Nejdříve se rozehrával vjarním chrudimském turnaji Memoriálu MUDr. Josefa Kudelky, kde se dělil o 4. až 6. místo se ziskem 4,5 bodu společně se zkušenými prvotřídními hráči jako jsou Zbyněk Linhart a Jan Mrha. Zvítězil Pavel Němec (8 bodů), před Krysem Jaromírem ml. (7,5 bodů) a Tomášem Kohoutkem (6,5 bodu).

Potom si odskočil na populární mezinárodní turnaj CzechOpen 2007, Pardubice, 21. - 28. 7. Ve vedlejší skupině „D“ švýcarsky hraného turnaje Jakub nakonec získal 5 bodů a obsadil pěkné 92. místo. Škoda jeho zaváhání v posledním kole. Vyhrál Rivera zNěmecka (8,5 bodu) před Sokolovou zRuska (8 bodů) a třetím Hrynkiewiczem z Polska (7,5 bodu). Celkem hrálo 280 hráčů.

 

A nakonec přišla první skutečná zkouška ohněm - Mistrovství Evropské Unie mládeže vRakousku- Mureck u Gratzu, 1. - 9. 8. Na turnaj odjel poprvé sám s„cizí“ výpravou zFrýdku-Místku, a proto jsme byli zvědaví, jak se stouto skutečností psychicky vyrovná.V turnaji H10 o celkovém počtu 46 hráčů se Jakub Půlpán umístil na krásném 3. až 5. místě. Vedlejší hodnocení mu připsalo tolik nepopulární bramborovou medaili za čtvrté místo. Jakub celkově získal 6,5 bodu, když podlehl jen pozdějšímu vítězi z Maďarska Antalu Tiboru, který získal 7,5 bodu. Druhý skončil rumunský reprezentant Gheorghiu Calin s 7 body.

 

Tento turnaj byl dobrou zkouškou před nadcházející podzimní Mistrovství Evropy mládeže vChorvatsku, kde oproti turnaji Evropské unie přibudou velmi silní hráči zvýchodní Evropy a zbývalé Jugoslávie.

 

Všechny tři turnaje byly mnohem silnější než Jakubovo průměrné současné ELO, a tak se dá očekávat, že na ELO listině v září dosáhne hranice 1800 bodů (1900 ELO = I. VT), což je vjeho kategorii vČeské republice velmi slibné.