA MACHÁČKA:

Samozřejmě olympiádu sleduju, proto jsem už týden nevyspalý. Určitě si ale vybírám, nedívám se úplně na všechno. Jako motorista jsem zvyklý na rychlost a nebezpečí, proto se zaměřuji především na rychlostní disciplíny a na ty, kde není nouze o adrenalin. Mám rád soutěže, kde není nouze o překvapení a samozřejmě nevynechám závody, kde mají šance na dobré umístění čeští sportovci.

První soutěže Martiny Sáblíkové a Lukáše Bauera přinesly nádherné zážitky, o to dramatičtější, že oba po dojezdu do cíle museli čekat, jestli je někdo ve finiši nepředčí. O Martině se tvrdilo, že je pro ni nevýhoda jet čtvrtou rozjížďku před koncem, a ostatní budou vědět, na jaký čas musí útočit. Já si naopak myslím, že to byla pro ni obrovská výhoda. Ona je schopná zajet špičkový čas a soupeřky, které přepálily úvod závodu, zdeptalo, když jim ukazovali trenéři, aby drželi její tempo, a ony na to nestačily. U Lukáše jsem ocenil, jsk se dokázal ve finiši „vysápnout“ až do mrtvolného stavu a silou vůle odsunout Švéda z bronzové pozice.

Co mě obrovsky zaujalo, a od čeho jsem se nemohl odtrhnout, byl snowbordcross. Tam se to měnilo jako přesýpací hodiny. Tato disciplína je hodně o štěstí. Jinde by to po nějaké kolizi mohl chybující borec zabalit, ale tamní delší trať umožňovala některá zaváhání napravit. Moc se mi líbil sjezd mužů, skoky na lyžích, ale i řada dalších závodů.

Já osobně nemám zimu rád, jsem raději v teple. Proto jsem se na zimní sporty nezaměřil. V rámci střediska vrcholového sportu nás hodně honili na běžkách kvůli získání fyzické kondice, až to většině z nás znechutili. Mému synovi se stal úraz na horách a i z toho důvodu mě provozování zimních sportů neláká.

A kolik tipuju medailí pro Česko? Nemám o některých disciplínách takový přehled, abych to fundovaně odhadl. Ale myslím si, že Sáblíková přidá další zlato na 5000 metrů, kde je suverénní, a při své formě může získat medaili i na patnáctivce. Tam by nebyla ostuda ani třetí místo. Když vidím profil její postavy, tak oproti mnohem podsaditějším soupeřkám dokáže svýma hubenýma nožičkama nohu přeložit o dvacet centimetrů dál a každý její krok má větší energii. Ostatní bruslařky si budou muset ty nohy asi „ořezávat“, aby proti ní měly šanci. Třetí zlato by mohl vybojovat Bauer ve své parádní disciplíně na 50 km, dále to vidím na dvě stříbrné a tři bronzové, ale těžko říci, kdo je získá. Medailových želízek máme dost a přitom si nemyslím, že cenný kov získají hokejisti.