Rallye Dakar byla odstartována. Už potřetí za sebou v Jižní Americe, kde letos na piloty aut, motorek i kamionů čeká více než 9 500 kilometrů. Dnem D byla sobota. Především pro diváky. Jak to? Měli šanci vidět všechny stroje na startu. A že to byla show.

Milion lidí na startu

Malí i velcí prostě nemohli na startu chybět. V ulicích hlavního města Argentiny se sešly desetitisíce lidí. Nejen si užít tu známou vůni benzinu. Ale hlavně povzbudit jezdce před jejich 16denní poutí.

Podle oficiálních stránek se v Buenos Aires prý shromáždilo až milion lidí. Kolem nich projelo 407 strojů včetně dvanácti českých posádek.

Miliony putují do kasy

Tak sledovaný závod je pro Argentinu (a pro Chile) dost zajímavý i po finanční stránce. Argentinský ministr pro cestovní ruch Enrique Meyer uvedl, že Dakar by měl zemi přinést asi 140 milionů eur (v přepočtu 3,5 miliardy korun).

Všichni si jen přejí, aby se neopakoval loňský rok. Tedy co se týče neštěstí. Hned na začátku závodu v roce 2010 zemřela jedna divačka.

Skandál u Němců

Letošní první dny jsou spíše ve znamení Volkswagenu. V hlavní roli vystupuje šéf týmu Kris Nissen.

Tento muž, který u VW vede celé oddělení motorsportu, se totiž dostal pod palbu kritiky. Je podezřelý, že sexuálně obtěžoval ženy. Někdejší dánský závodník navíc nemá zrovna dobré „reference“.

Kritizují ho doma i venku – například první ženská vítězka Dakaru Jutta Kleinschmidtová tvrdí, že se nevhodně choval k ženám. To navigátorka Tina Thörnerová ze Švédska dokonce tvrdí, že ji Nissen vyzýval, aby mu sáhla mezi nohy, aby „cítila, co tam má opravdový chlap“.

Sainz myslí na konec

Právě barvy Volkswagenu hájí i Carlos Sainz. Legendu motoristického sportu asi není třeba představovat. Vyhrál dva tituly v rallye, celkem 97x se objevil na stupních vítězů. A loni vyhrál i Dakar.

Teď ovšem španělský pilot, jenž za rok oslaví padesátiny, odtajnil, že už myslí na konec kariéry. Proč ještě nehrozí odchodem do důchodu? Závod si oblíbil. „Když to srovnám s Afrikou, tak Dakar v Jižní Americe je zajímavější díky své různorodosti terénů,“ řekl obhájce titulu.

Coma a Despres

Jako vůbec první závodník vyrazil do ostrého boje Marc Coma ze Španělska. Motocyklový šampion z let 2006 a 2009 sice dojel jako první do cíle, přesto svým časem nevyhrál a zaostal i za velkým rivalem Cyrilem Despresem.

Josef Macháček a Martin Plechatý na yamahách vévodí po úvodní etapě Rallye Dakar pořadí v kategorii čtyřkolek. Vítěz závodu z roku 2009 Macháček z Konopáče u Heřmanova Městce vede o 66 sekund, na třetím místě ztrácí Argentinec Sebastian Halpern přes tři minuty.

(jůz)