Rabbitohs – Beroun 32:0 (18:0)

Za chladného a deštivého počasí se mohli přítomní diváci těšit na tradičně tvrdou kontaktní hru a vypjaté souboje.

Z počátku vyrovnané utkání se postupně začalo obracet ve prospěch domácího týmu, což kromě dobré formy Rabbitohs podpořila i absence několika opor Berouna. Svoji daň si jistě vybrala i únava, jelikož hosté přijeli s malým počtem hráčů k prostřídání.

Již po prvním poločase vedli Chrudimští 18:0, navíc po změně stran stihli Rabbitohs skóre ještě navýšit. Zápas nakonec musel být pro zranění hráče Berouna a příjezdu rychlé záchranné služby předčasně ukončen.

Výsledné skóre se ustálilo na konečných 32:0 a domácí tak mohli slavit úspěšný vstup do sezony. Na tribunách se i přes velice nepříznivé počasí objevilo na 150 diváků.

Skórovali: Zbyněk Horník 12 bodů (2 x 4 + 2 kopy), Tomáš Řičica 6 bodů (4 + 1 kop), Vít Rejda 6 bodů (4 + 1 kop), Patrik Koliska 8 bodů (2 x 4 a bez konverze). Vysvětlení – položení do try zony je za 4 body, poté se kope na „háčko" a proměněný kop (tzv. konverze) je za další 2 body.

Pavlík: Chceme minimálně obhájit stříbrnou medaili!

Chrudim - Přestože se o tom zatím na stránkách našeho Deníku příliš nepsalo, v městě působí již šestým rokem ragbyový klub, který vstoupil v neděli již do své páté mistrovské sezony. A tak jsme si pozvali k rozhovoru hrajícího místopředsedu klubu Miroslava Pavlíka, se kterým jsme si popovídali o nadcházejícím ročníku, ale třeba i o změně názvu klubu a podobně.

Začněme od začátku. Představte čtenářům trochu váš klub.

Klub jsme založili pod jménem Angels Chrudim v roce 2010 a po cca půlročním trénování jsme přihlásili soutěž. Takže za sebou máme čtyři soutěžní ročníky, když v tom předposledním se nám podařilo postoupit na první divize. V ní působí osm mančaftů, které se spolu střetávají každý s každým doma venku a my jsme loni skončili na krásném druhém místě, takže letos vlastně budeme obhajovat stříbro. Jen pro zajímavost doplním, že první byl Beroun a třetí Hradec Králové.

Kde trénujete a kde vůbec máte domácí stadion?

Trénujeme dvakrát týdně na ploché dráze, a to s míčem a techniku hry. K tomu máme jednou týdně společný silový posilovací trénink. K tomu má ale samozřejmě každý hráč svoje individuální běhací tréninky a posilovnu. Takže když to tak shrnu, ten, kdo se tomu opravdu věnuje, trénuje šestkrát týdně.

Domácí prostředí na mistrovské zápasy pak máme na stadiónu bývalého AFK v areálu V Průhonech, kde hrajeme podle počasí buď na přírodní nebo umělé trávě.

Na AFK? Tam přece chybí ragbyové branky, pověstné „háčko"?

Nebojte, vše máme vymyšlené :-) Na fotbalové branky přiděláváme před zápasem takové trubky, takže si háčko vybudujeme uměle. Kdyby náhodou někde nebylo, tak se to dělá tak, že stojí dva čároví rozhodčí za brankou a pozorují, jestli míč přeletí pomyslné vytyčené území či nikoliv. Zkrátka fotbalová branka to háčko simuluje. Není to sice standardní rozměr, ale pro naše potřeby to splňuje účel.

Slyšel jsem, že na vás chodí i docela dost diváků?

To jste slyšel správně. Z minulého roku máme rekord na domácím zápase okolo šesti stovek lidí. Ten den se hrál nahoře Za Vodojemem fotbal a bylo na nás víc diváků než na něm!

Váš klub se založil pod názvem Angels Chrudim, proč přišla změna na Rabbitohs?

Tato změna přišla již v roce 2013. Když jsme totiž v tomto roce hráli o postup do první divize, byl se na tomto zápase podívat manažer klubu South Sydney Rabbitohs, což je australský klub, který tam má ve světě ragby league jméno jako třeba Real Madrid ve fotbale. Mimochodem třeba loni vyhráli tamní nejvyšší soutěž a majitelem klubu je známý herec Russell Crowe, kterého určitě každý zná z filmu Gladiátor. No a tomu manažerovi se hrozně líbilo, jak nadšenci v Čechách, kde přece jen ragby nemá takové kořeny, hrají. Proto nás později oslovil s tím, že uděláme spolupráci. Museli jsme se sice přejmenovat na Rabbitohs Chrudim , ale oni nám dodávají sponzorsky dresy a máme několik dalších výhod. Hlavně nám pomáhá to, že když si natočíme trénink, jejich trenéři nám jej hodnotí a komentují.

Kolik máte v současnosti v kádru hráčů?

Tady je to komplikovanější. Chrudimských ragbistů máme třináct, a to je vzhledem k tomu, že se ve třinácti lidech i hraje, hodně málo. Proto jsme se před loňskou sezonou spojili s Pardubicemi a vystupujeme pod jedním názvem Czech Rabbitohs. Samozřejmě proto rádi do svých řad přivítáme nové zájemce. Stačí, když si najdou naše stránky na facebooku, kde máme kontakty, nebo stačí, aby mi zavolali na telefon 774 866 909 a pak už se spolu nějak domluvíme. Kluci, kteří se nám přihlásí ani nemusí mít bůhvíjakou fyzičku či „postavu". Všechno přijde s tréninkem a navíc se nám hodí na různé ; posty ve hře různé typy hráčů. Hubení, silnější, atletičtí. Ragby je pro každého!

Vy máte ve svém kádru i několik reprezentantů.

V tuto chvíli jsou to dva. Vít Čáslavka byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem sezony 2014. V juniorech se pak stejného ocenění dostalo Patriku Koliskovi. Oba jsou nyní členové úzkého kádru reprezentace a příští měsíc mají jet k mezinárodnímu střetnutí do Dánska. Navíc oba dostali nabídku od anglického klubu Sharlston Rovers jít k nim hostovat. Nejedná se tedy o profesionální klub, myslím že jde o třetiligový tým, ale jsou pro ně ochotni najít jim práci, bydlení a vzít je do týmu.

Mě zaráží ještě jiná věc. V Přelouči hrají také první ligu, ale s vámi ne?

To je jednoduché. V Přelouči hrají ragby union, zatímco my působíme v ragby league. To jsou dva rozdílné druhy ragby, která mají trošku odlišná pravidla. Největší rozdíl je asi v tom, že my hrajeme ve třinácti lidech, ragby union se hraje v patnácti. Další, což asi divák hned pozná, je to, že když se udělá takzvaný mlejn, tak v unionu se přetahují, my ne. My se jen chytneme a držíme se, takže ten kdo rozehrává má větší výhodu. Další poměrně velký rozdíl je, že když hráč běží s míčem, protihráč jej může šestkrát složit na zem. Když se mu to šestkrát povede, dostává míč soupeř. V ragby union je to tak, že dokud jim neseberou míč, tak je pořád můžou skládat. Jinak hrací doba 2 x 40 minut je shodná.

V neděli začala sezona, a hned proti mistru ČR. Jak jste na ni připraveni?

Přes zimu jsme jeli hodně silové tréninky, teď už pilujeme taktiku s míčem, tak uvidíme… Já věřím, že jsme připraveni dobře, ale vše ukáže až sezona. Cíl je ale jednoznačný, minimálně obhájit stříbrnou medaili!

Díky za rozhovor, ať se daří.

RADEK PECINA