A nevedl si vůbec špatně, o čemž svědčí konečné krásné sedmé místo. Nastal tedy nejvyšší čas na rozhovor s trenérem mužstva

JIŘÍM CHLÍBKEM

.

Sezonu asi nemůžete hodnotit jinak, než jako úspěšnou?
No určitě, řekl bych nadmíru úspěšnou. Náš předsezónní cíl byl jednoznačný, udržet II. ligu. A to se nám nejen podařilo, ale dokonce jsme jej konečným sedmým místem ještě překročili. Přiznám se, že jsem s tímto umístěním vůbec nepočítal.
Jak byste shrnul výkony týmu?
Samozřejmě vzhledem k již výše zmíněnému je hodnotím jenom kladně, i když měly někdy kolísavou tendenci. Jeden den jsme podali na druhou ligu nadmíru dobrý výkon a druhý jsme se nevyhnuli třeba i propadáku. Ty ale přičítám zejména tomu, že většinu našeho kádru tvoří mladí kluci, kteří ještě nemají takové zkušenosti, aby se vyrovnali borcům, kteří proti nim nastupovali.
Konkrétně si teď z hlavy vybavíte, o jaké vydařené i nevydařené zápasy se jedná?
Tak z těch, na které bych klidně rád zapomněl, jsou to střetnutí ve Svitavách a v Nymburku. I když třeba tam proti nám místní rezerva postavila tři hráče z Mattoni ligy a to bylo velmi znát, to se špatně hraje. Z těch úspěšných uvedu určitě utkání v Liberci, které bylo vlastně takovým odrazovým můstkem k záchraně. Pak jsme zahráli dobře i na Tesle Pardubice, kde jsme v derby vítězství vůbec nečekali. Doma jsme pak excelentně odehráli třeba zápas s Poděbrady. Ale obecně vzato bych řekl, že my jsme doma skoro pokaždé podali dobrý a kvalitní výkon.
Váš tým může mít před sebou skvělou budoucnost, kromě tří čtyř starších hráčů jej vlastně všechno tvoří mladíci.
To je právě to, co teď řešíme. V posledním střetnutí sezony doma s Teslou, kdy už bylo o naší záchraně rozhodnuto, jsem nechal hrát jen ty mladé. A bylo vidět, že i bez pomoci těch starých mazáků na to kluci mají. I když si myslím, že zkušenost „starších“ bude v příští sezoně stále ještě nutná. Vítězství ve zmíněném zápase bylo ale takovým velkým a krásným příslibem do budoucna.
Nějaké změny pro příští sezonu se již v kádru rýsují?
Na to je ještě dost brzo. Přesto již teď vím, že končí kapitán týmu Ondřej Zítko, což byl vlastně takový stěžejní hráč týmu a dokázal v řadě zápasů náš mančaft táhnout. Bude se určitě špatně nahrazovat. Ale už nyní zase vidím, že za něj rostou mezi těmi mladíky nástupci, kteří by ho měli nahradit. A já doufám, že se tak i stane.
O druhé sezóně ve vyšší soutěži se říká, že je vždy těžší, než ta první, nováčkovská…
Určitě to budeme mít mnohem těžší. Jednak se musíme pokusit obhájit sedmé místo, jednak se na nás soupeři již budou více připravovat. Teď jsme byli takový outsider a v řadě střetnutí jsme mohli jen překvapit. Soupeři vlastně v první polovině soutěže nevěděli, co od nás mají očekávat, a my tak spoustu bodů získali tím, že nás možná trochu podcenili. To se už teď určitě nestane. Ale zase je to o té přípravě, o naší chuti hrát rychlý atletický basketbal. Věřím tomu, že jsme schopni zase skončit v polovině tabulky. A kdyby se nám povedlo mužstvo i vhodně doplnit, že můžeme hrát i výše.
Kdy začnete s letní přípravou?
Vzhledem k tomu, že juniorka končí soutěž až tento víkend, tak jsme prakticky stále v tréninku. Po jejich dohrání si dáme měsíc pauzu a pak budeme trénovat jen formou fotbálků, vyklusávání a podobně. Ostřejší přípravu zahájíme v červnu, v červenci si dáme letní prázdniny a první srpnový den začneme se stoprocentní přípravou na nadcházející boje.
Přihlásíte se zase do Českého poháru, v němž jste letos udělali čtvrtfinále?
Samozřejmě ho zase chceme zkusit. Docílili jsme v něm velikého úspěchu a byla to pro kluky i obrovská zkušenost. Některé týmy jsme neznali a střetnutí v poháru nám hodně napovědělo, jak proti nim hrát v lize. No a čtvrtfinále s Kondory Liberec, to byla prostě paráda. A to i přesto, že prvoligový soupeř byl někde jinde a jednoznačně vyhrál.
Co říci závěrem?
Jestli můžu, tak bych chtěl touto cestou poděkovat všem těm, kteří nám umožnili druhou ligu hrát. Ať už to je sponzorům, divákům, kteří se na nás pomalu naučili chodit, tak i hráčům samotným. Ti velkou účastí na trénincích a zápasech udělali maximum pro to, abychom třetí nejvyšší českou soutěž zachránili.

RADEK PECINA