Byla to pro vás opravdu náhražka za Evropu?
Tak trochu. My jsme první ročníky Grand Prix sice v minulosti hráli pravidelně, ale právě kvůli mistrovství Evropy jsme v Brazilii už asi šest sedm let nebyli. Měli jsme být ale raději ve Slovinsku.

Podle statistiky jste historicky na čtvrtém místě v počtu utkání za národní tým, s gólmanem Gerčákem jste už osamocení v současné reprezentaci. Je pro vás start za národní tým pořád výzvou a poctou?
Pro mě to byla velmi motivující pozvánka, protože jsem věděl, že Brazílie bude mít nejsilnější možný tým. Evropské soutěže byly přerušeny a všichni Brazilci přijeli domů. To je pro mě měřítko. Uruguay známe, ale také s ní nehrajeme každý den, takže to byly zápasy, na které jsem byl zvědavý. Je to reprezentace a každý zápas za ni má svoji hodnotu.

Brazilců figuruje v evropských soutěžích mnoho. I vy máte v Chrudimi brazilské spoluhráče. Byl jste zvědavý na porovnání jejich hry v Evropě a za národní tým?
Já je většinou znám z mezinárodních klubových soutěží, které hrajeme s Chrudimí. Znám Brazilce v Barceloně, v Realu, znám ty, co hrají v Rusku. A jejich úroveň je vyšší i než mých spoluhráčů v Chrudimi. To je měřítko. Proto jsou zápasy za nároďák proti takovým soupeřům důležité.

Váš klubový trenér Brazilec Felipe Conde je pověstný svou náročností. Do cesty vám staví dílčí a velmi detailní překážky, které musíte překonávat. Asi se jedná o smysluplnou cestu, že?
Mně se na turnaji hrálo hodně dobře, zápasy s Brazilci byly na vysoké úrovni a já jsem si potvrdil, že chrudimská cesta je správná. Ti nejlepší hráči jsou zvyklí hrát těžké zápasy týden co týden, zatímco my v naší lize těch vyloženě těžkých duelů nemáme tolik. Proto po nás trenér chce, abychom jeho způsob hry byli schopní praktikovat nejen po celý zápas, ale několikrát za sebou. Nejsme na ty opravdu těžké zápasy zvyklí, v lize jsou třeba tři, další tři v poháru mistrů a to je všechno. Velcí světoví hráči jsou zvyklí mít za sezónu třicet čtyřicet takových utkání. A když k tom přidáte, že na téhle úrovni hrají sedm osm roků, tak ta jejich kvalita je už někde jinde.

Trenér národního týmu Tomáš Neumann při hodnocení turnaje řekl, že jste hrál srovnatelně s Brazilci a možná i lépe. Ve finále jste s ,,kanárky“ prohráli 2:4. Bylo vás tam pět futsalistů z Chrudimi. Určitě se dá mluvit o skvělé vizitce tréninkové práce v klubu…
Jsem na ten tým hrdý. Právě v těch utkáních s Brazilci se ukázalo, že jsme jim byli silným protivníkem a chvílemi i vyrovnaným. Zdaleka nehrajeme tolik těžkých zápasů, ale přesto jsme jim dokázali jak kondičně, tak i technicky konkurovat. Mluvíme o našem národním týmu, ale vy jste se ptal na náš chrudimský systém. Opravdu vidím, že naše pracovitost a příprava právě na ty těžké a opakující se zápasy je správná.