Start je nakopl

První rozhodující krok v boji o postup do I. ligy udělali chrudimští šachisté v 1. kole, kdy se v domácím utkání střetli s družstvem Pandy Rychnov nad Kněžnou, která měla díky podpoře tří polských šachistů stejné ambice. Po napínavém průběhu rozhodl zápas nejzkušenější domácí borec Zdeněk Pokorný, který v poslední hrané partii doslova přetlačil v koncovce Zbyňka Ringla.

Chrudimští pak s tříbodovým náskokem vyhrávali stejně jako Rychnov nad Kněžnou až do devátého kola. V pozadí jako třetí čekali na svoji příležitost hráči z Vysokého Mýta. V nešťastném 9. kole Chrudim podlehla mladému ambicióznímu družstvu ze Sokola Lázně Velké Losiny a umožnila tak konkurenci z Rychnova dosáhnout na prvé místo. K velké radosti se dozvěděli, že i Rychnov v souboji nervů podlehl svému konkurentovi z Hradeckého kraje Slávii Hradec Králové „B".

Překvapení sestavy

A v tuto chvíli dostali šanci k postupu hráči z Vysokého Mýta, kteří se utkali v přímém boji v 10. kole s Chrudimí a 11. kole s Rychnovem nad Kněžnou. V případě obou vítězství by pak Vysoké Mýto postoupilo do 1. ligy. Tomu odpovídaly sestavy obou družstev ve Vysokém Mýtě. Chrudimští poprvé nastoupili v základní pětce a na dalších šachovnicích vynechali Hlaváčka s Komárkem, kteří tak nešťastně prohráli s Velkými Losinami. Za Chrudim nastoupil k překvapení domácích i Jakub Lahner, který se vrátil ze Saúdské Arábie, kde pracuje. Po velmi napínavém průběhu se z vítězství 3,5:4,5 nakonec radovali hosté z Chrudimi. Tím odskočili od svých pronásledovatelů o 4 body, a tak ani poslední kolo již nemělo vliv na jejich postup do 1. ligy. Rychnov nad Kněžnou totiž opět prohrál, tentokrát s Lázněmi Velké Losiny.

V posledním kole Chrudim dala příležitost zahrát si i náhradníkům, ale i přes to vyhráli s 2222 Polabinami „C" 5:3. Vysoké Mýto remizovalo po boji s Rychnovem 4:4, a tak velký náskok 6 bodů chrudimských šachistů sice vypadá impozantně, ale byl to velmi vydřený postup.

Čtyři stihli všechno

Za Chrudim všech 11 utkání odehráli jen čtyři hráči. Hostující Michal Novotný z Pardubic získal na druhé šachovnici krásných 7,5 bodů, kapitán Pavel Němec 8 bodů, Radek Bujnoch 8,5 bodů a Jiří Malivánek dosáhl absolutně nejlepšího výsledku 9 bodů!

Na první šachovnici Jiří Tůma odehrál 6 zápasů a získal 2,5 bodu. Na třetí desce Zdeněk Pokorný měl 2 body ze čtyř a s Jirkou Tůmou prakticky vytvořili virtuálního jednoho hráče, který odehrál 10 utkání. Oba svými body velmi přispěli v rozhodujících utkáních proti Rychnovu a Vysokému Mýtu. Vratislav Jarábek díky svému pracovnímu zaneprázdnění odehrál jen 5 zápasů a získal 2 body. Spolu s hostem z Pardubic Jakubem Lahnerem opět vytvořili jednoho virtuálního hráče a odehráli 10 utkání. Na páté šachovnici kapitán Pavel Němec získal krásných 8 bodů z 11 možných a byl čtvrtým nejlepším hráčem v soutěži. Vadu na krásném výsledku kalí nešťastná prohra v posledním zápase. Letos se nedařilo Robertu Hlaváčkovi, který vybojoval 2,5 bodu z 8 možných, hlavně prohra ve vyhrané pozici s Velkými Losinami ho bude dlouho mrzet. Hostující Jakub Lahner bohužel pro Chrudim odehrál jen 5 utkání se ziskem 4 bodů. Opora týmu Radek Bujnoch získal druhý nejlepší individuální výsledek v soutěži se ziskem 8,5 bodu. Davida Komárka bude ještě dlouho strašit nešťastná prohra v remízové pozici proti Velkým Losinám, ale 6 bodů z devíti je pěkný výsledek. Z náhradníků se zaskvěl předseda oddílu Jaromír Krys s 100% ziskem 2 body ze dvou. David Onderek hrál jen jednou a prohrál, Petr Koníček získal 0,5 bodu ze dvou a Magdaléna Komárková měla 50% úspěšnost, tj. 1 bod ze dvou. Do žádného zápasu tentokrát nezasáhl Pavel Petrovič.

Chrudimské šachisty tak čeká v sezoně 2013/14 první liga, která se svou výkonností prakticky v současné době rovná extralize, kterou chrudimští hráli před 14 lety! Z toho vyplývá, že v současné sestavě nás bude čekat těžký boj o udržení.