V minulosti se v Chrudimi hrála řada mládežnických soutěží, vše ale skončilo před osmi lety. Navázat na předchozí úspěchy na republikové úrovni nebude jednoduché. Mužem, který se o zrestartování mládežnického systému u chrudimského Jokeritu zasadil, je Ondřej Špulák. A ze slibného začátku má velkou radost.

Kdo ví, třeba se jednou budou na chrudimském betonu u plovárny prohánět nadějné talenty, které to dotáhnou například na trenéra české reprezentace. Stejně jako Jiří Mašík, který taktéž válel v dresu chrudimského Jokeritu.

Co vás vedlo k tomu založit v Chrudimi mládežnické týmy?

Prvotním impulsem k obnově mládeže byl můj syn, který miluje hokej. Po skončení hokejové sezony koncem března, jsem si tak nějak říkal co budeme dělat dál. Napadlo mě zkusit hokejbal. S nápadem jsem se svěřil pár rodičům, kteří jako já, řešili podobný problém. Odezva byla překvapující. A díky rodičům a dětem jsme se scházeli v slušném počtu, až jsme zkusili první turnaj v Hradci Králové. Po skončení nám bylo jasné, že to nebyl poslední turnaj

Jaký je o dětské tréninky zájem?

Za mě až nečekaný (směje se). Každý trénink přijde někdo nový. Snažíme se děti zaujmout hlavně hrou jako takovou. Součástí tréninku jsou i jiné aktivity, kupř. rozcvička. Ale naším cílem je, aby si děti vyhrály, aby je to bavilo. Tréninky jsou v sobotu od 9:00 a pondělí a středa od 17:00. Naše aktivity směřuji primárně jako víkendovou zábavu. A v sobotu k nám chodí asi nejvíce dětí. Začínáme v 9:00 a když děti hra baví, končíme třeba až ve 12:00.

Jak těžké je sehnat děti, když v okolí jsou kvalitní celky, které mají velmi hojnou mládežnickou základnu a kvalitní podmínky pro výchovu dětí?

Nevnímáme ostatní kluby jako konkurenci, spíše jako partnery pro to, aby se děti nenudily a aby sportovaly. Se synem jsme kdysi hledali aktivní sportovní vyžití v kolektivu o víkendu. Nic podobného jsme v nabídce nenalezli, proto jsme s rodiči založili resp. obnovili mládež v Jokeritu, kdy se rodič nemusí doslova honit z práce, aby dal syna či dceru na kroužek.

Co vás čeká v nejbližších týdnech?

Momentálně je v plném proudu příprava na dětský den na Jokeritu v sobotu 25. května od 13:00, kdy budou připraveny zajímavé atrakce, včetně brankářů, nafukovací střelnice atd. Pro účastníky máme připraveny i nějaké odměny. Jen bych rád poprosil díky stoupajícímu ohlasu, aby si děti vzaly vlastní hokejky pokud je to možné, samozřejmě v omezeném množství máme k zapůjčení. Další akcí je turnaj v Pardubicích, kde plánujeme postavit již dva týmy a v neposlední řadě se chystáme uspořádat turnaj u nás v Chrudimi (ulice U Valchy) turnaj dětí ročníků 2010 a mladších, organizovaný Českomoravským hokejbalovým svazem. Dorazit by měly i týmy z Královehradeckého kraje.

Petr Dejnožka