Sportovní ředitel šestinásobného mistra ligy Era–Packu Chrudim PETR HORÁK je s ligovým futsalem spjat od jeho začátků v devadesátých letech. Nejvyšší soutěž hrál za klub ETA Hlinska, později hrával za celek FC Rváčov, který vznikl přesně před dvaceti lety (31. 3. 1991) a během času se přetransformoval v roce 2000 v současný klub Era–Pack. Petr Horák nám u příležitosti klubového jubilea a v čase čekání na semifinálového soupeře v play off odpověděl na několik otázek.

Čekal jste, že čtvrtfinále skončí jednoznačným výsledkem a že dokonce nedostanete od Slavie ani jedinou branku?
Samozřejmě jsem čekal, že postoupíme, ale neumím říci, jestli jednoznačně. Prostě lehce nervózní jsem byl pouze v prvním zápase, který byl po reprezentační pauze a to u nás v klubu vždycky řešíme v jakém stavu a formě se reprezentanti vrátí.
A to s tou nulou je pro mě osobně pouze statistický údaj, který se přeceňuje. V play-off se rodí různé výsledky, ale důležitý a rozhodující je jen a jen konec a titul. Jestli jste předtím dal o branku víc nebo míň je mě osobně jedno. Je však pravda, že třeba prezident tyto statistiky rád sleduje.
Takže, Slávia byla dobrý soupeř, který už je za námi a ostatní je souhrn našeho snažení a i náhody.

Jak tým zvládá dlouhou přestávku mezi čtvrtfinále a semifinále?
Jak už jsem poukazoval minulou sezonu, play-off je zbytečně dlouhá, rozvleklá soutěž, která díky těmto prodlevám přestává mít spád a stává se pro veřejnost nezajímavou. Era–Pack to zvládá trénováním a čekáním, je to nepříjemné a zbytečné.

Momentálně to vypadá, že do semifinále dostanete soupeře ze čtvrtfinálové dvojice Tango Brno – Bohemians 1905. Koho byste si přál více?

Nevím a je mi to celkem jedno. Snad jen kdyby to byli Bohemians 1905, tak bychom se potkali s naším kamarádem Honzou Herianem.

Do současného kádru Era–Packu přibyl ještě Brazilec Sidney. Jak se vedení klubu líbí jeho pojetí hry?
Sidney hrál zatím pouze tři zápasy z toho dva přátelské, takže hodnotit jeho pojetí hry nebudu. Každopádně je to hráč, který umí změnit herní projev čtyřky, se kterou nastoupí. Nevím, jestli jsem se vyjádřil srozumitelně, takže jednoduše – je dobrý a je v Era–Packu.

Sledujete výkony hráčů, kteří jsou z Era–Packu na hostování v jiných klubech? Je tu možnost, že někdo z nich se v příští sezoně objeví v našem klubu?
Futsal mám rád. Pokud mi to vyjde jedu se podívat i na jiné zápasy než ty naše. Nejblíže je Vysoké Mýto a Pardubice a máme tam na hostování naše hráče, tak jezdím tam. Chci tím říct, že naše uvolněné hráče na hostování vidím za sezónu, jak jen to jde.
Možnost, že se některý z nich ukáže v našem klubu, je každý rok, záleží to na okolnostech a výkonnosti jednotlivých hráčů. Era–Pack začíná sezónu koncem července a do přípravy jsou osloveni všichni hráči. Záleží na ochotě podřídit svůj volný čas tréninku a přesvědčit vedení o svých kvalitách. Nezřídka má hráč problém s nabitým programem a nedaří se mu skloubit své osobní aktivity s klubovými.
Můžu však říci, že jsem s výkony hráčů, které jsem viděl spokojený, ale to mě nepřekvapuje, protože jsou to vesměs výborní futsalisté. Důkazem je i Váchovo a Koudelkovo nakouknutí do reprezentačního „A“ týmu.

Petra Panchartková