Přes dodatečnou minutovou penalizaci dokončil 457 měřených kilometrů na trase Bišá – Vádí Ad-Davásir na 18. místě a v průběžném pořadí je šestnáctý.

„Etapa byla ruská ruleta, čistý gambling. Absolvovali jsme velmi rychlé úseky, do toho nepříjemně svítilo sluníčko, nebylo pořádně vidět. Často se jelo naslepo. Myslím, že jsme fakt blázni,“ řekl v cíli Michek.

„Někde to bylo nebezpečné, chvílemi mi to splývalo a vůbec jsem nevěděl, kam jedu,“ potvrdil jeho týmový kolega Milan Engel, který dojel na 25. příčce a celkově je o čtyři pozice níže.

Trasa letošního ročníku Dakaru na arabském poloostrově je opět velmi náročná hned od úvodu a úterní porce kilometrů přinesla pořádně rychlou „kalbu“. Kromě jiného v ní jezdce potrápily také nepříjemné duny. „Byly celkem měkké, dost se to bořilo. K tomu, aby se duna dobře přejela, bylo složité správně odhadnout rychlost. Asi dvakrát jsem ji napoprvé nevyjel, ale rozhodně jsem nebyl sám,“ popsal Michek.

První etapa.
Start z říše snů. Michka nezastavily ani dva pády a dojel v desátém čase dne

„První duny byly ráno, v nich to ještě docela šlo. Ale potom přišly asi v půlce závodu takové menší světlé duny a v nich to bylo horší. Člověk se v nich trochu plácal. Jinak se jelo víceméně po zafoukaných pistách a v tom já se necítím moc dobře,“ doplnil parťáka Engel.

Na záludnosti trasy doplatili někteří favorité, ztrátu nabrali Price, Sunderland, Walkner i Benavides, etapu opanoval Španěl Barreda a vede také celkově.

Podle obou jezdců je závod v Saúdské Arábii znovu velmi rychlý. „Po dvou etapách musím konstatovat, že je to podobné jako v minulém roce. Za šest hodin jsme urazili přes 450 kilometrů přímo v terénu. Těžko se to odhaduje, ale průměrná rychlost může být zatím kolem 120 km/h, což je brutální,“ pokračoval Engel.

„Některé pasáže byly hodně riskantní, raději jsem pak trochu zvolnil. Opět jsme ale předvedli docela dobrou rychlost a myslím, že i super výsledek. Po etapě si potřebuji odpočinout a dát relax. Byla dost dlouhá a bolí mě šíleně za krkem, cítím také ruce, zápěstí,“ přiznal Michek.

Dlouholetý vládce českého motokrosu svými kvalitními výkony zaujal i špičkové jezdce. „Na tankovací stanici za mnou přišel Adrien Van Beveren a řekl, že jedu dobře a že mě prý neznal, ale už ví, o koho jde a že si dá pozor. Těší mě, že patřím mezi elitu. Kluci z továrních týmů o nás vědí a jsou z našich výkonů překvapeni,“ prozradil Michek.

Prolog a startovní rampa.
Prolog se povedl. Michek s Engelem na úvodních kilometrech obstáli

Že se o stáji Orion Moto Racing Group na letošním Dakaru mluví, potvrdil i její šéf Ervín Krajčovič. „Nemyslím, že se nás přímo bojí, ale respekt k nám určitě mají. Jsme tu už poosmé. Manažeři Husqvarny a KTM jsou bývalí závodníci, se kterými se známe z motokrosu. Nepřehlíží nás a vždy se aspoň pozdravíme. Myslím, že nás berou jako malý tým, který ale drží vždycky při sobě. Díky zatím dobrým výsledkům a našemu týmovému duchu nás berou jako soupeře, který je může pozlobit,“ prohlásil Krajčovič. „Kvůli naší světlé modré barvě nám občas říkají blue army,“ dodal.

Třetí etapa nebude o moc kratší než pondělní, na jezdce čeká více než 600 kilometrů, z toho 403 měřených, a to se startem a cílem ve Vádí Ad-Davásir.   (rh, mrg)