Před každým soutěžním ročníkem se v Praze koná Grémium klubů 1. ligy. Můžete fanouškům popsat, o co jde a co je jeho hlavním úkolem?
Grémium klubů 1. ligy se pravidelně schází několikrát ročně – před začátkem sezony, po skončení základní části a po zakončení soutěžního ročníku. Každé Grémium má svá specifika, ale v jádru se probírá stále stejná problematika. Nejdůležitějšími tématy bývají finance, PR a marketing, dále pohár FAČR a reprezentace. Součástí Grémia jsou také informace od zástupců delegátů a rozhodčích FAČRu, na posledním zasedání jsme si třeba poslechli jejich zhodnocení uplynulé sezony. Pravidelně se jich účastní i trenér reprezentace Tomáš Neumann, který informuje o všech třech reprezentačních týmech (A tým, U21 a U19). Na tomto Grémiu pak hlavně proběhlo rozlosování nadcházející sezóny Chance futsal ligy a juniorské futsalové ligy.

Je povinnost každého týmu vyslat na Grémium svého zástupce? A co vše vlastně musí mít tito připraveni?
Ano, je to povinností. Pokud se zástupce klubu nedostaví, je jeho nepřítomnost „oceněna" pokutou 5000 Kč. Příprava na Grémium je dost jednoduchá. Podrobně si přečíst sekretářem Martinem Průšou dopředu zaslaný program a případně si k němu připravit nějaké poznámky či dotazy.

Každý rok v červnu předchází Grémiu licenční řízení s účastníky nejvyšší soutěže. Jak probíhá udělení licence?
Licenční řízení je součástí Grémia po skončení každého ročníku. Každý klub by si na něj měl připravit např. rozpočty uplynulé a nadcházející sezony, daňové přiznání, profesionální smlouvy. Dále podepsané smlouvy s partnery na novou sezonu či smlouvu se sportovní halou, ve které bude hrát své domácí zápasy. Licenční komise po předložení složky zhodnotí, zda a jaké mají podklady nedostatky či zda je vše v pořádku. Pokud není, musí se v náhradním termínu doplnit další dokumenty.

Co se týče programu, jistě se diskutovalo i na téma propagace futsalu. Můžete nastínit věci, které by měly přispět k propagaci daného sportu?
Jelikož z tohoto Grémia byl omluven PR manager Michal Pavlík, tak se bude podrobněji PR více probírat na Grémiu před začátkem sezony. Futsal bychom měli v příštím ročníku stále vidět ve veřejnoprávní televizi ČT Sport, a to přibližně ve dvaceti přenosech z Chance futsal ligy, UEFA Futsal Cupu či reprezentace. Samozřejmostí také je, že si příznivci mohou nadále přečíst podrobnější informace i na internetových stránkách ligy www.chancefutsalliga.cz. Jak si fanoušci našeho klubu určitě všimli, tak od sezóny 2013/14 máme vlastní Youtube kanál, kde najdou sestřihy všech domácích zápasů. V době sociálních sítí je také samozřejmostí práce s fanoušky na Facebooku, Twitteru či Google Plus. V letošní sezoně bychom chtěli zapracovat na Instagramu.

Probíralo se také možné zavedení play-out, které nakonec schváleno nebylo.
Přibližně dvě třetiny klubů pro play-out ruku nezvedlo, proto jej v nadcházejícím ročníku neuvidíme.

Došlo i k losu následující sezony. Existovalo nějaké přání na soupeře v úvodu?
Jediné „přání" bylo od brněnských klubů – Tanga a Helasu. Oba týmy hrají ve stejné hale, a tak si přály být nasazeny proti sobě, aby se mohly v hale střídat. V minulé sezoně jsme začínali základní část duelem s Teplicemi, tuto následující budeme s Teplicemi uzavírat. Naopak začínat budeme atraktivním derby s Nejzbachem Vysoké Mýto. Vše se odstartuje 11. září 2015, poslední kolo základní části se odehraje 1. 4. 2016. Pro play-off, hrané stejným systémem jako v předchozích letech, je vyhrazený termín 15. 4. – 12. 6. 2016. Nepochybujeme, že domácí utkání budou pro naše fanoušky stejným lákadlem, jako tomu bylo vždy v minulosti.

(dej, rp)