Z pověření Českého svazu mariáše se stalo sdružení občanů 1. Billiard –hockey club Chrudim pořadatelem Mistrovství republiky v křížovém mariáši, který ovládne v sobotu a v neděli sportovní halu na Tyršově náměstí v Chrudimi.

Na mariášníky čekají v rámci mistrovství celkem tři turnaje. Zúčastnit se může každý, stačí sev sobotu na šestou ranní dostavit do haly a zaplatit startovné (pro členy Svazu mariáše 650 Kč, pro nečleny 900 Kč).

Startovné zahrnuje dvě snídaně, dva obědy a jednu večeři, vstup do Muzea loutek, bezplatnou přepravu pořadatelským vozidlem na teritoriu města Chrudimě, cenu a upomínkové předměty pro účastníka mistrovství, poháry a ceny pro první tři hráče každého turnaje a poháry a ceny pro první tři hráče celého mistrovství.

Záštitu nad turnajem převzali poslanec a dosavadní starosta města Jan Čechlovský a vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

Program.
ZDRAVICE STAROSTY:

Milí mariášníci,

srdečně Vás vítám ve městě Chrudim na Mistrovství republiky v křížovém mariáši.
Chtěl bych Vám popřát především to, aby Vám při tom dvoudenním herním maratónu chodila karta, abyste měli štěstí na spoluhráče a dařilo se Vám si po celou dobu zachovat jasnou mysl a chladnou hlavu.
Chtěl bych Vám dále popřát, abyste si alespoň trochu zkusili užít také naše krásné město a jeho pohostinnost.
No a samozřejmě, abyste se do Chrudimi – nejen kvůli kartám – rádi a často vraceli.
A teď, jak říkali nezvedení čerti v pohádce Hrátky s čertem: „malá dává a jedém …“

Jan Čechlovský,
starosta
města Chrudimě

Malý průvodce: Vítejte v Chrudimi

Chrudim – První zmínky o osídlení na ploše dnešního města, které se pro letošní rok stává vaším hostitelem, sahají do 9. – 10. století. Jako součást východních Čech patřilo do majetku Slavníkovců. Hradiště zde stálo jistě po roce tisíc, v roce 1055 zde pak zemřel český panovník Břetislav II.
Podstatnou změnu pro chrudimské dějiny přinesla 2. polovina 13. století, kdy na místě hradiště byla králem Přemyslem Otakarem II. založena Chrudim jako město. Kdy přesně k tomu došlo, nevíme, protože originál zakládací listiny se nedochoval, avšak nedlouho po svém založení se stává věnným městem českých královen. Městem se přehnaly i husitské války a před branami města se zastavil se svými vojsky i Jan Žižka z Trocnova. Každá doba pak zanechala na tváři města svou stopu. Co u nich můžeme doporučit návštěvníkům?

Samotná sportovní hala, místo konání turnaje, zažila mnohá významná sportovní klání: Královský pohár v tenise, závěrečný turnaj I. ligy košíkové mužů nebo MR ve stolním tenise a v současnosti je to domácí hala mistra republiky ve futsalu FK Era–Packu Chrudim.

Na nedalekém Resselově náměstí tvoří dominantu kostel Nanebevzetí Panny Marie s románskými základy. Uprostřed náměstí se typ sloup Proměnění Páně. Zaujme jistě i barevně výrazná budova Staré radnice s průchodem k městským hradbám.

Cestou dolů z náměstí Širokou ulicí minete rodný dům Josefa Ressela, jehož pomník stojí před honosnou budovou Muzea v dolní části ulice. Z novější doby pochází budova Divadla Karla Pippicha pod městskými hradbami.

V Břetislavově ulici, vycházející z náměstí, zase stojí krásný renesanční Mydlářovský dům s arkádami, sídlo Muzea loutkářských kultur. Muzeum je centrem více než padesátileté tradice festivalu Loutkářská Chrudim.

A to je jen to, co stihnete napoprvé. Na to ostatní se budete muset přijet podívat někdy příště!

Představení pořadatelů

Chrudim – Všechny účastníky v Chrudimi samozřejmě srdečně vítají pořadatelé ze sdružení občanů 1. Billiard – hockey club Chrudim, který vznikl před patnácti lety jako spolek zastřešující různé sportovní aktivity, především stolní hokej.
V tomto sportovním odvětví jsme dosáhli nejen velmi dobrých výsledků na poli sportovním, ale i pořadatelském. Nejdříve jsme uspořádali Mistrovství republiky 1993 a později nám bylo přiděleno pořadatelství Světového poháru 1996. Obě akce byly zajištěny Městským úřadem Chrudim a také sponzorsky.
Z důvodu odchodu nadějných hráčů z Chrudimě na vysoké školy do jiných měst byla však činnost ve stolním hokeji utlumena a veškerá energie a manažerské zkušenosti byly vloženy do organizování mariášových turnajů.
V současné době pořádá 1. BHC Chrudim velký Policejní turnaj (14 ročníků), kterého se pravidelně účastní 120 a více hráčů. Členové spolku dále pořádají nebo se podílejí na dalších turnajích v regionu. Za sebou máme pětiletou mariášovou ligu, poslední roky pořádáme též turnaj v pétanque.
Pro mariášový turnaj jsme vybaveni speciálním počítačovým programem, který je schopen obsáhnout nekonečné množství účastníků a sám kontroluje správnost zadaných dat. Disponujeme sehraným týmem dobrovolníků, kteří mají přesně stanovené úkoly, které spolehlivě plní.

Váš 1. BHC Chrudim