Aleš Loprais s tatrou měl na trati potíže, musel svůj kamion opakovaně opravovat a nabral velkou ztrátu. Vítěz dvou etap v kategorii kamionů měl v úterý technické problémy s turbodmychadlem. Kvůli nim neprojel povinné body na trati a byl ze soutěže vyloučen.

Více čtěte ZDE!

Loprais se v úvodu 235 km dlouhého měřeného úseku držel na třetím místě za ruskými kamazy, ale po 77 kilometrech jeho tatra zůstala stát. Opravou ztratila česká posádka více než hodinu času. Navíc musela znovu zastavit na 110. kilometru a podle informací České televize řešit problémy s turbodmychadlem.

Nejlepšího výsledku v dosavadním průběhu soutěže dosáhl další český zástupce v kategorii kamionů Vlastimil Vildman s liazem, který dojel devátý o 50 minut za vítězným Rusem Firdausem Kabirovem.

Lopraise čeká po pondělním poklesu z druhé na třetí příčku mnohem větší pád v průběžném pořadí. Do jeho čela se vrátil Kabirov, jenž má čtyřminutový náskok před šestinásobným vítězem Vladimirem Čaginem.

V kategorii automobilů si dojel pro páté dílčí prvenství v letošní soutěži Španěl Carlos Sainz. Z manka na vedoucího Katařana Násira Attíju ukrojil necelé dvě minuty, oba jezdce Volkswagenu nyní dělí 3:18 minuty.

Na motocyklu byl nejrychlejší Američan Jonah Street, který vybojoval druhé etapové vítězství v kariéře s náskokem více než tří minut. Celkově však ztrácí téměř čtyři hodiny na vedoucího Španěla Marka Comu, který byl tentokrát devátý. Stěžoval si, že startoval v mlze, což mu ztížilo navigaci.

„Naše první skupina jezdců se ztratila. Zahnuli jsme doprava, když jsme neměli. Když jsem se vrátili zpátky, druhá skupina nás dojela. Byl to chaos,“ konstatoval Coma, který však přišel jen o minutu svého náskoku v celkové klasifikaci na obhájce prvenství Francouze Cyrila Desprése. Street připustil, že mu nahrálo, že startoval až ve třetí skupině. „Je to paráda, prostě paráda,“ radoval se Američan.

Středeční etapa vrátí účastníky Dakaru do And a na argentinské území. Trasa měří 862 km, měřený úsek tvoří 176 kilometrů.

Rallye Dakar - 9. etapa: Copiapó - Copiapó (270 km celkově/235 km měřené úseky):

Automobily: 1. Sainz, Cruz (Šp./Volkswagen) 2:14:37, 2. Attíja, Gottschalk (Katar, Něm./Volkswagen) -1:56, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Volkswagen) -9:02. Průběžné pořadí: 1. Attíja 30:56:25, 2. Sainz -3:18, 3. De Villiers -55:51.

Motocykly:
1. Street (USA/Yamaha) 3:06:56, 2. Verhoeven (Bel./BMW) -3:38, 3. Casteu (Fr./Sherco) -3:40,…38. Pabiška (ČR/Yamaha) -32:05. Průběžné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 35:32:56, 2. Després (Fr./KTM) -8:14, 3. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) -23:33, …30. Pabiška -8:04:29.

Čtyřkolky: 1. A. Patronelli (Arg./Yamaha) 3:43:27, 2. Macháček (ČR/Yamaha) -5:21, 3. Laskawiec (Pol./Yamaha) -10:15. Průběžné pořadí: 1. A. Patronelli 43:28:41, 2. Halpern (Arg./Yamaha) -1:16:23, 3. Macháček -2:44:09.

Kamiony:
1. Kabirov 2:45:21, 2. Čagin -7:38, 3. Nikolajev (všichni Rus./Kamaz) -14:50. Průběžné pořadí: 1. Kabirov 35:30:48, 2. Čagin -4:11, 3. Nikolajev -2:03:51.