Jak jste se k práci sportovního komentátora vůbec dostal?

To je dlouhá historie. Začalo to u počítačových her FIFA a NHL, kde byl namluvený komentář, který mě přestal bavit, a tak jsem si ho okomentoval sám. Výsledkem bylo, že mě to chytlo a víc jsem sport i sledoval. Kromě toho, že jsem hrál závodně házenou a měl ke sportu vždycky blízko, jsem se zaměřil víc na hokej a fotbal, který se u nás vysílá nejvíc. Pak přišlo Euro 2012 a s ním i moje první příležitost, kdy jsem k jedné počítačové hře natočil komentovanou simulaci, a ta čtyři videa mají do dnešního dne nějakých 200 000 zhlédnutí. K tomu se objevila nabídka komentovat Mistrovství České republiky právě k té hře, což byla moje taková první zkušenost mluvit přímo před lidmi. Tady se ukázalo, že mi to problém dělat nebude. A pak, bylo to v listopadu 2012, přišla soutěž od Tipsportu „Staň se komentátorem", kde bylo za úkol nahrát zhruba 30 vteřin ukázky komentování hokejové akce mezi Kometou Brno a Zlínem. To jsem nahrál a soutěž docela suverénně vyhrál.

To vám otevřelo dveře do tohoto světa?

Ano. První cenou byla možnost komentovat na webových stránkách této sázkové kanceláře utkání hokejové Tipsport extraligy Pardubice České Budějovice. Bylo to 9. prosince 2012, takže teď jsou tomu přesně tři roky. Na komentátorském stanovišti byl tehdy se mnou Jirka Nikodým, který byl zrovna celkem nachlazený, a po první třetině, kterou jsme dělali společně, mi řekl, že on může jít klidně domů, ať si to dodělám sám, že u toho vůbec být nemusí. To mě moc potěšilo a vlastně poprvé jsem si uvědomil, že by ta moje snaha mohla mít nějaký smysl. A tak vznikla spolupráce s Tipsportem, na jehož webu mám k dnešnímu dni odkomentováno kolem 60 zápasů. Jsem teď v úseku, který má na starost hokejové Pardubice a Hradec Králové.

A jak jste se dostal do TV Nova?

Pozice komentátora se nevypisuje a hodně těžko se tam dostává, protože těchto pozic není mnoho. Před rokem zhruba touhle dobou se ale objevila možnost přihlásit se na stáž do zdejší sportovní redakce. Sice byla pro studenty žurnalistiky, a já studuji informatiku, takže oborově jsem k tomu měl strašně daleko. Ale tím, že se o to zajímám a postupně jsem se všechno učil sám praxí, což mi přijde daleko lepší, než někde sedět zavřený ve škole a čekat, jestli mi někdo náhodou nenabídne něco si vyzkoušet, jsem se do této stáže přihlásil. I díky mému komentování pro Tipsport mě přijali a během prvních pár týdnů zjistili, že už mám něco za sebou. To už jsem dostával náznaky, že jsou se mnou spokojeni a ve výsledku jsem po půl roce, od července 2015 dostal smlouvu jako komentátor fotbalu. Musel jsem se tedy lehce přeorientovat ve sportovním odvětví, ale to mi problém nedělalo. Navíc kromě fotbalu přispívám i do sportovních novin, takže základní přehled musím mít v podstatě o všech sportech.

Michal Jinoch.Jaké zápasy z poslední doby jste komentoval?

Na Nově máme celkem dost fotbalu, například z Evropské ligy děláme každé kolo čtyři až šest zápasů. Mně se již třikrát podařilo být přímo na stadionech, a to Liberec Braga, Sparta Apoel Nikósie a teď ve čtvrtek jsem komentoval zápas v Plzni, kde hostili Villarreal. Posledně jmenované utkání bylo pro mne asi nejatraktivnější. Šlo o španělský celek, zápas byl navíc hodně dramatický, šest branek, z toho dvě v naprostém závěru a moje první zkušenost s komentováním v mlze. Zkrátka to byl zážitek. Pak na Nova Sportu máme ještě FA Cup, Capital One Cup, prostě anglický fotbal, na který já určitě nedám dopustit. A to i přesto, že tyto poháry jsou zatím v takové fázi, že jej ještě nehrají prvoligové týmy. Třeba se stane, že komentujeme týmy ze šesté sedmé ligy a těžko se k tomu dohledávají informace, ale na druhou stranu tato utkání nabízejí zajímavé příběhy. Člověk, který sleduje fotbal a má ho rád, si na tom najde to své a mě to neuvěřitelně baví. Dále máme také ještě jihoamerickou kvalifikaci na MS a já měl možnost komentovat střetnutí Argentiny s Brazílií, což byl bombový zápas! Takové maximum na reprezentační úrovni.

Takže už komentujete pouze fotbal?

Nene, na Tipsporu stále pokračuji a mám na starost hokejovou extraligu z Hradce Králové či Pardubic. Zde je mi celkem jedno, které střetnutí komentuju, protože letos je extraliga hodně vyrovnaná.

Jiné sporty už neděláte?

Zatím ne. Ale TV Nova má vysílací práva na olympiádu v Riu. Zatím tedy nemůžu říct, které sporty budeme vysílat, dá se však očekávat, že se zapojím i do jiného odvětví než je fotbal nebo hokej.

Odkud se vysílá, pokud komentujete zahraniční zápasy? Je mi asi jasné, že nejedete třeba do Brazílie.

Bohužel :-) Vysíláme klasicky z barrandovského studia v Praze, Kříženeckého náměstí. V té části, kde je televize Nova. Zvládáme odsud i několik zápasů najednou.

Dojíždět do Prahy musí být časově náročné…

Náročné to je. Ale když jsem dostal nabídku od Nova sportu, bylo mi jasné, že ji nemůžu odmítnout. Kdybych to učinil, nikdy už bych jinou nemusel dostat. Vyřešil jsem to tak, že jsem měl letos končit studium, dodělávám bakaláře, ale rozhodl jsem se, že si to prodloužím, rozložím, abych měl čas na komentování. Teď mi to funguje tak, že do školy chodím jenom úterky a zbytek týdne mám na to, abych byl v Praze a věnoval se práci.

S Michalem Hrdličkou přebírá Michal Jinoch na mikulášském futsalovém turnaji cenu za třetí místo. S jakými osobnostmi moderátory jste již přišel do styku?

Tuto otázku dostávám dost často i od známých. Se sportovními komentátory Innou Puhajkovou, Petrem Suchoněm či Michalem Hrdličkou sedím přímo v kanceláři, takže tam spolu fungujeme. Vzali mě do týmu úplně bezproblémově. Je tam strašná sranda, jsme taková parta „puberťáků". Jinak na Nově potkávám třeba Lucku Borhyovou nebo Reye a nemám s nikým problém, všichni jsou sympatičtí, milí, panuje tam pohoda.

Stýkáte se i po pracovní době?

Občas ano. Třeba minulou sobotu jsme byli jako družstvo TV Nova na mikulášském charitativním futsalovém turnaji v Podvinném Mlýně, který pořádal Michal Hrdlička pro děti z Klokánku. Já tam dostal do ruky mikrofon, a tak jsem si i zamoderoval. Pozvaný byl i Kim Grant, bývalý známý fotbalista z Premier League, který žije v Česku, má tu sportovní akademii a v současné chvíli tu dělá skauta. V podstatě jsme se od sebe po celou dobu turnaje nehnuli a parádně jsem si s ním popovídal.

Do studia si zvete i hosty. Koho konkrétně už jste tam měli?

Byl tam Horst Siegel, Marcel Lička, samozřejmě Franz Straka, ale já s nimi přímo do styku nepřijdu, protože jsem většinou na komentátorském stanovišti. Samozřejmě se s nimi ale potkám při práci sportovního redaktora nebo na různých akcích, kdy se s nimi můžu dát do řeči.

Kolik času přípravy vůbec zabere takové jedno utkání?

Na to je strašně těžké odpovědět, je to zápas od zápasu. Dost často komentuji třeba Chelsea TV, které na Nova Sportu také máme, a když člověk týden co týden vidí jeden tým, tak už jej zná pomalu nazpaměť. Na to se už člověk pomalu nemusí připravovat, má toho víc v hlavě než na papíře. Pak ale přijde třeba ázerbajdžánský tým Gabala (hrál s Dortmundem) a to je pak otázka u jednoho týmu i čtyř hodin. Člověk třeba nenajde ani fotografie hráčů, jak vypadají. Podobné je to třeba u již zmiňovaných týmů šesté sedmé ligy, které hrají anglický FA Cup. Tam jsou hráči, které v Česku v podstatě nikdo nezná a my o nich musíme samozřejmě lidem něco předat. Prostě komentování něčím okořenit. Příprava je proto pro nás strašně důležitá.

Co říkáte na takové ty hlasy, že komentátor tomu nerozumí a něco tam blekotá?

Takoví ti klasický „hospodští experti", kteří u piva nadávají jak na hráče, tak na komentátora, si asi myslí, že do studia přijde týpek podobný jim, sedne si tam a začne mluvit o fotbale. Neuvědomují si ale jeden faktor, a tím je „x" hodin práce, a to nejen té přípravy, ale člověk ten sport musí sledovat 24 hodin denně. A tím, že já komentuji ještě hokej, tedy v podstatě druhý hlavní sport, takže já prostě sleduji úplně všechno. Přiznám se třeba, že bych si jednou rád zkusil třeba NHL.

Samozřejmě jsme ale rádi za každou objektivní kritiku. Fanoušci si musí uvědomit, že na zápasy se dívají desetitísíce lidí a nelze stylem komentování vyhovět každému.

Jaké máte plány do budoucna?

To je pro mne strašně těžká otázka. Já jsem v oboru v podstatě tři roky a za tu dobu jsem se od ničeho dostal až na Nova Sport, která podle mého patří v České republice mezi tři nejlepší sportovní stanice, a to jak kvalitou komentování, tak obsahem a vysílacím schématem. V tuto chvíli mi přijde, že jsem na vrcholu něčeho, čeho jsem chtěl dosáhnout. Takže mým hlavním cílem do budoucna je stále se ve své práci zlepšovat a odkomentovat co nejvíce zápasů. Jen pro zajímavost, v listopadu jsem měl pro mě rekordních jedenáct zápasů za měsíc, což je na to, jak krátce zde jsem, docela mazec. Samozřejmě že bych si strašně rád někdy zakomentoval vrcholné akce, jako jsou třeba mistrovství světa, evropy či olympiáda, na kterou se osobně moc těším. Tam bych si strašně rád dal třeba házenou nebo beach volejbal.

A vyrazit za fotbalem do nějaké ciziny?

Těžko říci, to může přijít ze dne na den. Teď budeme vysílat vyřazovací část Evropské ligy, a když budu mít to štěstí, třeba mne někam pošlou. O tom ale rozhoduje vedení. Já jsem rád, že jsem teď v podstatě na Nova Sportu číslo dva na fotbal hned za Michalem Hrdličkou.

Když mne někam vyšlou, budu samozřejmě strašně rád. Já mám třeba vyhlédnuté jedno dost nebezpečné utkání, jedná se o tureckou ligu a istanbulské derby Fenerbahce s Galatasarayem. Zápas by to určitě byl s prominutím o hubu, ale zážitek asi jedinečný. Mám zkušenosti s hokejovým derby Pardubic s Hradcem, kde celý stadion řve, a jak to komentátora vtáhne, a tohle by bylo ještě o sto procent lepší, něco neuvěřitelného.

Co váš hlas? Pečujete o něj nějak?

Prevenci vůbec neřeším, myslím si, že toho nemám zatím vůbec zapotřebí. U mne to má spíš opačný efekt. Když jsem se totiž začal svému hlasu věnovat, tak jsem hned ochraptěl, takže tudy u mě cesta nevede. Taky se odmalička snažím otužovat, s nastydnutím tedy problémy nemám. Šetřím se maximálně tak při mluvení, které si nechávám na práci :)) Je docela zajímavé, že mám úplně jiný hlas, když mluvím v klasickém hovoru, než pak na komentátorském stanovišti nebo když něco dabuju.

Už jste se setkal s takzvanou popularitou?

V Chrudimi se mi občas stane, že mě osloví někdo, koho já osobně neznám, a to právě kvůli komentování. Občas se mne ptají i na věci mimo sportovní redakci, prostě jak to na Nově chodí. Rozhodně se ale jako celebrita necítím a ani jí být nechci. Budu rád, když třeba nějaký fanda fotbalu přijde a pokecáme o něm. Jsem ale toho názoru, že můj příběh může pomoci dalším mladým lidem, co si chtějí jít za svým snem. Jde to i bez protekce, vlastní pílí, čehož jsem důkazem. Moji nejbližší přátelé mohou potvrdit, že přes to všechno jsem stále ten normální kluk z Chrudimi!

facebook.com/jinochmichal www.michaljinoch.cz

Děkuji za zajímavý rozhovor a ať se vám ve vaší práci daří.

RADEK PECINA