V letošní sezoně mají atleti AFK Chrudim nakročeno k prvenství v krajském přeboru družstev. K největším oporám tohoto kolektivu patří Jaroslav Losenický, který mimo jiné dokázal ve třetím kole této soutěže vyhrát výšku, dálku i trojskok. S úspěšným atletem (nar. 25. 11. 1981) jsme si povídali nejenom o této úspěšné sezoně.

Kdy jste začínal s atletikou a kdo vás k ní přivedl?
Pocházím ze sportovní rodiny, kdy máma i táta byli nejen tělocvikáři, ale i aktivní atleti, takže na stadionu jsem se potuloval už od brzkých let. Nicméně moje dráha atleta začala nástupem do sportovní třídy na ZŠ U Stadionu.

Jaké jsou vaše osobní rekordy?

Tak nejhodnotnější je určitě rekord ve výšce – 207 cm. Bylo to při krajském přeboru jednotlivců v hale v roce 2001. Předtím jsem měl skočeno 199, takže zlepšení to bylo celkem razantní. Tenkrát s námi skákali i skokani z pražských klubů a od jejich trenérů jsem obdržel pár technických rad, které nakonec vedly k tomuto osobáku. Tímto výkonem jsem si splnil tajný cíl a sice překonat oddílový rekord, který do té doby držel Martin Dalecký s 206 cm. Takže to o fous vyšlo.V dálce a trojskoku jsem svoje rekordy zas až tak nesledoval, to jsou disciplíny spíš doplňkové, které dělám kvůli bodům pro družstvo. Třeba trojskok jsem netrénoval nikdy.

Kdo je vaším trenérem a jak často trénujete?

Na sportovce mě trénoval Karel Fiedler, kupodivu jeho nejsilnější disciplína – tyčka, mně nikdy moc nešla. Tenkrát jsem atletiku trénoval 3× týdně a k tomu ještě 2× týdně basket. Nicméně poté co jsem začal studovat na VŠE v Praze nebylo na trénování moc času, a tak je tomu i dodnes. V Praze sice bydlím kousek od stadionu Slavie, ale trénovat jsem tam vydržel jen půl roku, než přišlo první zkouškové období. Takže v současnosti již 7 let atletiku moc netrénuji, ale na závody každý rok jezdím, a vždycky se na závodnickou sezónu těším.

Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Tak na poli atletiky je to určitě osobák ve výšce, díky kterému jsem se mohl i zúčastnit mistrovství České republiky. Bohužel se mi na takto prestižních závodech moc nedařilo, ale byl to skvělý pocit, když jsem se na stadionu pohyboval mezi českou atletickou špičkou.

Jaké jsou vaše výkonnostní cíle?

Vzhledem k tomu, že již aktivně netrénuji, tak mé cíle nejsou tak vysoké jako za mladých let. Ve výšce jsem spokojen, když skočím 190 cm, v dálce letět přes 6 m, no a u trojskoku jde hlavně o to se nezranit a přežít.

Chrudim vyhrála všechna tři červnová kola KP a má již prakticky jistou účast v kvalifikaci o 2. ligu. Jak velká je podle vás šance na postup?
Chrudimská atletika patří do druhé ligy. Je škoda, že se zde před pár lety vytvořila negativní atmosféra uvnitř klubu, která vedla k odchodu běžců pod vedením Míry Wastla, mezi kterými byl i můj bratr Jakub. To byla celkem citelná rána, díky které jsem spadli do KP. V současnosti je náš tým velice silný v technických disciplínách (tyčka, výška, koule, atd.), kde se nám daří získat dostatečný počet bodů na pokrytí ztráty z běžeckých disciplín. Pevně věřím, že se nám naši slabinu podaří eliminovat i v kvalifikaci a že se vrátíme zpátky do 2. ligy. K tomu ovšem bude zapotřebí maximální účast nejen současných, ale i bývalých atletů.

Pokud Chrudim postoupí, má na to, aby se udržela?
Na udržení určitě máme!

Nepomýšlíte na možnost závodit za některý oddíl v 1. lize? Nebo dokonce zkusit extraligu?

Tak kdysi se mluvilo o tom, že bych měl jít do Pardubic, ale já na toto téma osobně s nikým z Pardubic nemluvil. Jen občas když potkám Míru Wastla, tak zmíní, že Pardubice potřebují skokana, ale toho potřebují už pěkně dlouho. Osobně nemám v plánu na stará kolena něco měnit a Chrudim opouštět. Zejména teď, když ji chci svými výkony pomoci k návratu do II. ligy. Co tak ale sleduji výkony ve vyšších soutěžích, tak ve výšce bych v 1. lize dokázal nějaký bod pro družstvo získat.

A co mimosportovní život?

Co se týče soukromého života, tak jsem dlouhodobě šťastně zadaný a s přítelkyní Míšou jsme se po absolvování VŠE rozhodli zůstat nadále v Praze. Vzhledem k oboru, který jsem vystudoval, jsem hledal uplatnění ve finanční sféře, a tak v současnosti pracuji jako privátní bankéř v jedné renomované bance.

Chcete něco říci závěrem?
Snad jen vyslat určitý apel na atlety, kteří už na závody nejezdí, aby oprášili tretry a přišli nám pomoci vrátit chrudimskou atletiku do 2. ligy. Každý bod se počítá a nikdo nemůže předem vědět, zdali se mu nepodaří získat onen bod, který vše rozhodne. Takže doufám, že na kvalifikaci vypravíme plný autobus.

Děkuji za rozhovor.

Zdeněk Jirásek