Jaroslav Čermák: Celkově asi sedm let. Ale závodně o něco míň, to asi tak pět.

Petr Košťál: Já taky tak, my jsme začínali stejně.

Takže vy jste od samého počátku závodili spolu?

PK: Nejdříve jsme jezdili na Optimistovi, což je lodní třída pro malé děti jednotlivce.

JČ: Po ní, asi před těmi čtyřmi roky, jsme přešli do lodní třídy Cadet, což už je dvouposádková loď. Z ní jsme přesedlali v roce 2012 na RS Feva, kde závodíme dodnes.

Kdo vás k jachtingu vůbec přivedl?

JČ: Děda a také rodiče, před sedmi lety jsme začínali na jachtařském táboře na Seči. Děda se jachtingu kdysi věnoval závodně. A dokonce praděda byl jeden z prvních, kdo kdysi jezdil na Seči po přehradě na plachetnici! My jsme už čtvrtá generace.

PK: Mě k tomuto sportu přitáhl táta. On dříve jezdil windsurfing a pak si koupil Finna, to je lodní třída, taková velká jednoposádková loď. Když jsem byl ještě malý, jel jsem s ním jednou závody a jako nejmladší účastník závodu jsem vyhrál židli, a to se mi zalíbilo. Pak jsem začal jezdit sám na Optimistovi, což mě moc nebavilo. Potom jsme ale přesedlali na dvouposádkovou loď a na závodech mě to už chytlo.

Kde vůbec trénujete?

JČ: Převážně na Seči a pak na Hrádku u Pardubic, na písáku. Ale jezdíme různě, třeba i do zahraničí.

A kam konkrétně?

JČ: Letos jsme byli o Velikonocích na tréninku ve Španělsku, pak v květnu v holandském Aquavitesse, kde se jelo Mistrovství Evropy, poté na tréninku v Anglii a teď před 14 dny ve francouzském Carnacu na Mistrovství světa.

Pane jo, to je docela hodně. Co škola? Do jaké třídy chodíte a dá se to vůbec skloubit?

JČ: Ale ano, dá. Když se trénuje o víkendu nebo odpoledne po škole, tak to jde. Po prázdninách půjdu do osmičky a zatím se doma moc neučím, zvládám to pochytit ve třídě.

PK: Já v září nastupuji teprve do šesté třídy, takže to stíhám docela v klidu.

V květnu jste skončili v kategorii do 13 let druzí na Mistrovství Evropy, před 14 dny také druzí na Mistrovství světa. Které závody byly těžší?

JČ: Určitě to Mistrovství světa. Bylo tam více soupeřů a hlavně kvalitnějších, celkově se ho zúčastnilo 184 posádek z 18 zemí.

Co jsem slyšel, tak se vám tam nějak nevydařil začátek.

PK: Měli jsme technické problémy s lodí. Praskl nám kicking, jímž se stahuje ráhno dolů, pak výtah od třetí plachty genakeru a od čeleně. Tím pádem jsme jeli místo tří jen na dvě plachty a propadli se na celkové 55. místo.

JČ: Naštěstí to byla jen kvalifikace a postoupit do zlaté skupiny se nám podařilo. No a poslední den nám vyšel a vytáhli jsme to na konečné 39. místo, druhé ve své kategorii.

Co vás ještě letos v jachtingu čeká, budou další závody?

PK: Příští víkend se koná Mistrovství České republiky na Lipně. Odjíždíme tam již zítra, trochu potrénujeme a od příštího pátku začínají třídenní závody. Dá se očekávat, že tam bude asi 22 posádek, v naší kategorii zhruba pět.

Kluci, díky za rozhovor a ať se vám na Lipně i v další vaší sportovní kariéře daří.