Švýcarský systém Hrají spolu vždy týmy, které mají stejný počet výher. Ve druhém kole se tedy proti sobě losují týmy, které zvítězily. V posledním kole proti sobě stojí například týmy se čtyřmi výhrami, nebo naopak týmy, které čtyřikrát prohrály. Po odehraní pátého kola se 16 nejlepších týmů rozdělí do pavouka a hrají vyřazovacím systémem až do finále.

Letos se konal už pátý ročník tohoto tradičního a prestižního turnaje. Žádný jiný zimní turnaj v pétanque v Česku nenajdete a tak není divu, že zájem registrovaných hráčů byl velký. Na východ Čech se sjelo 58 trojčlenných týmů, z toho některé z Polska, Německa a Slovenska. Nechyběli ani zástupce ruské federace a hráč ze země, kde tato hra vznikla, tedy z Francie.

Kdo by si myslel, že se ve slatiňanské jízdárně sešla parta nadšenců, která hraje Pétanque v létě na zahradě, krutě by se mýlil. O pohár města Slatiňan si přijela zahrát téměř celá česká špička. Utkávali se zde hráči, kteří byli v roce 2016 na mistrovství světa na Madagaskaru. Nechyběly ženy z české reprezentace a ani kompletní juniorská reprezentace. Zkrátka česká elita v čele s vedoucím hráčem tuzemského žebříčku.
Turnaj se odehrál pětikolovým švýcarským systémem. Díky tomu se každým kolem rozděluje startovní pole kvalitnější týmy.

„Letos se jednalo o nejrychlejší turnaj. V minulých ročnících se vždy objevil nějaký problém. Jednou jsme tu měli velkou zimu, jindy nás moc neposlouchal software na zápis výsledků. Letos vše šlo jak má a i díky tomu jsme nekončili až v pozdních nočních hodinách," liboval si ředitel turnaje Michal Habásko.

| Video: Youtube

Z konečného vítězství se nakonec radoval tým ve složení Lucie Venclová, Pavel Mašek, Daniel Bílek (všichni 1. KPK Vrchlabí). Druzí skončil německý tým složený z Hannese Blechingera, Stefana Lauche a Jense Riedela. Bronz získala trojice Jakub Konšel (POP Praha), Lukáš Michalička a Lubomír Srnský (oba 1. KPK Vrchlabí).