V rozhovoru, který nový trenér chrudimských futsalistů poskytl pro klubový web se dozvíte, co ho vedlo do východních Čech a možná vás překvapí, jak hodně Felipe Conde sleduje dění v chrudimském futsalovém klubu.

Od 1. srpna nastupujete do klubu FK ERA-PACK Chrudim na pozici hlavního trenéra. Jak jste reagoval, když jste se dozvěděl, že má o vás český mistr zájem a jak celá spolupráce probíhala?
Byl jsem velmi šťastný. Ve skutečnosti jsem již pomáhal Cacauovi v roce 2010 s přípravou některých tréninků. Vždy jsem doufal, že bych se sem mohl jako trenér vrátit, protože se mi tu velmi líbilo, když jsem byl v Chrudimi v roce 2007 ještě ve službách Kairatu. Jednání bylo rychlé. Nejprve byl zájem klubu, já jsem se o tom poradil mimo jiné s partnerkou. Chtěl jsem se vrátit k angažmá v zahraničí, navíc Česká republika je velmi atraktivní. Dohodli jsme se tedy na spolupráci. Bude to počtvrté, kdy navštívím tuto zemi a věřím, že to bude na dlouhou dobu. Další věcí, která se mi líbí jsou ambice klubu mimo jiné i v UEFA Futsal Cupu. Okusil jsem atmosféru Final Four v roce 2008 a přál bych se tam znovu podívat. Velikou zodpovědností jsou domácí soutěže a my uděláme vše pro to, abychom tituly obhájili.

V dosavadní kariéře jste vedl řadu týmů buď jako hlavní nebo kondiční trenér. Jakého úspěchu si nejvíce považujete a proč?
Jako kondiční trenér jsem zaznamenal největší úspěch s Kairatem v sezóně 2007/2008, kdy se klubu podařilo poprvé postoupit mezi čtyři nejlepší kluby Evropy. Od té doby se Kairat řadí mezi nejlepší kluby na světě. Kromě toho jsem vicemistrem Brazilské ligy, což je dle mého nejvyrovnanější liga na planetě. Jako trenér jsem vyhrál thajskou ligu s klubem, který neměl žádné velké ambice.

V Chrudimi jste již byl v rámci UEFA Futsal Cupu s Kairatem. Jak na daný turnaj vzpomínáte?
Pamatuji si ten turnaj od přípravy až do posledního zápasu. Porazili jsme ve velmi dobrých utkáních kluby ze Slovenska a Belgie. Hlavní vzpomínky mám na závěrečný zápas proti ERA-PACKu, kdy oba týmy vyhrály všechna předchozí utkání a Chrudim měla výhodu remízy. První poločas jsme prohráli. O poločase se v kabině hodně povídalo a nakonec jsme s Kairatem vyhráli 5:4. Úspěch to byl obrovský, bylo to poprvé, kdy se dostal mezi čtyři nejlepší kluby Evropy.

Odkud jste sbíral informace o ERA-PACKu Chrudim a co vlastně víte o chrudimském futsale?
Sleduji klub již od našeho prvního setkání v roce 2007. Vidím výsledky a hru týmu, která se každým rokem zlepšuje. Také moji přátelé působili v klubu, konkrétně Cacau a Dentinho. S nimi jsem v kontaktu a mám informace o mužstvu. Velmi zajímavé je, jak klub pracuje s mládeží. Velmi mě to zajímá a těším se, že pomohu. Pracoval jsem dlouhou dobu s hráči, kteří dělají futsal i fotbal. Jakmile přijedu do Chrudimi, určitě se budu informovat o tom, zda funguje spolupráce a jakým způsobem. Věřím, že toto je nejlepší způsob, jak připravit a vychovat hráče ve svém vlastním prostředí. Již několik let sleduji utkání klubu, zejména ty v play-off, na internetu. Pamatuji si vyrovnanou finálovou sérii s Teplicemi. Minulou sezónu jsem sledoval finále proti Benagu. Chrudim vyhrála dvanáctkrát českou ligu, toto je velká zodpovědnost pro všechny, kteří v klubu pracují. Musíme udržet titul v Chrudimi.

Jaké máte zkušenosti s evropským futsalem? Jak se dle vašeho názoru liší od toho jihoamerického?
S Kairatem jsem cestoval po celé Evropě a odehráli jsme spoustu turnajů. Dělal jsem i různé konzultace s evropskými kluby a reprezentacemi. Podle mého je evropský futsalista poslušnější v taktické části a jihoamerický více improvizuje. V Brazílii je hra velmi náročná fyzicky, používáme hodně síly a rychlosti. Samozřejmě také technika hráčů, která je uznávaná po celém světě. Tím, že mám akademické vzdělaní a pracoval jsem jako trenér i kondiční trenér, chtěl bych spojit fyzickou hru, kterou praktikujeme v Brazílii, s taktikou. Mám rád, když je můj tým disciplinovaný a hráči mají prostor při hře dopředu. Čeští hráči mají dobrou techniku, věřím, že maximálně tuto svoji vlastnost využijí. Věřím, že takto můžeme být v nadcházející sezóně úspěšní.

Futsalisty prověří silní zahraniční soupeři

Osmnáct dní po prvním tréninku odehrají futsalisté ERA-PACKu dva přípravné zápasy s polským celkem Rekord Bielsko-Biala, se kterým se pravidelně utkává v srpnovém přípravném období. Tento rok chrudimští zajíždí na palubovku soupeře.

Následovat bude velmi prestižní a kvalitními týmy nabitá akce Fut5al Masters 2016, která se uskuteční ve městě Jelcz-Laskowice v Polsku od 25. do 28. sprna. Čtyřdenní turnaj přivede do Polska hned osmičku kvalitních týmů, mezi kterými nebude český zástupce chybět. I přesto, že ještě startovní listina není úplně kompletní, již nyní pořadatelé potvrdili účast například francouzského Sportingu Paříž, finského Ilves Tampere či polské futsalové reprezentace do jednadvaceti let. Chrudimští zde odehrají čtyři zápasy ve čtyřech dnech, což bude před blížícím se Main round UEFA Futsal Cupu skvělá prověrka.

Přípravné období zakončí Condeho svěřenci první víkend v září ve švýcarském kantonu Aargau. Zde je totiž pořádán turnaj Maniacs Futsal Trophy Switzerland. Závěrečná fáze přípravy dvanáctinásobného mistra bude vrcholit v kantonu Aargau se týden před startem nejvyšší soutěže dvakrát ukáží švýcarským fanouškům a je jisté, že se zde bude na co dívat. Turnaj se bude hrát jednoduchým systémem, všechna mužstva odehrají na Maniacs Futsal Trophy pouze dvě utkání. FK ERA-PACK Chrudim se v prvním zápase utká s Dinamem Záhřeb, ač se nejedná o chorvatského šampiona, bude konfrontace s tímto sokem pro Chrudimské před UEFA Futsal Cupem velmi přínosná

Druhou „semifinálovou" dvojici tvoří domácí mistr švýcarské nejvyšší soutěže AFM Futsal Maniacs, kterému bude prokázána čest hostit před vlastními fanoušky portugalský tým Benficy Lisabon! Následující den se spolu utkají vítězové a poražení sobotních zápasů o konečné umístění v turnaji.

Přípravné zápasy a turnaje:

18.08. a 19.08. – dvojutkání s Rekord Bielsko-Biala (Bielsko-Biala, Polsko)

25.08. – 28.08. – turnaj Fut5al Masters 2016 (Jelcz-Laskowice, Polsko)

03.09. – 04.09. – turnaj Maniacs Futsal Trophy Switzerland (Aargau, Švýcarsko)

Rozpis zápasů turnaje Maniacs Futsal Trophy Switzerland:

sobota 03.09.2016
17:00 FK ERA-PACK Chrudim – Dinamo Záhřeb
19:30 AFM Futsal Maniacs – Benfica Lisabon

neděle 04.09.2016
13:00 malé finále – poražení ze sobotních zápasů
15:30 velké finále – vítězové ze sobotních zápasů

(dej, vkn)