Hokejbalisté v našem regionu si sice užívají zaslouženého odpočinku, fanoušci ale nemusí zoufat. naopak, v Chrudimi budou mít v sobotu jedinečnou příležitost užít si kvalitní hokejbal v podání neobyčejných týmů. Stačí přijít na exhibiční turnaj hokejbalových osobností O pohár starosty města Chrudim, který na celý den ovládne chrudimskou sportovní halu. Začátek turnaje je v osm hodin, první zápasy začnou od 8.30 hodin.

Na desátou hodinu je naplánováno slavnostní zahájení, kterého se ujme dvojice starostů – první muž chrudimské radnice, pod jehož záštitou se turnaj pořádá, Petr Řezníček. A také předseda Krajského hokejbalového svazu a zároveň starosta druhé hokejbalové Mekky našeho regionu Heřmanova Městce Josef Kozel. Slavnostní vyhlášení bude potom na programu po odehrání zápasů kolem 18. hodiny.

Myšlenka na turnaj se zrodila v hlavě známého hokejbalového trenéra Kamila Mlejnka. „Pokud vím, žádný takový turnaj se ještě neuskutečnil, jak na venkovním hřišti, natož v hale. Chtěj jsem připomenout, že se dá hokejbal hrát i v zimě na mobilních hřištích. Tady v Chrudimi budou k dispozici dvě. Jedno ve sportovní hale a druhé v přilehlé tělocvičně. Hrát se bude na obou současně systémem 3+1," říká pořadatel turnaje a hokejbalový trenér v jedné osobě Kamil Mlejnek. „Trochu mi přijde, že se z hokejbalu vytratila hravost, proto mě napadlo vyzvat osobnosti tohoto sportu a nechat je hrát na menším hřišti, kde to bude o technice a hlavě a ne tolik o běhání," vysvětluje svůj nápad Mlejnek.

„Jako mezihru připravujeme dovednostní soutěže v nájezdech a rychlosti střel. Myslím, že při kvalitách přítomných hráčů je na co se těšit po všech stránkách," doplňuje za pořadatele Mlejnek s tím, že chybět nebudou ani soutěže pro diváky. Největším lákadlem jsou pochopitelně hokejbalové osobnosti. Moderování celé akce se ujme bývalý juniorský hokejbalový reprezentant Jan Mroviec. Z dalších hokejbalových hvězd, které se objeví přímo na hřišti, jmenujme Libora Topolánka, Daniela Hnízdila a Petra Nováka s Liborem Mašíkem.

Mistři světa

Poslední dvě jména byste našli podepsané pod titulem Mistrů světa z roku 2009 z Plzně. A byl to právě zlatý šampionát z roku 2009, na který Pavel Novák vzpomínal v rozhovoru, který poskytl oficiálním webovým stránkám Českomoravského svazu hokejbalu před blížícím se MS, které se příští rok uskuteční v Pardubicích.

„Myslím, že každý hráč, který byl v týmu, na ten turnaj vzpomíná v dobrém. Bylo o nás skvěle postaráno. Měli jsme opravdu profi servis od ubytování, stravy, přes tréninkové podmínky, rozbory zápasů, přípravu na soupeře, a to nám dalo skvělý základ. Sešel se tým velkých hráčů, dobře namíchaný a hlavně skupina, kterou bavilo být spolu. Hrály se karty, playstation, chodilo se na kafe, probíhaly sázky, soutěže, zkrátka vše, co vytváří pohodu v kabině, bez které to nejde," popisoval atmosféru v týmu jeho tehdejší kapitán Petr Novák.

„Běž a nezklam mě"

„Skvělý byl trenérský tým, Leoš je a bude navždy pro mě hokejbalovým Ivanem Hlinkou. Moc toho nenapovídal, ale co řekl, platilo. Měl skvělý cit na hráče a na to jak je zkombinovat a jak s nimi mluvit. Pamatuju si, jak si mě vzal po druhé třetině semifinále se Slovenskem do trenérské kabiny. V době, kdy jsme prohrávali 2:4 a Slováci dominovali a dali krásné góly, měli jsme hlavu dole a tušili, že je konec. Řekl mi: 'Novas, pamatuješ, jak jsem ti řekl, že budeš kapitán? Tak to bylo proto, aby jsi ve chvíli jako je tato vlétl do kabiny a ty kluky přesvědčil, že to otočíme, pobláznil je. Tak běž a nezklam mě.' Tenkrát se mi klepala kolena, jak u maturity, sám jsem věděl, že taháme za kratší konec, ale zkusil jsem to a ono to vyšlo přesně, jak řekl. V tom byla jeho genialita.

Skvěle ho doplnili trenéři Mašík s Jardou Pavlíkem, kteří dodali odbornost, tréninky a přípravu, takže další zásadní pilíř úspěchu," vybavil si v rozhovoru Novák.
„Pak diváci… Nikdy jsme nikdo nehráli v takové atmosféře a byl to pro nás na jedné straně velký tlak, ale na druhé obrovská výzva. Potom už přišly jen kouzelné zápasy se Slovenskem a s Indií, které se nadosmrti vryly do našich sportovních srdcí," uzavřel Pavel Novák.

Jeho slova jsou zároveň tou nejlepší pozvánkou na sobotní exhibiční turnaj, kde budete moci právě hvězdy jako Petr Novák nebo Jiří Mašík vidět na vlastní oči. Turnaj je součástí propagace blížícího se MS, které budou hostit v roce 2017 Pardubice, může tak být pro natěšené hokejbalové fanoušky tím ideálním předkrmem před hlavním chodem v podobě šampionátu na české půdě.

Akce se koná za podpory Pardubického kraje a Města Chrudim. Na soupisky týmů a jména hráčů, které bude v Chrudimi možné vidět, se zaměříme v dalších dnech.