Vybraným osobnostem z oblasti sportu, které mají vztah k východočeskému regionu, jsme na sklonku roku 2009 položili tři anketní otázky.
David Kostelecký
Sportovní střelba (Dukla Hradec Králové), olympijský vítěz v Pekingu 2008:
1. Hodně věřím Martině Sáblíkové, její naděje na zlato jsou opravdu veliké. Moc bych přál medaili také Nikole Sudové a samozřejmě hokejistům. Jejich poslední vystoupení na turnaji v Rusku mě nadchlo.
2. Jednoznačně vítězství Josefa Váni ve Velké pardubické. Je obdivuhodné, v jakém věku to dokázal. Uzemnil tak různé škarohlídy, kteří ho neprávem odepisovali.
3. Aby se všech drželo zdraví, to je nejdůležitější. Fanouškům pak, aby fandili českým sportovcům nejen v době, kdy se jim zrovna daří.
Richard Jukl
Generální ředitel druholigového fotbalového klubu FC Hradec Králové:
1. Byl bych rád, aby náš hokej byl tam, kde býval, takže jako správný hokejový fanda věřím, že budeme bojovat o nejcennější medaili. Horkou favoritkou na zisk zlata je rychlobruslařka Martina Sáblíková. Překvapit může i Šárka Záhrobská s Lukášem Bauerem.
2. Všechno se mi to mísí. Rozhodně mě pobavilo, v jakém věku dokázal žokej Váňa vyhrát Velkou pardubickou. Klobouk dolů. Smutný jsem byl z jarních výkonů národního mužstva. Že jsme nepostoupili na fotbalové mistrovství světa mě strašně mrzí.
3. Musíme přežít celosvětovou krizi, která tady je, a chovat se k sobě ohleduplně. Není to lehké období, ale je potřeba ho zvládnout. Fanouškům přeju hlavně zdraví. Doufám, že budou mít z hradeckého fotbalu radost minimálně takovou jako na podzim.
Vladimír Martinec
Bývalý hokejový reprezentant a legenda československého a pardubického hokeje:
1. Nejblíže k medailovému kovu vidím rychlobruslařku Sáblíkovou, u hokejistů tak optimistický nejsem. Špička je vyrovnaná, podle mého klíčem k medaili jednotlivých týmů bude kvalita a hlavně aktuální forma brankářů.
2. Událostí roku, která vzbudila značnou pozornost, byla určitě skutečnost, že česká fotbalová reprezentace se nekvalifikovala na MS v Jihoafrické republice. Pro sportovní veřejnost to bylo určitě velké zklamání.
3. Přál bych si, abychom každý na svém postu, ve sportovním snažení či v osobním životě si dali cíle, kterých bychom v roce 2010 chtěli dosáhnout. Na konci příštího roku bychom jejich naplnění měli poctivě vyhodnotit s konstatováním, že naše snažení přineslo převážně pozitivní výsledky. K tomu je zapotřebí pevné zdraví. To je nepochybně, nejen ve sportovním životě, základem úspěchů.
Luděk Klusáček
Asistent trenéra české fotbalové reprezentace a bývalý kouč FC Hradec Králové:
1. Hodně se skloňuje jméno rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. U ní jsou šance na zlatou medaili asi největší.
2. Pro mě je samozřejmě nezapomenutelný zisk mistrovského titulu s Al Ahlí. Oslavy v Dubaji byly vskutku nádherné. Moc jsem si to užil.
3. Všem bych popřál, aby si života více užívali a nestresovali se zbytečnostmi. Zkrátka, aby byli veselejší.
Jana Blahová
Rychlostní kanoistika (TJ Sokol Hradec Králové), vicemistryně světa z roku 2006:
1. V kanadském Vancouveru podle mne získá medaili rychlobruslařka Martina Sáblíková. Dále věřím běžci na lyžích Lukáši Bauerovi.
2. Zaujaly mě události kolem nejlepšího golfisty světa Tigera Woodse, jeho ukončení kariéry z důvodů rodinných problémů.
3. Přeji všem hlavně hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v osobním životě.

Josef Král
Jezdec formulové série GP2:
1. Mojí favoritkou na zisk olympijské medaile je rychlobruslařka Martina Sáblíková. Medaili bych přál rovněž hokejistům, ale moc tomu nevěřím.
2. Rozhodně poslední podnik letošního mistrovství světa vozů formule 1 na novém okruhu v Abú Zabí. V rámci GP jsem absoloval úvodní závody asijské GP2, a byl to vskutku nevšední zážitek.
3. Hodně úspěchů a zdraví, které je nejen pro sportovce hodně důležité.
Pavel Petřikov
Judo (PSK Hradec Králové), olympionik z Pekingu, mistr Evropy do 23 let z roku 2008:
1. Největší mou nadějí na olympiádě je rychlobruslařka Sáblíková. Té hodně věřím. Podle letošních výsledků na to rozhodně má. Medaili by eventuálně mohl získat i skikrosař Kraus, a když se mu podaří jízda, tak i krasobruslař Verner, ale bude to mít těžké. Zabodovat by mohl i někdo z běžců, například Bauer. Bylo by to dobré. Ještě by mohla něco zajet slalomářka Záhrobská.
2. Negativně mě zaujalo, že fotbalisté nepostoupili na mis〜trovství světa. Podle mne se z té kvalifikační skupiny pomalu nedalo nepostoupit, a přesto se tak stalo. Naopak moc se mi líbil Váňův triumf na Velké pardubické.
3. Ať všem slouží zdraví, poněvadž bez toho by přece nemohly přijít výsledky. Všechno se od toho odvíjí.
Martin Hosták
Hokejový trenér a expert České televize, bývalý reprezentant:
1. Myslím si, že medaili určitě získá rychlobruslařka Martina Sáblíková. A bude jich víc, z toho minimálně jedna zlatá. Šance hokejové reprezentace? Záleží, jak se tým podaří poskládat. Rozhodně nepatříme k velkým favoritům turnaje, ale pokud vše do sebe zapadne, můžeme získat medaili.
2. Postup tenistů do finále Davis Cupu. Podle mne to byl vynikající úspěch. Pak samozřejmě výkony jamajského sprintera Usaina Bolta.
3. Všem lidem přeji hodně úspěchů, zdraví a spokojenosti. A sportovcům přeji, ať nás baví i nadále.
Jiří Mička
Trenér prvoligových hokejistů HC VCES Hradec Králové:
1. Věřím Martině Sáblíkové. Podle mého si ve Vancouveru „udloubne“ tři medaile. Příliš nevěřím lyžařům. U hokejové reprezentace bude záležet na tom, jak zvládne úskalí čtvrtfinále. Když se to povede, můžeme celý turnaj klidně vyhrát. Stejně tak je možné, že skončíme sedmí.
2. Jsem hodně zklamaný z výkonů fotbalistů, z toho, že z lehké skupiny nepostoupili na mistrovství světa do Jihoafrické republiky. Naopak mě moc potěšili tenisté při své cestě do finále Davis Cupu.
3. Aby na sport chodilo co nejvíce lidí a aby byl pro ně čas strávený na stadionu či jiném sportovišti přínosem, a ne zbytečností.
Otakar Janecký
Bývalý hokejový reprezentant a legenda československého a pardubického hokeje:
1. Řekl bych, že jich získáme dost. Počínaje Martinou Sáblíkovou a konče Lukášem Bauerem. Moc bych přál úspěch i hokejistům. Budu jim držet palce. Neřeknu, že medaili od nich očekávám, ale bylo by to fajn.
2. Jednoznačně návrat Dominika Haška do branky Pardubic. Sleduji pozorně jeho výkony a myslím si, že návrat se mu stoprocentně vydařil.
3. Sportovcům přeji, aby měli pevné zdraví, bez kterého to jde těžko.
Eva Horáková
Basketbal (Sokol Hradec Králové), autorka vítězného koše z finále ME 2005, nejlepší hráčka Evropy za rok 1996:
1. Snad rychlobruslařka Sáblíková. Potom by to mohl být někdo z biatlonistů. Do bojů o medaile by mohl zasáhnout i krasobruslař Verner.
2. V basketbale mě potěšilo, že ženy USK vyhrály ligu a ukončily tak dlouholetou nadvládu Brna. Naopak mě nepotěšily reprezentace fotbalistů a basketbalistek.
3. Abychom si všichni navzájem pomáhali, byli fair play a měli se rádi. Závist ať jde stranou.
Aneta Pechancová
Plavání (Lokomotiva Trutnov), účastnice MS v Římě 2009:
1. Martina Sáblíková. Začátek sezony se jí vydařil a tratě tři a pět kilometrů jsou jejími královskými. Martina je skvělá bojovnice, tak věřím, že medaili z olympijských her si přiveze právě ona.
2. Světový rekord Usaina Bolta na MS v Berlíně v běhu na sto metrů. Z našich českých bezpochyby vítěz 119. ročníku Velké pardubické Josef Váňa. Naopak za pobavení stojí mediální bublina ohledně nových polyuretanových závodních plavek. Nikoli plavci, ale „plavky tvoří světové rekordy!“
3. Všem sportovcům, ale nejen jim, přeji mnoho pevné vůle při plnění vytčených cílů v roce 2010, pevné zdraví a potřebnou kapku štěstí, která někdy v našem životě sehraje důležitou roli.
Eva Nývltová
Trutnovská běžkyně na lyžích, účastnice MS v Liberci 2009:
1. Lukáš Bauer, protože veškerou svou přípravu směřuje právě k olympiádě. Myslím, že s trenérem to mají tak načasované, že se mu to podaří. A samozřejmě Martina Sáblíková. To je taková suverénka už dva tři roky zpátky, takže i ona určitě nějakou medaili získá.
2. Pro mě asi nejvýznamnější akcí byl šampionát v Liberci, i když to pro mě všechno bylo jedno velké trápení.
3. Všem lidem přeji hodně zdraví, ať sledují sport, a pokud nám dají i nějakou finanční podporu, budeme rádi.