Absolutním vítězem v se stal Jiří Petr, který se mimo jiné věnuje i ultramaratonům a v Chrudimi triumfoval i loni. S časem 33:55 si v pohodě doběhl pro vítězství. Druhý Jan Kohut za ním zaostával téměř o minutu. Právě oni dva byli členy vedoucí skupinky, která se však brzy po startu roztrhala. Petr nenechal nic náhodě a vydal se na sólo běh. Zdálo se, že nikdo nemá síly, aby běžel s ním. Bezprostředně po doběhnutí se s námi podělil o svůj pohled na závod.

„Hned za mnou byl Honza Kohut, který den předtím běžel závod v Ostravě, to já ostatně také. Ale řekl bych, že se mu příliš nechtělo, protože kdyby chtěl, tak by mě tak snadno nenechal," říká Petr.

Z jeho úst navíc na chrudimský závod vychází jen slova chvály. „Moc se mi líbí zdejší prostředí, trať je hodně různorodá, a to jí přidává na atraktivitě," dodává vítěz letošního ročníku.
V ženách triumfovala nestárnoucí Táňa Metelková, která za sebou nechal mladší soupeřky a jako jediná žena stlačila svůj čas pod 40 minut.

PŘIJELA I SVĚTOVÁ REKORDMANKA

Kdo se v sobotu vydal na Resslovo náměstí v Chrudimi, možná si všiml nenápadné ženy, která se zde pohybovala. Tu a tam se dala s někým do řeči, s někým se vyfotila a občas i povzbuzovala běžce, především ty čáslavské.

Nebyl to nikdo jiný, než legenda nejen české, ale i světové atletiky a rekordmanka Jarmila Kratochvílová. „O konání této akce už nějakou dobu vím, ale letos jsem tu poprvé. Loni tu z Čáslavi běželi čtyři naši závodníci a právě ti mě přesvědčovali, abych s nimi letos jela, že prý to tu je pěkné," říká Kratochvílová a dodává: „Já jim mohu dát jedině za pravdu, moc se mi tu líbí. Organizace je na vysoké úrovni a jsme přímo v centru na náměstí. Navíc je krásné počasí a lidé si to sem přišli především užít, a to je dobře. Věřím, že se Chrudimská desítka bude i nadále rozvíjet a jednou z ní může být opravdu velký závod, co se týče počtu účastníků."

Spokojenost pochopitelně panovala i u hlavního organizátora Oldřicha Bujnocha: „V hlavním závodě nám běželo 300 běžců, což je pěkné číslo na tak těžkou trať. Dnes už slavný chrudimský taxis dává závodníkům pořádně zabrat ale jak vidno, tak se na něj téměř všichni těší. Potěšila mě i vysoká účast v lidovém běhu. Počasí nám vyšlo a já jsem si to po té půlroční přípravě užil," říká spokojeně.
Běžecké boty v neděli nazul i náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek.

„Smekám před Oldou, který dokázal přimět učitele a ředitele škol, aby vytáhli na začátku školního roku stovky dětí, které místo toho mohly klidně doma ležet na kavalci nebo u bazénu. To, co Olda dokázal, nemá v Pardubickém kraji obdoby. Nejen on, ale celá jeho rodina a jeho kolegové na této akci pracovali měsíce a výsledek byl dokonalý."

Absolutní pořadí:

Muži


Jiří Petr 33:55
2

Jan Kohut 34:49
3

Pavel Hrdina 35:21
4

Jiří Čivrný 35:32
5.

Miloš Kratochvíl 36:14

Ženy


Táňa Metelková 39:11
2

Kristýna Dvořáková 40:50
3

Martina Vévodová 40:52
4

Eliška Auersvaldová 41:21
5

Olga Krčálová 44:57