Konečný účet. Mistrem republiky v orientačním běhu ve sprintových štafetách se v Pardubicích stal tým OK 99 Hradec Králové. Od prvního úseku vedl a vyhrál se suverénním náskokem jedné minuty a jedné sekundy před obhájci titulu ze Severky Šumperk. Loni stříbrná štafeta OK Lokomotiva Pardubice skončila tentokrát šestá.

Zdroj: Petr Klimpl

DVAKRÁT V DESÍTCE

O dvě místa dolů, přesto radost. Pardubický dorost ve složení Tereza Fejfarová, Šimon Mareček, Ondřej Paleček a Kateřina Koberová (na snímku při finiši) získal po loňském zlatu bronz.

 Naopak jejich dospělí kolegové na loňské stříbro nenavázali. A mohlo být hůře než šestá příčka. Tomáš Kubelka na třetím úseku posunul pardubické kvarteto z osmé příčky a finišmanka Martina Zvěřinová šesté místo udržela až do cíle. Kromě nich se v A týmu představili ještě Anna Kopecká a Matěj Kamenický. Béčko Lokomotivy skončilo deváté.

 „Letos má náš klub sezonu u dospělých plnou zdravotních problémů. Proto umístění dvou štafet v první desítce je velmi pěkné. Na medaili jsme letos neměli. Potěšil dorost, kterému po slabším začátku sezony závod vyšel. Bronz je milým překvapením,“ zhodnotil výkony předseda pardubického klubu Petr Klimpl.

Zdroj: Petr Klimpl

NA ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ

Nejen po sportovní stránce se členům OK Lokomotiva dařilo. Vytáhli se i jako organizátoři. Úspěšně uspořádali sprint v Čáslavi pro více než tisíc závodník, i sprintové štafety v Pardubicích pro více než 130 čtyřčlenných týmů.

 „Ohlasy závodníků byly velmi pozitivní, líbilo se to většině po stránce technické i organizační,“ říká Klimpl. Ač se podle něj pár problémů objevilo, třeba když parkoviště vyhrazené pro televizní přenosové vozy bylo plné.

 „Klub, který zvládne pořádání ve spojitosti se zajištěním přímého televizního přenosu, si zaslouží zvláštní ocenění,“ chválil organizátory Ivan Matějů, místopředseda Českého svazu orientačních sportů. Kromě závodníků mistrovství České republiky a veterániády České republiky si do arény v areálu letního kina našlo cestu asi pět set diváků. Vyzkoušeli si i doprovodné aktivity.

 „Do bludiště zavítalo 442 lidí. Většinou dětí a řada z nich tam běhala vícekrát ve snaze zlepšit si osobní rekord. Přes čtyřicet zájemců si pak po skončení závodu proběhlo mistrovskou trať,“ konstatuje Klimpl. (kli, zz)

Kubelkovi byla souzena šestá příčka

 Věčně šestý? To ne, ale v tomto případě platí, že pardubický orientační běžec TOMÁŠ KUBELKA (na snímku) vybojoval ve dvou dnech dvě šestá místa na republikových šampionátech. Nejdříve v individuálním sprintu v Čáslavi zaostal za vítězným Vojtěchem Králem ze Severky Šumperk o sedmačtyřicet vteřin a bral „velkou bednu“. A ve sprintových štafetách potom svým dobrým výkonem na třetím úseku přispěl k šestému místu pořádajícího pardubického týmu.

Zdroj: Petr Klimpl

Jak jste spokojený s umístěním v jednotlivcích?

Naplnil jsem své očekávání. Pouze mne mrzí, že mi o osm sekund uniklo čtvrté místo. Na konci závodu jsem se totiž trochu smekal ve svazích v lese a udělal chybu. Ale ve finále je to jedno, na medaili by to stejně nebylo…

Trať vedla historickým centrem Čáslavi, přilehlými parky, vilovými čtvrtěmi, městským lesoparkem i sportovními areály…

Byla to jednodušší trať se zapeklitým lesním koncem, který není na sprintech tak běžný. Bylo nutné běžet rychle, plynule a na závěr zabrat a ještě si vše pohlídat.

Poté se závodníci přesunuli z Čáslavi do Pardubic na šampionát sprintových štafet. Vy jste běžel třetí úsek. Jak se závod vyvíjel?

Vím to jen od svého úseku. Byli jsme totiž schováni v karanténě, aby závodníci, kteří ještě neběželi, nedostali informace o trati od kolegů v cíli. Každopádně to byla sólová jízda družstva OK 99 Hradec Králové. Zbylé týmy už bojovaly jen mezi sebou.

Co rozhodlo o tom, že loni stříbrný tým OK Lokomotiva Pardubice medaili nezískal?

Myslím si, že jsme předvedli kvalitní výkony. Papírově jsme letos nepatřili k favoritům, takže šesté místo je pěkné. Bylo potřeba exkluzivních výkonů, což se třeba mně úplně nepovedlo. Naopak favorizované týmy ze silných klubů OK 99 Hradec Králové, Severky Šumperk, Žabovřesk Brno či Luhačovic letos nezaváhaly.

Jaká byla atmosféra v cílové aréně letního kina?

Aréna byla velice hezky koncipovaná. Všechno uspořádané na malém prostoru, nic nechybělo a uprostřed parku. Až se nechtělo věřit, že se běhá i po sídlišti. Bohužel většinu času jsem strávil ve zmíněné karanténě, a tak se těším na to, až si pustím záznam v televizi. (kli)