V poslední době si u veřejnosti získaly překážkové závody velkou oblibu. 360° Challenge je jedním z nich, přesto se od ostatních v lecčem liší. „Náš závod prověřuje všestrannost soutěžících. Není postaven jen na běhu, ten běžci kombinují se silovými prvky, které však provádí pouze s váhou vlastního těla," objasňuje hlavní organizátorka Nikola Bartáková.

SPARTAN RACE, ARMY RUN A 360° CHALLENGE


Právě hlavní organizátorka má s pořádáním podobných závodů velké zkušenosti. Byla to právě ona, kdo před lety stál u prvních ročníků, dnes již kultovního závodu Spartan Race. „Extrémní překážkové závody pořádám už šestým rokem. Začínala jsem v Česku s organizováním 'sparťana' i Army run. V hlavě jsem stále měla myšlenku, že by pro běžce mohlo být překážkou jejich vlastní tělo. Do závodů jsme tak zakomponovali cviky s váhou vlastního těla a z toho vychází právě 360ka," říká Bartáková.

CHRUDIM


Nabízí se však otázka, proč se tento závod konal právě v Chrudimi. Odpověď na ni je velmi jednoduchá. Právě Nikola Bartáková je původem Chrudimačka. „Nedávno jsem se sem vrátila a řekla jsem si, že překvapím místní. Moc takových akcí se tu nekoná a po několika rozhovorech, které mě utvrdili, že tu je zájem, jsem se rozhodla, že tu závod uspořádáme," vysvětluje.
 Vysoké teploty udělaly z nedělního závodu v Městském parku velmi náročnou zkoušku pro všechny, kteří se jej odvážili vyzkoušet. Museli se totiž potýkat s náročnými podmínkami a provádění cviků bylo těžší než obvykle.

Podle Bartákové se dokonce jednalo o letošní nejtěžší závod celé série.
 I přesto se celá akce velmi vydařila. Možná až nad očekávání. „Ze začátku jsem se toho obávala. Na lidech bylo vidět, že se trošku bojí a neví, co mají od závodu očekávat. Chrudimští občané jsou navíc poměrně konzervativní. Nechtějí příliš zkoušet nové a neznámé věci. Nakonec to ale bylo super, přišlo hodně lidí. Různé úseky si vyzkoušeli i ti, kteří nezávodili a byli nadšení. U nás tak panuje velká spokojenost," říká s úsměvem Bartáková.

Celá akce přilákala na tři stovky diváků. Závod okusilo dohromady 50 odvážlivců, mezi kterými byli jak muži a ženy, tak i děti.

S pětikilometrovou tratí si nejlépe poradil Jakub Podzimek, který jí „prolétl" v čase 24:35. Druhý byl Alexandr Hurskyj s minutovým odstupem a třetí místo obsadil David Potůček s časem 26:28.

Nejrychlejší ženou byla Veronika Halamková, která zvládla dokončit závod na celkovém sedmém místě s časem 36:32. 
Kdo chrudimský závod zmeškal, nemusí příliš smutnit. Příští rok totiž bude mít další příležitost se zúčastnit. „Hned jsme přemýšleli jak do příště závod zlepšit. Už teď máme v plánu, že by se běželo na Podhůře a každý závodník by po celou dobu nesl i závaží v podobě kusu železa, který by neodkládali ani během absolvování překážkových úseků," prozrazuje Bartáková a dodává: „Touto cestou bychom chtěli poděkovat městu Chrudim, všem partnerům a dobrovolníkům, kteří nám s organizací pomáhali."