„Před startem v Petrohradu jsem si vůbec neuměl představit, jaký očistec mě během cesty čeká. Jsem zvyklý na tvrdé podmínky afrického kontinentu při Rallye Dakar. V Asii mě ale překvapil nejen nesmírně náročný terén, ale i úmorná vedra a extrémní nedostatek odpočinku,“ říká závodník, který skončil v absolutním pořadí na parádním 17. místě. O šest příček v pořadí ho přitom obralo téměř pět a půl hodiny různých penalizací, které leckdy nemají s vlastním závodem nic společného.

Po cestách necestách

Na startu rallye, vedoucí přes ruské hory a bažiny i přes pouště a stepi Kazachstánu a Číny, bylo celkem sedmdesát účastníků. Ze dvou čtyřkolkářů dojel ale do cíle v Pekingu pouze sympatický rodák z Heřmanova Městce.

„Denně jsme překonávali nějakých sedm set kilometrů. V závodním tempu, po cestách necestách. Odpočinek prakticky žádný – po dojezdu etapy se totiž musíte postarat v prvé řadě o svůj stroj. Čas na odpočinek vám také odkrajují překonávaná časová pásma.Viděl jsem závodníky, kterým se o mašiny staral tým. Jezdci sami padali únavou na zem a rovnou usínali,“ popisuje náročný závod.

Yamaha „šlapala“

Josef Macháček měl leckdy chuť zařadit se mezi vozy doprovodu a projet si trasu jen tak, bez vyčerpávajícího boje o každou vteřinu v cíli. „Ale jsem rád, že jsem to nevzdal. V sedle čtyřkolky jsem už v minulosti dvakrát objel zeměkouli, a přesto mě to stále baví. Já už vlastně jenom překonávám hranice lidských možností,“ směje se.

Prvního celodenního odpočinku si jezdci užili až jedenáctý den rallye. „Naštěstí mně báječně šlapala čtyřkolka, a tak jsem se nemusel stroji věnovat od rána do večera,“ chválí Macháček svou Yamahu Banschee „Raptor“.

Osud je osud

Rallye napříč asijským kontinentem letos tragicky poznamenala smrt dvou jezdců. „Na náladě vám to nepřidá. Ale možná si pak dáváte o to větší pozor. Bacha si musíte dávat i na dravě jedoucí kamiony, pro které představuje moje čtyřkolka jen nepatrnou překážku v cestě. Někteří jezdci se s vámi proto moc nemažou,“ vybavuje si Macháček okamžiky několika nepříjemných kolizí.

Dojem? Zvláštní…

Veterán mnoha motoristických soutěží se kromě závodění snaží pozorovat i život kolem sebe. „Říkám to nerad, ale Rusko na mě neudělalo dobrý dojem. Podezíravost a byrokracie, na každém kroku dohadování o kdejakou hloupost. Třeba o pár deci benzinu, který vám při tankování pumpaři vybryndají okolo nádrže. A všichni jsou hrozně důležití – nebo se tak alespoň tváří. To Kazaši nebo Číňané jsou z jiného těsta,“ uzavírá Josef Macháček.

Závodník teď přemýšlí jakou metu by v sedle čtyřkolky ještě pokořil. Láká ho i několik tisíc kilometrů dlouhá Jihoamerická rallye, která se uskuteční na území Chile a Argentiny.