S fotbalem jste začínal ve Skutči. Jaká byla vaše další fotbalová pouť?
Ve Skutči jsem chytal od 6 do 13 let, ve starších žácích jsem působil v AFK Chrudim a v dorostu jsem přešel do Teplic na dobu 3,5 roku. Z tamního klubu jsem se dostal i do reprezentační „šestnáctky", kterou tehdy trénoval Josef Pešice a zahrál jsem si i dvakrát na Slovensku. Dalším rokem bylo mé působiště v pražské Bohemce, odkud jsem se vrátil do Chrudimě.

Měříte 184 cm při váze 83 kg. Nechtělo by to ještě o nějaký centimetr vyšší postavu?
Faktem je, že většina současných brankářů má kolem 190 cm, takže pár centimetrů navíc by jistě nevadilo. Ale jsem na to zvyklý a vyhovuje mi to. Menší výšku se musím snažit nahradit větší pohyblivostí.

Když už jsme u brankářů. Máte nějaký svůj vzor?
Vzor vyloženě ne, ale z českých gólmanů se mi líbí exsparťan Blažek a na mezinárodní scéně Casillas z Realu Madrid.

V minulé sezoně jste významně pomohl chrudimskému nováčkovi ČFL k nečekanému prvenství v této soutěži patnácti vychytanými nulami. V polovině probíhajícího ročníku máte jenom čtyři čistá konta. Čím to?
Minulou sezonu jsme měli v MFK opravdu fantastickou, přálo nám i hodně štěstí. Podzimní sezona nám už tolik nevyšla a mimo jiné jsme zbytečně přišli o body v samotných závěrech některých utkání. Věřím, že se po náročné zimní přípravě dáme pořádně dohromady a o několik příček se v tabulce posuneme směrem vzhůru. Myslím, že nám hodně pomůže i nedávné soustředění v Jeseníkách, které bylo opravdu fyzicky náročné, ale také se při něm solidně utužila parta.

K vašim přednostem patří i to, že poměrně často zlikvidujete soupeři pokutový kop. Čemu to přisuzujete?
Beru to víceméně instinktivně a ono mi to docela vychází. Nějaké statistiky o tom, jak penalty kopou hráči našeho příštího soupeře, si nedělám, ale úplně bezvýznamné to asi není. Pamatuji se, že nedávno mi trenér Jirousek radil, kam to kopne jeden exekutor a měl pravdu. Vystihl jsem směr střely, ale byla kopnutá tak dobře, že jsem na míč nedosáhl.

Při vašem mládí máte zřejmě i vyšší sportovní cíle…
To máte pravdu. Když to půjde, rád bych si zachytal v týmu nějaké vyšší soutěže a takovým tajným snem je to, abych si někdy zahrál v jednom mužstvu s mým desetiletým bratrem Dominikem, který kope v útoku Skutče a myslím, že mu to docela jde.

Co říkáte vašemu ocenění od čtenářů Chrudimského deníku a koho byste volil vy?
Každé podobné ocenění samozřejmě potěší a může dát sportovci nový podnět do další činnosti. Proto si ho velmi vážím. Kdyby záleželo na mě, tak bych hlasoval pro Petra Vladyku. V jeho věku 38 let je obdivuhodné, jak to stíhá a jak válí fotbal u nás v MFK a futsal v týmu osminásobného mistra Era-Packu Chrudim.

O Lukášovi dodejme, že pracuje jako elektrikář ve firmě Geogard Chrudim, z ostatních sportů ho baví především badminton a rád poslouchá hudbu. „Dechovka to nebude, ale taky ne nějaká divočina," usmíval se při našem povídání.