„Místo konání se nemění, pouze turnaj v pokeru bude stejně jako loni k vidění v AFI Paláci. Vedle arény vyroste party stan, ve kterém bude možné sledovat přenosy a rozbory těch nejzajímavějších šachových partií," uvedl ředitel festivalu Jan Mazuch.

Pestrá nabídka

Po roční odmlce se na Czech Open vrací mistrovství juniorských družstev v šachu, zajímavostí je i mistrovství světa ve hře Toguz Kumalaku, což je národní sport v Kazachstánu či Kyrgyzstánu. Představeny budou i další v České republice méně známé hry, jako třeba carrom, což je hra indického původu podobná americkému kulečníku.

„Nejvyšším turnajem festivalu je Pardubice Open otevřený velmistrovský turnaj v šachu. Šachy se letos budou hrát nejen klasicky, ale rovněž on-line," prozradil Deníku Jan Mazuch.

„Máme se na co těšit. Chuťovkou bude třeba bleskový maraton, který se hraje 24 hodin. Pro diváky budou turnaje určitě atraktivní. Navíc si mohou na Czech Open zkusit různé nové hry nebo jen vyluštit křížovku či sudoku," řekl za organizátory Petr Laušman.

Všechny turnaje mohou diváci zhlédnout zdarma. Velmi přitažlivá bývá třeba soutěž ve skládání Rubikovy kostky. Kromě klasických soutěží v této disciplíně uvidí diváci také to, jak složit kostku nohama či se zavázanýma očima.

Pro účastníky turnajů, kteří se opět sjedou z celého světa, je připraven i bohatý doprovodný program.

„Největší oblibu má každoročně fotbalový turnaj, kterého se účastní 25 až 30 družstev. Chystáme také výlet do Vídně a společenské večery na koupališti. Tam budou hrát i kapely z našeho regionu," konstatoval Jan Mazuch.

Budou v jednom kole

Na Czech Open se těší i nadějní šachisté z Chrudimska. Jako přípravu na ME do 14 let, které se uskuteční ve dnech 16. až 26. srpna, bere pardubický turnaj odchovanec chrudimského šachového oddílu Jan Česenek. V současnosti hostuje za Štefanides Polička.

Účast v Pardubicích nemohli vynechat ani chrudimští gymnazisté, bratři Jakub a Matěj Půlpánové, kteří již získali cenné kovy z mládežnických mistrovství ČR.

„Kluci zde budou doslova v jednom kole. Spolu si zahrají za čtyřčlenné družstvo ŠK Polabiny 2222, zúčastní se různých šachových turnajů jednotlivců a vyzkoušejí si i různé deskové hry," sdělil nám jejich otec David Půlpán.

LUKÁŠ DUBSKÝ, PETR NOVÁK