Matěji, jako kapitán jsi dovedl českou akademickou reprezentaci za bronzovými medailemi. Předpokládám, že jste se třetím místem nadmíru spokojeni..
Určitě jsme nadmíru spokojeni. Já osobně nejen se třetím místem, ale i přístupem všech hráčů a hrou, kterou jsme po celý turnaj předváděli. S ohledem na kvalitu týmů Ruska a Brazílie je nejspíš třetí místo maximum, na které jsme mohli na tomto turnaji dosáhnout.V základní skupině jste udolali Nový Zéland a Argentinu, následně pak Thajsko. Jak sis užíval zápas s těmito exotickými soupeři, na které nenarazíš každý den?
Na všechny zápasy jsme se moc těšili, i když jsme nevěděli, co od soupeřů čekat. Zápasy jsme si užili o to víc, že se nám všechny podařilo dotáhnout do vítězného konce.

Jedinou porážku jste zaznamenali v semifinále proti Rusku. Co chybělo k postupu do finále?
Myslím si, že pro postup do finále jsme udělali maximum. Proti Rusku nás dlouho držel brankář Mareš, ale když se soupeři povedlo odskočit na rozdíl dvou branek, začali jsme presovat a zkoušeli power play. To se nám vymstilo a inkasovali jsme další branky. I přes prohru, se za svůj výkon nemusíme stydět a byla to pro všechny z nás cenná zkušenost.

Porovnej úroveň zápasů s „tradiční" reprezentací. Je vidět velký rozdíl?
Rozdíly byly vidět zejména v taktické připravenosti jednotlivých týmů. Celkově je kvalita tradičních reprezentačních výběru podle očekávání vyšší. Na druhou stranu s akademickou reprezentací Brazílie a Ruska, by měla leckterá normální reprezentace problémy.
Za reprezentační áčko jsi toho už taky odkopal poměrně dost. Potkal ses v Brazílii s některými protihráči, které vídáš na mezinárodní úrovni nebo zde týmy měly pro tebe neznámé výběry?
Nastoupilo zde hodně známých hráčů zejména za Brazílii či Rusko. Za Brazílii třetí nejlepší hráč světa Gadeia, za Rusko třeba Sergei Abramovic z Ťumeně.

Až teď pro tebe začíná krátký odpočinek, už 1. srpna se ale rozjede příprava na další sezónu. Jak následující ročník vidíš?
Čekají nás náročné zápasy v UEFA futsal Cupu, kde se bude opět pokoušet o historický postup do Final Four. Na domácí scéně budeme chtít obhájit ligový titul i pohár, tudíž je nutné se dobře připravit. Benago se netají ambicemi na příčky nejvyšší, posiluje i Plzeň, ale až samotné zápasy napoví jak se bude letošní ročník vyvíjet.

Akademici získali bronz

Akademické mistrovství světa. Možná jste o tom už někdy četli, a třeba jste se s tím to pojmem ještě nesetkali.

V jednoduchosti jde o mistrovství světa, kde je reprezentace státu složena ze studentů vysokých škol.

Jedno takové futsalové mistrovství se před nedávnem konalo v brazilské Goinaia. Čeští reprezentanti se na turnaji předvedli ve velmi dobrém světle a nakonec si odvezli bronzové medaile za třetí místo. V týmu působil v Chrudimi dobře známý Matěj Slováček, který byl dokonce veden jako kapitán, a také poněkud méně známá bratrská dvojce David a Pavel Drozdovi, kteří patřili na turnaji k nejlepším českým hráčům. Jedná se o dvojici hráčů, která do této doby působila v Madosu Hradec Králové, ale od nové sezóny by se moc rádi připojili k týmu Era-Packu, s kterým momentálně podstupují letní přípravu.

Na samotném akademickém mistrovství se parta z Česka probíjela statečně až do semifinále bez jediné prohry. Prvním soupeřem, který byl nad jejich síly se stala reprezentace Ruska. Češi však proti těžkému protivníkovi prohráli se ctí. Trenér českého celku David Frič uznal kvalitu soupeře: „V semifinále jsme narazili na výborný tým Ruska, který naděloval soupeřům jeden debakl za druhým. V utkání jsme aktivněji bránili a Rusové drželi balón. V první půli nás několikrát vykombinovali a podařilo se jim vstřelit vedoucí branku, která stačila na poločase vedení 1:0. My jsme největší příležitost po rohovém kopu neproměnili a Jošt trefil pouze tyčku ruské svatyně."

Ve druhé půli Čechům nevyšla power play. „Do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně, ale byl to soupeř, který po individuální akci zvýšil na 2:0. Sáhli jsme po power play, ale bohužel jsme inkasovali. Z naší šance vstřelil gólman Ruska branku přes celé hřiště na 3:0. Podařilo se nám snížit po spolupráci bratří Drozdů, ale na obrat to nestačilo. Utkání nakonec skončilo 5:1 pro Rusko, když jsme dostali dvě branky při naší power play. Hráči odehráli utkání na hraně svých možností a nezbývá než jim za obětavý výkon poděkovat," vzkázal po semifinále trenér Frič

KANONÁDA O BRONZ

Utkání o 3. místo proti Francii mělo od začátku jasný průběh. Soupeře, který byl asi největším překvapením akademického MS, načal v úvodní minutě Slováček a když bylo v 10. minutě skóre již 6:0, nebylo pochyb o tom, že čeští hráči se bez medailí vracet nebudou.

Poločas skončil divokým výsledkem 8:2, po půli střelecké tempo poněkud opadlo, ale to nemohlo nic utlumit na radosti našich hráčů a trenérské dvojice Frič – Malý z celkového vítězství 11:3. Celkovými vítězi akademického šampionátu se stali hráči domácí Brazílie, kteří v zajímavém finále porazili Rusko 2:1.

„Chtěl bych hráčům poděkovat za přístup k celému turnaji, včetně zápasu o třetí místo. Tento tým prokázal obrovskou kvalitu i odhodlání. Třetí místo je obrovský úspěch českého futsalu," chválil po zápase trenér českého mužstva David Frič.

(dej, vkn)